Valley Children's Stadium (Bulldog Stadium)

Pojemność40 727
Kraj Stany Zjednoczone
MiastoFresno
KlubyFresno State Bulldogs
Inne nazwy Bulldog Stadium (1980–2022), Jim Sweeney Field at Bulldog Stadium
Inauguracja 15.11.1980
Czas budowy 1979–1980
Renowacje 1991
Koszt 7 mln $
Projekt Stevens and Associates
Adres 1620 E Bulldog Ln, Fresno, CA 93710

Reklama

Valley Children's Stadium – opis stadionu

Jak powstał Valley Children's Stadium?

Budowa nowego stadionu dla drużyny futbolu akademickiego Fresno State Bulldogs, rozpoczęła się w czerwcu 1979. Inauguracja obiektu miała miejsce 15 listopada 1980, a na otwarcie gospodarze pokonali w meczu kończącym sezon drużynę Montana State 21:14. Nowo otwarty stadion mógł początkowo pomieścić 30 000 widzów (poprzedni obiekt Fresno State Bulldogs, Ratcliffe Stadium, oferował 13 000 miejsc).

Budowa obiektu kosztowała 7 mln $. Kwota ta została zebrana dzięki zbiórce pieniędzy przeprowadzonej przez okolicznych mieszkańców. W 1991, w związku z wysokimi frekwencjami notowanymi na stadionie, za końcami boiska, na dotychczas niezagospodarowanych zboczach wałów ziemnych, dobudowano dodatkowe trybuny, zwiększając pojemność areny do ponad 40 000 widzów.

Obiekt od powstania znany był jako Bulldog Stadium. W lipcu 2022 nazwę zmieniono na Valley Children's Stadium.

Kto gra na Valley Children's Stadium?

Stadion od początku jest areną domową dla drużyny futbolu akademickiego Fresno State Bulldogs, reprezentującej California State University we Fresno. W latach 1981–1991 obiekt gościł California Bowl, coroczne posezonowe mecze futbolu akademickiego pomiędzy zwycięzcami Big West Conference i Mid-American Conference. Na stadionie odbyło się również kilka spotkań towarzyskich piłkarskich reprezentacji narodowych.

Jak wygląda Valley Children's Stadium?

Obiekt został wybudowany w wykopanej niecce, a jego trybuny powstały na wałach ziemnych wokół boiska. Jak na tego typu obiekt, trybuny są dosyć strome i znajdują się w niedużej odległości od pola gry. Płyta boiska znajduje się nieco poniżej poziomu otaczającego terenu. Patronem boiska jest były trener, Jim Sweeney. Od 2011 boisko wyposażone jest w sztuczną murawę.

Jednopoziomowe trybuny osiągają największą wysokość wzdłuż boiska, zniżając się za jego końcami i są przerwane w dwóch miejscach – po północnej i południowej stronie, w centralnej części łuków. Bardziej wyraźna jest przerwa po południowej stronie, gdzie luka w wale ziemnym sięga poziomu boiska. W miejscu tych przerw umieszczono elektroniczną tablicę wyników (po stronie południowej) i telebim (po stronie północnej).

Pojemność stadionu wynosi 40 727 widzów. Znaczna część trybun wyposażona jest w aluminiowe ławki, plastikowe krzesełka znajdują się jedynie w centralnych fragmentach trybuny wschodniej i zachodniej. Za trybunami wzdłuż boiska mieszczą się budynki z lożami i zapleczem. Obiekt posiada sztuczne oświetlenie osadzone na ośmiu masztach (po cztery z każdej strony). Cztery maszty, położone najbardziej centralnie, mają charakterystyczną, pochyloną budowę, dzięki czemu reflektory znajdują się bliżej boiska.

Stadion ozdobiony jest motywami nawiązującymi do symboli i barw Fresno State Bulldogs (m.in. liczne wizerunki buldogów czy biało-czerwone szachownice przy końcach boiska). Obiekt położony jest w pobliżu kampusu California State University. W jego otoczeniu znajdują się inne obiekty sportowe, m.in. boiska treningowe, a także mniejsze stadiony do baseballa, softballa i piłki nożnej oraz bieżnia lekkoatletyczna, korty tenisowe i basen.

Reklama

Zdjęcia