California Memorial Stadium

Pojemność63 186
Kraj Stany Zjednoczone
MiastoBerkeley
KlubyCalifornia Golden Bears
Inauguracja 24.11.1923
Czas budowy 12.1922-11.1923
Renowacje 2010-2012
Koszt 1,44mln $ (1923), 321 mln $ (2011)
Projekt John Galen Howard, Baker & Carpenter, George E. Cunningham
Adres 76 Canyon Rd, Berkeley, California 94704, USA

Reklama

California Memorial Stadium – opis stadionu

Po sukcesach innych kalifornijskich gigantów otwieranych na początku XX wieku, również w Berkeley zapadła decyzja o budowie nowego stadionu. Koszt przekraczający milion dolarów udało się zrównoważyć w zaledwie kilkanaście dni, dzięki sprzedaży 10 tysięcy zapisów na miejsca na obiekcie, po 100 dolarów za sztukę.

Choć nie był to pierwotny wybór, stadion ulokowano ostatecznie u wejścia do Strawberry Canyon, na wschodzie miasta. Z biegiem lat ta lokalizacja okazała się bardzo cenna – widzowie z wschodniej strony obiektu mają widok na Zatokę San Francisco, a ci z zachodniej na malownicze wzgórza Berkeley. W połączeniu z neoklasycystyczną architekturą obiektu wartość historyczna została w 2006 roku uznana za wystarczającą, by stadion wpisać do krajowego rejestru miejsc historycznych.

Prace budowlane trwały niespełna rok, a ich efektem była ogromna niecka, na wschodzie oparta całkowicie na gruncie, a po zachodniej stronie częściowo o żelbetowej konstrukcji. Ta „patelnia” pozostała nienaruszona do 2010 roku, gdy całą zachodnią część zrównano z ziemią, wyłączając jedynie części zabytkowej fasady. By nie naruszyć historycznej ochrony, trzeba było odbudować trybunę o niemal identycznej geometrii, lecz z zupełnie nowym zapleczem komercyjnym. Powstał tu między innymi imponujący taras wyłożony mlecznym szkłem, który pozwala oglądać zarówno wnętrze stadionu, jak i panoramę miasta i wód zatoki.

Pierwotna pojemność wynosiła ok. 72 tys. widzów, jednak na najważniejsze mecze podnoszono ją do przeszło 80 tysięcy. Dziś liczba spadła głównie dzięki bardziej komfortowej zachodniej części, oddanej ostatecznie do użytku w 2012 roku. Pojemność czasem należałoby uznać za wyższą, ponieważ podczas niektórych rozgrywek widzowie okupują również pobliskie wzgórze, nazywane Tightwad Hill.

Gospodarzami od pierwszych dni obiektu są futboliści amerykańscy California Golden Bears. Z kolei nazwa pierwotnie była dedykowana kalifornijskim ofiarom I wojny światowej. Ostatecznie jednak w 2012 zmieniono znaczenie sformułowania Memorial Stadium, by upamiętniało ono wszystkie osoby z Kalifornii, które straciły życie w służbie ojczyźnie.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2014