Nowy stadion: Skromność i prostota w amerykańskim Birmingham

źródło: Stadiony.net; autor: Tomasz Sobura

Nowy stadion: Skromność i prostota w amerykańskim Birmingham Arenie tej daleko do futurystycznych stadionów NFL w Las Vegas czy Inglewood. Swoją estetyką nawiązuje do klasycznych obiektów z lat 90. Stadion ma całkowicie odsłonięte trybuny, co jest rzadkością w dzisiejszych czasach.

Reklama

Główna arena „małej” Olimpiady

Protective Stadium o pojemności bazowej 42 000 znajduje się w centrum Birmingham w stanie Alabama. Mieści się w granicach Birmingham-Jefferson Convention Complex. Służy rozgrywkom futbolu amerykańskiego i piłki nożnej. W lipcu tego roku stadion będzie areną ceremonii otwarcia i zamknięcia Światowych Igrzysk Sportów Nieolimpijskich.

Jego aktualna nazwa ma obowiązywać do 2034 roku. Jest to pokłosie umowy zawartej 11 kwietnia 2019 roku z Protective Life Corporation. Obiekt został sfinansowany przez Radę Miasta Birmingham, miejscowy oddział Uniwersytetu Alabamy i partnerów korporacyjnych uczelni. Koszt budowy zamknął się w 188 mln $ (741 mln zł).

Protective Stadium, Birmingham© David Youngblood (dyoungblood71 - Instagram)

Prace przygotowawcze na placu budowy rozpoczęły się już w 2018 roku. 18 września 2019 roku Populous zaprezentował szczegółowy projekt stadionu. 20 grudnia 2019 roku firma Brasfield & Gorrie otrzymała kontrakt na generalne wykonawstwo.

Roboty budowlane rozpoczęły się na początku 2020 roku, a zakończyły w drugiej połowie 2021. Co ciekawe, już w ich trakcie wykonawca zaproponował dodanie dodatkowych 1200 miejsc, nie zwiększając przy tym kosztów. 2 października 2021 stadion został oficjalnie zainaugurowany. Tego dnia odbył się mecz miejscowej drużyny futbolu uniwersyteckiego (UAB Blazers - Liberty Flames, 12-36).

Pokaźna tablica wyników przed głównym wejściem

Architektura stadionu nawiązuje do tradycji przemysłowych miasta oraz jego zabytków. Dzięki temu obiekt idealnie komponuje się z otaczającą zabudową. Arena nie posiada zadaszenia nad widownią.

W związku z tym oświetlenie znajduje się na masywnych, stalowych ramach wokół trybun. Obiekt wyróżnia się jedną z największych tablic wyników w futbolu uniwersyteckim (44 m x 13 m). Jest ona umiejscowiona przy wejściu od południa i można powiedzieć, że wita kibiców.

Protective Stadium, Birmingham© Governor Kay Ivey

Trybuna zachodnia składa się z dolnego poziomu i nadbudówki o czterech kondygnacjach. Są w niej umiejscowione loże (537 miejsc), stanowiska dla mediów oraz większość zaplecza stadionu. Od wschodu mamy dwa poziomy trybun. Za obiema liniami końcowymi jest tylko jeden poziom widowni. Dolna misa od wschodu i zachodu składa się z 33 rzędów. Narożniki od wschodu są wyższe niż te po zachodniej stronie.

Widownia posiada 42 000 miejsc, choć na stadion może wejść 3 tys. osób więcej. Jest to związane z tym, że niektóre strefy stadionu nie są zaliczane do jego pojemności. Chodzi tutaj głównie o tereny trawiaste za linią końcową i przestrzenie klubowe.

Kibice mają do dyspozycji przestronny plac, a także 360-stopniową promenadę wokół „korony” stadionu. Dla widzów ceniących sobie komfort przeznaczono 34 loże. Zawodnicy futbolu amerykańskiego i „soccera” mają dostęp do 5 szatni. Obiekt zajmuje powierzchnię nieznacznie przekraczającą 77 tys. m2. Zaledwie 10 minut spacerem od stadionu znajduje się 10 000 miejsc parkingowych.

Protective Stadium, Birmingham
© David Youngblood (dyoungblood71 - Instagram)

Reklama