Canvas Stadium (Sonny Lubick Field at Colorado State Stadium)

Pojemność41 200
224 (w 23 lożach) (Miejsca dla VIP-ów)
884 (Miejsca biznesowe)
Kraj Stany Zjednoczone
MiastoFort Collins
KlubyColorado State Rams
Inauguracja 05.08.2017
Czas budowy 14.09.2015 - 07.2017
Koszt 220,1 mln $
Projekt Populous, ICON Venue Group
Wykonawca Mortenson
Adres 751 West Pitkin Street, Fort Collins, CO 80523, USA

Reklama

Canvas Stadium – opis stadionu

Po prawie półwieczu gry poza kampusem, w 2012 władze Colorado State University zleciły serię analiz, z których zrodził się konkretny plan budowy zupełnie nowego stadionu futbolowego. Powszechnie przyjęte w amerykańskim futbolu akademickim jest, że najlepszą atmosferę udaje się wytworzyć właśnie na stadionach wewnątrz kampusu, gdzie młodzi studenci stanowią znacznie większy odsetek widowni. Dlatego zapadła decyzja o budowie areny na południowym krańcu uniwersyteckiego kompleksu.

Zaprojektowany przez Populous nowy obiekt jest na wskroś klasycznym stadionem uniwersyteckim, a jednak jego forma ma indywidualny charakter. Widownia pocięta w niesymetryczny sposób. Dolny poziom ma formę litery U z otwartym końcem skierowanym na północ, w kierunku budynków uczelni.

Tutaj znajdują się główne bramy, a zamiast widowni znajduje się tylko plac z barami dla osób oglądających mecz przy kuflu piwa na poziomie murawy. Podobna strefa znajduje się na dolnym poziomie zachodniej trybuny. Górny poziom widowni powstał tylko na zachodzie i wschodzie, a po południowej stronie w jego miejscu stoi wielki telebim o powierzchni aż 395 m2. Pod telebim można podejść dzięki bardzo przestronnej (7244 m2) promenadzie wokół trybun.

Choć wizualnie wydaje się lekki i otwarty, stadion oferuje pokaźną ilość powierzchni użytkowych, głównie na trybunie głównej. Za nią znajduje się aż 6 kondygnacji zaplecza (w tym 23 loże i pomieszczenia dla ok. tysiąca klientów biznesowych), a ogółem na stadionie znalazło się miejsce na aż 7,4 tys. m2 pomieszczeń dydaktycznych na potrzeby uczelni.

Pod względem konstrukcyjnym stadion jest prosty, do czego obiekty NCAA przyzwyczaiły już dawno. Żelbetowo-stalowa konstrukcja nie ma dachu i jest z pozoru goła. Jednak ogrodzenia i fasady zdobi ciekawe połączenie szkła, płyt kompozytowych i jasnego piaskowca, który był pozyskany lokalnie i jest jednym ze znanych surowców tej części Kolorado.

Budowa stadionu ruszyła w 2015 roku, po zabezpieczeniu środków przez emisję obligacji przez uczelnię. Bez przeszkód udało się zrealizować projekt do sierpnia 2017, za łączną sumę minimalnie ponad 220 mln $. Po otwarciu stadion zgłoszono do certyfikacji LEED.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2018