GEODIS Park

Pojemność30 000
Kraj Stany Zjednoczone
MiastoNashville
KlubyNashville SC
Inauguracja 01.05.2022
Czas budowy 2020–2022
Koszt 335 mln $
Projekt Populous, HASTINGS Architecture
Wykonawca Mortenson and Messer Construction Co.
Adres 501 Benton Avenue, Nashville, TN 37204

Reklama

GEODIS Park – opis stadionu

Jak doszło do powstania nowego stadionu piłkarskiego w Nashville?

W 2016 w Nashville zawiązała się grupa lokalnych biznesmenów, która postawiła sobie za cel stworzenie w mieście drużyny walczącej w najbardziej prestiżowych rozgrywkach piłkarskich w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, lidze MLS. Jednym z kluczowych wyzwań, będącym fundamentem starań o uzyskanie licencji MLS, była budowa nowego stadionu na miarę potrzeb zespołu. W 2017 upubliczniono pierwsze plany budowy nowej areny. Obiekt pierwotnie miał kosztować 275 mln $. Wstępną koncepcję architektoniczną przygotowała pracownia HOK.

Nowy stadion powstać miał w sąsiedztwie toru wyścigów motorowych Nashville Fairgrounds Speedway, na terenie targów, gdzie do 2019 odbywały się jeszcze coroczne jarmarki stanowe. W listopadzie 2017 lokalne władze wyraziły zgodę na przeniesienie targów w inne miejsce, rozbiórkę obiektów i budowę nowego stadionu, a także dofinansowanie projektu w wysokości 50 mln $ mających pochodzić z obligacji. W grudniu 2017 władze ligi ogłosiły przyznanie licencji na grę w MLS od sezonu 2020.

Kiedy rozpoczęła się budowa nowego stadionu piłkarskiego w Nashville?

Ostateczny projekt stadionu, bazujący w dużej mierze na pierwotnej koncepcji, stworzyły firmy Populous oraz HASTINGS Architecture. W marcu 2020 rozpoczęto wyburzanie budynków targów, a właściwa budowa stadionu oficjalnie rozpoczęła się 22 lipca 2020. Głównym wykonawcą areny było konsorcjum Mortenson/Messer. W marcu 2022 sponsorem tytularnym obiektu ogłoszono firmę transportową GEODIS.

Gdzie występowali piłkarze Nashville SC przed otwarciem nowego stadionu?

W 2020 drużyna z Nashville przystąpiła do rozgrywek MLS. Zespół przejął m.in. nazwę oraz barwy występującego od 2018 w USL Championship (drugie po MLS rozgrywki w hierarchii) klubu Nashville SC. Ponieważ w 2020 budowa nowego stadionu dopiero się rozpoczęła, klub w pierwszych dwóch sezonach rozgrywał swoje spotkania na Nissan Stadium, będącym na co dzień domem dla drużyny ligi NFL, Tennessee Titans.

Kiedy otwarto GEODIS Park?

W związku z planowanym otwarciem nowego stadionu na wiosnę 2022, Nashville SC swoje pierwsze spotkania w sezonie 2022 rozgrywał wyłącznie na wyjeździe. Inauguracja nowego obiektu (nazwanego GEODIS Park) miała miejsce 1 maja 2022, a na otwarcie, przy pełnych trybunach, gospodarze zremisowali w ligowym spotkaniu z Philadelphia Union 1:1. Przed pierwszym meczem klub sprzedał ponad 20 000 karnetów (ponad ⅔ pojemności nowego obiektu). Ostateczny koszt budowy stadionu wyniósł 335 mln $.

Jak wygląda GEODIS Park?

Stadion posiada typowo piłkarski układ, z trybunami znajdującymi się tuż za liniami końcowymi boiska. Trybuny są dwupoziomowe i mogą pomieścić 30 000 widzów (jest to największy dedykowany rozgrywkom piłkarskim stadion w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie). Pierwszy poziom trybun oparto na skarpach wokół boiska (pole gry znajduje się w niedużej niecce, poniżej poziomu otaczającego gruntu), konstrukcja górnej kondygnacji opiera się na stalowym szkielecie, który pokrywają betonowe stopnie. Stalowy szkielet jest w większości nieosłonięty i jego konstrukcja jest dobrze widoczna z zewnątrz. Wokół stadionu powstały dodatkowe budynki z restauracjami, sklepami, a także toaletami.

Drugi poziom trybun wybudowano bez narożników, w związku z czym cztery fragmenty tego poziomu są od siebie odseparowane. W dwóch narożnikach umieszczone zostały duże telebimy. Konstrukcja głównej (zachodniej) trybuny odbiega od pozostałych, w jej górnej kondygnacji znajdują się przede wszystkim miejsca biznesowe. Trybuny przykryte są płaskim zadaszeniem, choć po stronie północnej, wschodniej i południowej kryte są jedynie górne kondygnacje. W dachu osadzone zostały lampy oświetleniowe.

Trybuny wyposażono w składane krzesełka dla widzów. Na trybunie zachodniej układają się one w napis „NASHVILLE SC”, na pozostałych trybunach tworzą mozaikę złożoną z barw żółtej, ciemnoniebieskiej oraz białej. W dolnym poziomie trybuny za północną bramką znajdują się miejsca stojące, a każdy rząd sektora stojącego wyposażony został w barierki ochronne. Miejsca w narożnikach po stronie południowej (dolny poziom) wyposażone zostały w dodatkowe blaty i bezpośredni dostęp do pubu.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2023

2022