Snapdragon Stadium

Pojemność35 000
Kraj Stany Zjednoczone
MiastoSan Diego
KlubySan Diego State Aztecs, San Diego Wave FC, San Diego Legion
Inauguracja 03.09.2022
Czas budowy 17.08.2020 – 19.08.2022
Koszt 310 mln $
Projekt Gensler
Wykonawca Clark Construction Group
Adres 2101 Stadium Way, San Diego, CA 92108

Reklama

Snapdragon Stadium – opis stadionu

Jak doszło do budowy nowego stadionu futbolowego w San Diego?

Kiedy w 2017 zespół Chargers (uczestnik ligi NFL), skuszony możliwością gry na ultranowoczesnym SoFi Stadium, przeprowadził się do aglomeracji Los Angeles, zaczęto zastanawiać się nad przyszłością ogromnego, ponad 70 tysięcznego San Diego Stadium. Bejsboliści drużyny ligi MLB, San Diego Padres, wyprowadzili się z tego obiektu już w 2003. Stadion nadal służył sportowcom uniwersyteckiego San Diego State Aztecs, organizowano na nim różne zawody, ale lata świetności miał już za sobą.

Obiekt znajdował się na sporych rozmiarów działce (135 akrów) i otoczony był wolną przestrzenią. Wkrótce powstały dwie inicjatywy, każda z nich zakładała budowę na tym terenie nowego, jednak wyraźnie mniejszego stadionu, dostosowanego do aktualnych potrzeb. W publicznym głosowaniu 6 listopada 2018 mieszkańcy opowiedzieli się za projektem San Diego State University, zakładającym budowę nowego kampusu uczelni, którego częścią miał być nowy stadion dla sportowców San Diego State Aztecs.

Jak przebiegała budowa nowego stadionu w San Diego?

Transakcję sprzedaży miejskiego terenu uniwersytetowi (za kwotę 86,2 mln $) dopięto latem 2020. Już wcześniej przygotowano projekt, którego autorem była pracownia Gensler. Tuż po przejęciu działki przez uczelnię, przystąpiono do budowy nowego stadionu. Oficjalna ceremonia rozpoczęcia budowy miała miejsce 17 sierpnia 2020.

Nowy obiekt powstawał tuż obok starego San Diego Stadium, który postanowiono rozebrać (rozbiórka rozpoczęła się pod koniec 2020 i zakończyła wiosną 2021). Materiały z rozebranego obiektu wykorzystano do budowy nowej areny. Głównym wykonawcą stadionu było przedsiębiorstwo Clark Construction Group. Nowy stadion miał powstać w ciągu dwóch lat i być gotowy na początek sezonu 2022 rozgrywek futbolu akademickiego.

Początkowo zakładano, że koszt budowy wyniesie 150 mln $, ale przed rozpoczęciem prac kwota ta urosła już do 310 mln $. Obiekt pierwotnie kojarzony był pod nazwą Aztec Stadium; w grudniu 2021 prawa do nazwy stadionu kupiła firma Qualcomm, aby promować swoje układy scalone pod marką Snapdragon.

Prace przebiegały zgodnie z harmonogramem. W grudniu 2020 rozpoczęto wylewanie betonu. W lipcu 2021 świętowano zamontowanie ostatniej stalowej belki. W styczniu 2022 rozpoczęto montaż krzesełek na trybunach, w marcu przystąpiono do instalacji telebimów, a w czerwcu położono murawę.

20 sierpnia 2022 dokonano „miękkiego otwarcia”, w ramach którego kibice po raz pierwszy mogli wejść na trybuny nowego stadionu, a publiczności zaprezentowała się drużyna futbolowa Aztecs. Dzień wcześniej przecięto wstęgę, znacząc zakończenie budowy dokładnie dwa lata i dwa dni po jej oficjalnym rozpoczęciu. Właściwa inauguracja stadionu miała miejsce 3 września 2022, kiedy futboliści Aztecs zmierzyli się w meczu otwierającym sezon z zespołem Arizona Wildcats (20:38).

Co znajdzie się w otoczeniu Snapdragon Stadium?

Otwarcie stadionu zakończyło dopiero pierwszy etap budowy nowego kampusu San Diego State University w otoczeniu dawnego San Diego Stadium. Kolejne obiekty, jak centra akademickie i badawczo-rozwojowe, budynki mieszkalne, powierzchnie handlowo-usługowe czy tereny rekreacyjne, mają powstać w ciągu 10–15 lat, a wartość całego projektu, określanego jako SDSU Mission Valley, szacowana jest na 3,5 mld $.

Komu służy Snapdragon Stadium?

Na stadionie występują nie tylko futboliści reprezentujący San Diego State University, ale także uniwersyteckie drużyny piłkarskie czy lacrosse. Ponadto gospodarzem obiektu jest drużyna rugby, San Diego Legion, występująca w MLR, a także piłkarki San Diego Wave FC, uczestniczące w rozgrywkach NWSL.

W 2023 stadion był główną areną mistrzostw świata w lacrosse. Potencjalnie mówi się także o ustanowieniu w San Diego drużyny piłkarskiej, która miałaby grać w lidze MLS, a nawet o powrocie do miasta rozgrywek NFL, co spowodowałoby konieczność rozbudowy obiektu. Dodatkowo na stadionie można organizować inne imprezy, np. koncerty.

Czym charakteryzuje się Snapdragon Stadium?

Trybuny stadionu otaczają ze wszystkich stron prostokątne boisko, przeznaczone głównie do gry w futbol amerykański i piłkę nożną. Boisko nosi nazwę Bashor Field, na cześć Dianne Bashor, która wsparła budowę stadionu kwotą 15 mln $. Pole gry znajduje się poniżej poziomu gruntu, a pierwszy poziom trybun oparto na skarpach utworzonych wokół boiska.

Dolny poziom trybun po stronie zachodniej podzielono dodatkowo na dwa piętra. Wzdłuż boiska, po obu jego stronach, nadbudowano drugą kondygnację widowni, stworzoną z betonowych stopni osadzonych na stalowym szkielecie. Skromny, niewysoki drugi poziom znajduje się także nad trybuną północną, w okolicy zachodniego narożnika. Trybunę północną wyposażono w rzędy barierek, dzięki którym może służyć jako bezpieczny sektor stojący. Widownia nie jest zadaszona.

Za zachodnią częścią trybun umieszczono półotwarty pawilon z powierzchniami komercyjnymi i strefą hospitality. W dwóch narożnikach znajdują się duże telebimy. Oświetlenie zapewniają reflektory osadzone na dwunastu masztach (osiem przytwierdzonych jest do górnej kondygnacji trybun wzdłuż boiska, cztery kolejne stoją w okolicach narożników). Jednym z ciekawszych urozmaiceń na stadionie jest specjalna platforma na kształt molo, jaką wzniesiono nad trybuną południową.

Pojemność stadionu wynosi 35 000 widzów. Na trybunach stworzono mozaikę z krzesełek w odcieniach szarości oraz barwy bordowej, która obecna jest w górnych partiach. Stadion posiada szeroką ofertę cateringową i rozbudowane opcje premium. Na obiekcie można płacić wyłącznie bezgotówkowo. W pobliżu stadionu znajduje się przystanek kolei miejskiej, niedaleko biegną również autostrady międzystanowe nr 8, 15 i 805.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024

2023

2022