USA: Poznaj stadiony CONCACAF Gold Cup

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz

USA: Poznaj stadiony CONCACAF Gold Cup Skończyły się Euro i Copa America, ale wystartowała 16. edycja mistrzostw Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów. Turniej odbędzie się na stadionach USA. Wśród dziesięciu z nich, aż pięć należy do klubów występujących w MLS.

Reklama

Amerykanie tylko w Kansas City w fazie grupowej

Tytułu mistrzowskiego broni Meksyk, który zaczął rozgrywki podobnie jak 15 innych drużyn od fazy grupowej, trwającej od 10 lipca. Tak, w grze jest łącznie aż 16 drużyn, a wśród nich mało amerykański Katar, który pierwotnie miał dołączyć do tegorocznej edycji Copa America.

W eliminacjach do turnieju wzięło udział 12 drużyn. Inaczej niż w przypadku innych turniejów, eliminacje rozegrano w ciągu tygodnia, między 2-6 lipca, na DRV PNK Stadium w Fort Lauderdale, gdzie swoje mecze rozgrywa Inter Miami. Ze względu na sytuację epidemiczną Stany Zjednoczone zagrają wszystkie swoje spotkania w fazie grupowej (grupa B) w jednym miejscu, a dokładniej w Kansas City na Children’s Mercy Park, który należy do miejscowego Sportingu.

CONCACAF Gold Cup 2021 host stadiums

Meksyk, drugi z głównych faworytów turnieju, swoje mecze w pierwszej fazie rozgrywek (grupa A) zagra na dwóch stadionach w Teksasie: dwa na Cotton Bowl w Dallas i jeden na AT&T Stadium w Arlington, które należy do tego samego obszaru metropolitalnego co Dallas.

Kumulacja w Teksasie

Choć teoretycznie turniej organizują całe Stany Zjednoczone, to wyjątkowo nie ma żadnego miasta-gospodarz z wybrzeży USA. Zamiast tego organizatorzy postanowili skupić turniej w Teksasie, w trójkącie Austin-Dallas-Houston. Tutaj wytypowano aż 6 z 10 stadionów.

Taki podział turnieju ułatwia działania logistyczne związane z podróżami pomiędzy miastami. Jednocześnie Teksas jest miejscem, gdzie są diaspory z niemal każdego kraju biorącego udział w turnieju. A kibice - co w USA jest już normą - mogą wchodzić na stadiony, zapełniając je nawet do 100%. Mało tego, mecz finałowy wyprzedał się dosłownie w 90 minut!

„Gwiazda Śmierci” ugości finał

Większość meczów grupy D odbędzie się na BBVA Stadium, gdzie swoje mecze rozgrywa Houston Dynamo FC - dwukrotny zwycięzca MLS Cup. Ponadto cztery mecze fazy grupowej odbędą się na Toyota Stadium, który na co dzień służy FC Dallas.

W przypadku awansu do ćwierćfinału Amerykanie przeniosą się do Teksasu na AT&T Stadium, na którym zostanie rozegrany jeszcze jeden mecz tej fazy turnieju. Pozostałe dwa spotkania ćwierćfinałowe zagoszczą na State Farm Stadium w Glendale (Phoenix) w stanie Arizona.

Półfinały zostaną rozegrane na Q2 Stadium w Austin i NRG Stadium w Houston w dniu 29 lipca. Co ciekawe, stadion w Austin został otwarty dopiero w czerwcu. 1 sierpnia odbędzie się finał na Allegiant Stadium.

Stadion w Austin, podobnie jak Exploria Stadium w Orlando (większość meczów grupy C), będą debiutować jako areny Gold Cup. Turniej ten jest rozgrywany od 1991 roku albo w całości w USA, albo razem z innym krajem-współgospodarzem.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama