American Legion Memorial Stadium

Pojemność10 500
Kraj Stany Zjednoczone
MiastoCharlotte
KlubyCharlotte Independence
Inauguracja 08.07.2021 (Charlotte Independence - New York Red Bulls II, 2-3)
Czas budowy 20.09.2019 - 23.06.2021
Koszt 40,5 mln $
Projekt Jenkins-Peer Architects, HOK Architects Corporation
Wykonawca Edifice, Barton Malow, NJR Construction, Lil Associates II
Adres 218-1238 Armory Dr, Charlotte, NC 28204, USA

Reklama

American Legion Memorial Stadium – opis stadionu

Stadion znajduje się w samym sercu dzielnicy Elizabeth w Charlotte, tuż obok rozwijającego się kampusu Central Piedmont Community College (CPCC). Nazwa obiektu upamiętnia miejscowych żołnierzy, którzy zginęli podczas I Wojny Światowej. Arena zastąpiła zainaugurowany w 1936 roku stadion, który stał w tym samym miejscu.

O potrzebie gruntownej przebudowy mówiło się już w 2015 roku, kiedy pojawiły się pogłoski, że jest szansa na przyciągnięcie drużyny MLS w przypadku posiadania odpowiedniego obiektu. Wówczas nie udało się ani przebudować stadionu, ani pozyskać drużyny MLS.

Pomimo kilku renowacji na przestrzeni lat postanowiono, że stadion należy w większości zburzyć, a następnie postawić od nowa. Było to koniecznością, gdyż stan techniczny areny nie pozwalał na kolejną doraźną modernizację.

W projekcie przebudowy uwzględniono kilka elementów dawnego obiektu, które postanowiono zachować. Chodziło o kasy biletowe w stylu Art Deco i 1,5-metrowy murek poniżej dolnych rzędów trybun wzdłuż linii bocznej, gdzie widnieje m.in. napis z nazwą stadionu.

W grudniu 2017 roku Hrabstwo Mecklenburg zatwierdziło wartą 31,7 mln $ renowację areny. Budowa rozpoczęła 20 września 2019 roku od uroczystego wbicia pierwszej łopaty. Po 21 miesiącach, a dokładnie 23 czerwca 2021 roku hrabstwo ogłosiło zakończenie prac. Dwa tygodnie później odbył się pierwszy mecz. Ostatecznie koszt robót był o prawie 10 mln $ wyższy niż pierwotnie przewidywano.

Zburzenie dawnych trybun pozwoliło powiększyć boisko. Obiekt zachował kształt podkowy, a jego nowe, jednopoziomowe trybuny pozostały niezadaszone. W upalne dni widzów przed słońcem chronią drzewa, których jest całkiem sporo wokół „korony” stadionu. Z każdego punktu na arenie rozpościera się widok na panoramę centrum Charlotte, gdzie dominują drapacze chmur. Za jedną z bramek znajduje się nowoczesny ekran video (12 m x 18 m).

Widownię stanowi 9 500 stałych miejsc, a łączna pojemność to maksymalnie 10 500, choć na koncerty może wejść nawet 15 000 widzów. Na obiekcie znajdują się głównie aluminiowe siedziska z oparciem lub bez niego. Ponadto stadion posiada 104 miejsca VIP z widokiem ogólnym oraz dodatkowo 60 miejsc VIP na poziomie murawy wzdłuż linii bocznej. Jest też 1600 miejsc premium tzw. miejsc klubowych z uchwytami na kubki.

Arena zajmuje powierzchnię 9,8 akrów. Zarówno na obiekcie, jak i wokół niego znajdują się elementy dekoracji upamiętniające weteranów I Wojny Światowej. W wyniku modernizacji na stadionie jest więcej punktów gastronomicznych i toalet. Pojawiła się także nowa trybuna prasowa.

Na American Legion Memorial Stadium można rozgrywać mecze piłki nożnej, futbolu amerykańskiego i lacrosse.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2022