USA: Największy stadion piłkarski w USA zainaugurowany!

źródło: Stadiony.net; autor: Robert Saganowski

USA: Największy stadion piłkarski w USA zainaugurowany! To było wielkie święto amerykańskiego soccera oraz całego stanu Tennessee. Na GEODIS Park w Nashville po raz pierwszy rozegrano mecz MLS, a na trybunach zasiadło ponad 30 000 kibiców. To rekord frekwencji w Stanach Zjednoczonych, jeśli weźmiemy pod uwagę obiekty typowo piłkarskie.

Reklama

Otwarcie GEODIS Park to ostatni rozdział sześcioletniej batalii właściciela Johna Ingrama, który uparcie dążył do celu, jakim było Major League Soccer w Nashville. Wszystko zaczęło się w 2016 roku, a sam zainteresowany stał się większościowym właścicielem klubu już rok później. Można powiedzieć, że udało się… i to z nawiązką! Stadion o wartości 335 mln $ jest od 1 maja 2022 roku największym stadionem piłkarskim w USA i Kanadzie.

GEODIS Park© Nashville SC

Huczne otwarcie nie odbyło się bez drobnych komplikacji. Na kilka dni przed meczem, tematem którym żyły media była mała dostępność parkingów w okolicy. Samo otoczenie stadionu oferowało miejsce dla zaledwie 5 000 samochodów. Oczekując na obiekcie ponad sześć razy większej liczby fanów, konieczna była interwencja lokalnych władz oraz policji.

Ograniczona dostępność miejsc parkingowych i słabszy dostęp do komunikacji miejskiej w weekend nie przeszkodziły jednak fanom pojawić się na stadionie podczas meczu inauguracyjnego. Gospodarze zremisowali z Philadelphią Union 1:1, co można uznać za niemały sukces, biorąc pod uwagę przebieg spotkania (odrobienie strat przez Nashville w 85. minucie) oraz pozycję lidera Konferencji Wschodniej, okupowanej przez gości. Niedzielny wynik Nashville SC przedłużył także passę klubu bez porażki u siebie do 20 kolejnych meczów.

GEODIS Park© Nashville SC

Stadion wyprzedał się do ostatniego miejsca, a na trybunach zasiadło 30 109 kibiców, dzięki czemu to właśnie GEODIS Park jest teraz na ustach wszystkich sympatyków soccera w Stanach Zjednoczonych. Otwarcie zrobiło wrażenie także na trenerze przyjezdnych z Pensylwanii. Tu jest głośno – powiedział po meczu Jim Curtin. Jest tak głośno, jak w żadnym innym miejscu, w którym kiedykolwiek byliśmy – podkreślił opiekun Philadelphii Union.

Kiedy rozbrzmiał ostatni gwizdek, gracze salutowali fanom, którzy dopingowali ich przez 90, zapierających dech w piersiach, minut. Piłkarze zebrali się wspólnie, by zaśpiewać hymn klubu „Never Give Up On You” wraz z kibicami oraz samymi wykonawcami tego utworu - Judah & The Lion. Tłum był wspaniały - dodał na sam koniec trener gospodarzy, Gary Smith.

GEODIS Park© Nashville SC

Stadion powstawał stosunkowo krótko, a cały okres budowy zamknął się w nieco ponad 20 miesiącach. Poprzednio „the Boys in Gold” występowali przez ponad dwa sezony na potężnym, prawie 70-tysięcznym Nissan Stadium, na którym na co dzień swoje mecze rozgrywa także zespół NFL – Tennessee Titans. Co ciekawe, „kolos” z Nashville powstał 23 lata temu mniejszym nakładem kosztów niż nowy obiekt klubu piłkarskiego.

Kibice będą mogli celebrować otwarcie stadionu jeszcze przez najbliższych kilka tygodni. Po spędzeniu pierwszych ośmiu meczów MLS „w trasie”, Nashville SC będzie gospodarzem w pięciu z sześciu kolejnych spotkań we wszystkich rozgrywkach. Po 9 kolejkach zespół z Tennessee zajmuje 9. miejsce w Konferencji Zachodniej, mając tyle samo zdobytych punktów co siódme Houston Dynamo.

Reklama