Protective Stadium

Pojemność45 000
Kraj Stany Zjednoczone
MiastoBirmingham
KlubyUAB Blazers, Birmingham Legion FC
Inauguracja 02.10.2021 (UAB Blazers - Liberty Flames, 12-36)
Czas budowy 2020 - 2021
Koszt 188 mln $
Projekt Populous, Goodwyn Mills Cawood
Wykonawca Brasfield & Gorrie
Adres 1020 24th St N, Birmingham, Alabama 35203, Stany Zjednoczone

Reklama

Protective Stadium – opis stadionu

Wielofunkcyjny stadion znajduje się w centrum Birmingham w stanie Alabama. Mieści się w granicach Birmingham-Jefferson Convention Complex. Służy rozgrywkom futbolu amerykańskiego i piłki nożnej.

Aktualna nazwa stadionu ma obowiązywać do 2034 roku. Jest to pokłosie umowy zawartej 11 kwietnia 2019 roku z Protective Life Corporation. Obiekt został sfinansowany przez Radę Miasta Birmingham, Uniwersytet Alabama w Birmingham i partnerów korporacyjnych uczelni.

Prace przygotowawcze na placu budowy rozpoczęły się już w 2018 roku. 18 września 2019 roku Populous zaprezentował szczegółowy projekt stadionu. 20 grudnia 2019 roku firma Brasfield & Gorrie otrzymała kontrakt na generalne wykonawstwo. Prace budowlane rozpoczęły się na początku 2020 roku, a zakończyły w drugiej połowie 2021. 2 października 2021 stadion został oficjalnie zainaugurowany. Tego dnia odbył się mecz miejscowej drużyny futbolu uniwersyteckiego.

Architektura stadionu nawiązuje do tradycji przemysłowych miasta oraz jego zabytków. Dzięki temu obiekt idealnie komponuje się z otaczającą zabudową. Arena nie posiada zadaszenia nad widownią. W związku z tym oświetlenie znajduje się na masywnych, stalowych ramach wokół trybun. Obiekt wyróżnia się jedną z największych tablic wyników w futbolu uniwersyteckim (44 m x 13 m). Znajduje się ona przy wejściu od południa i można powiedzieć, że wita kibiców.

Trybuna zachodnia składa się z dolnego poziomu i nadbudówki o czterech kondygnacjach. Są w niej umiejscowione loże (537 miejsc), stanowiska dla mediów oraz większość zaplecza stadionu. Od wschodu mamy dwa poziomy trybun. Za obiema liniami końcowymi jest tylko jeden poziom widowni. Dolna misa od wschodu i zachodu składa się z 33 rzędów. Narożniki od wschodu są wyższe niż te po zachodniej stronie.

Widownia posiada 42 000 miejsc, choć na stadion może wejść 3 tys. osób więcej. Jest to związane z tym, że niektóre strefy stadionu nie są oficjalnie zaliczane do jego pojemności. Chodzi tutaj głównie o tereny trawiaste za linią końcową i przestrzenie klubowe.

Kibice mają do dyspozycji przestronny plac, a także 360-stopniową promenadę wokół „korony” stadionu. Dla widzów ceniących sobie komfort przeznaczono 34 loże. Zawodnicy futbolu amerykańskiego i „soccera” mają dostęp do 5 szatni. Obiekt zajmuje powierzchnię nieznacznie przekraczającą 77 tys. m2. Zaledwie 10 minut spacerem od stadionu znajduje się 10 000 miejsc parkingowych.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2022