Wiadomości Tygodnia: Śląski gotowy na Legię, budowa Widzewa, walka o finał MŚ

źródło: Stadiony.net; autor: Kuba Kowalski

Wiadomości Tygodnia: Śląski gotowy na Legię, budowa Widzewa, walka o finał MŚ Wielki stadionowy świat nie zawodzi, bo mimo że rok 2024 dopiero się zaczął, naprawdę dużo się dzieje. Dzięki naszej nowej serii, Wiadomości Tygodnia, będziesz mógł być na bieżąco każdego tygodnia z najciekawszymi informacjami z Polski i ze świata. A więc, co nowego?

Reklama

Co nowego w Polsce?

Widzew dokonuje kosmetycznych zmian

O tym, że Stadion Widzewa jest za mały, wiadomo nie od dziś. Czy da się jednak coś z tym zrobić? Mimo że najlepiej byłoby zaprojektować większy obiekt lata temu, to władze klubu zdają sobie sprawę z tego, że muszą patrzeć w przyszłość zamiast w przeszłość. Stąd decyzja o dodaniu kilkuset krzesełek do trybun, które do tej pory mieściły 18 018 kibiców. Czy fani Czerwonej Armii doczekają się kiedyś naprawdę powiększonej areny?

Największy stadion Ekstraklasy w końcu przystosowany do rozgrywek

Za małym obiektem nie muszą się martwić kibice Ruchu Chorzów, przynajmniej dopóki grają na Stadionie Śląskim. Na drugiej największej arenie w Polsce przygotowano już sektor gości, na którego otwarcie 9 lutego przyjadą kibice Legii Warszawa. Całość inwestycji kosztowała 1,1 mln zł i obejmowała między innymi wydzielenie sektora poprzez zamontowanie dodatkowych furt i bram. Można się spodziewać, że w strefie gości zobaczymy 4 383 kibiców z Warszawy, a na całym stadionie w sumie ponad 40 000 fanów.

Stadion Śląski© Stadiony.net | Stadion Śląski

Górnik nie będzie już grał na szufelce

Za to na obiekcie zabrzańskiego Górnika od połowy roku 2023 trwa drugi etap budowy Stadionu im. Ernesta Pohla. Dzięki szybkiemu tempu prowadzenia robót, niewykluczone jest, że uda się je zakończyć przed terminem, po czym przyjdzie czas na odbiory techniczne. W odrębnym przetargu zostanie wybrane przedsiębiorstwo, które będzie odpowiedzialne za dostawę i montaż wyposażenia, aranżację przedpola i które też wystara się o uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Pierwszy mecz na w pełni gotowym stadionie ma się odbyć wiosną 2025 roku, a nowy obiekt ma mieć pojemność 32 000 miejsc.

Co piszczy w Puszczy?

Kiedy inni budują, niespodziewany beniaminek Ekstraklasy marzy. Do Niepołomic Ekstraklasa dotarła tylko połowicznie, jako że Puszcza na spotkania domowe przyjeżdża do Krakowa. Prezes klubu w rozmowie z Weszło zdradził jednak, że w mieście tworzony jest plan budowy nowego stadionu w zupełnie innym miejscu niż dotychczasowy obiekt. Arena byłaby wzorowana na… Stadionie Rakowa Częstochowa.

Wisła Kraków i połowicznie odmieniony stadion

W ramach przygotowań do igrzysk europejskich znalazły się środki na modernizację stadionu Wisły Kraków. Nie udało się jednak rozstrzygnąć przetargów ze względu na brak ofert bądź zbyt wysokie ceny usług. W związku z tym zrezygnowano z wymiany wysłużonych telebimów, nie doszło też do montażu na elewacjach trybun ledowych ekranów. Nie zostały przeprowadzone prace wewnątrz stadionu, takie jak między innymi poprawa nagłośnienia, oświetlenia, czy wymiana części krzesełek. Jaki jest obecny obraz obiektu Wisły?

Stadion Wisły Kraków© Grzegorz Kaliciak | Stadion Wisły Kraków

Co nowego w Europie?

Prawie połowa największych klubów w Hiszpanii chce nowych stadionów

Wieści o planowanych i realizowanych renowacjach obiektów płyną z Hiszpanii bez przerwy. Aż 40% obiektów Primera i Segunda Division ma przejść transformację w ciągu następnych od 2 do 5 lat bądź przechodzi je obecnie. Wiele z nich jest związanych z nadchodzącym mundialem, który w 2030 roku zawita między innymi na Półwysep Iberyjski. Jak wyglądają hiszpańskie projekty stadionów i ile kosztują?

Szczytny cel, wybitny stadion

Jednym z modernizowanych obiektów w Hiszpanii jest oczywiście Estadio Santiago Bernabeu, gdzie w marcu odbędzie się nietypowy mecz. Z pewnością będzie to piłkarski hit, jako że reprezentacja Hiszpanii podejmie towarzysko Brazylię. Nie aspekt sportowy będzie jednak tego dnia najważniejszy. Spotkanie zostanie zorganizowane pod hasłem Ta sama skóra. Miejsce, w którym odbędzie się pojedynek, nie jest przypadkowe - Bernabeu i Brazylię łączy Vinicius Junior, który spotyka się z rasizmem najczęściej w lidze. Brazylijczyk jest również znany z tego, że nigdy nie prowokuje swoich przeciwników. :)

Budowa Estadio Santiago Bernabéu© Madrid1902 | Budowa Estadio Santiago Bernabeu

Niezdecydowana Viola

Tak kolorowo, jeśli chodzi o modernizację stadionów, nie jest we Włoszech. Jednym z gorących lokalizacji na stadionowej mapie Italii jest obiekt Fiorentiny, Stadio Artemio Franchi. Niespełna stuletnia arena zostanie poddana renowacji, która zacznie się w kwietniu, a na czas prac Viola musi znaleźć inne miejsce do rozgrywania domowych spotkań. Tak, klub z Florencji wciąż nie jest pewny tak bliskiej przyszłości. Możliwości wyprowadzki jest kilka, lecz z każdą z nich związany jest jakiś niewygodny aspekt. Fiorentina musi więc wybrać między złym a gorszym.

Co nowego za oceanem?

Amerykański bój o finał MŚ

FIFA jak do tej pory nie poinformowała, kiedy poda do wiadomości publicznej swoją decyzję dotyczącą miejsca rozegrania finału MŚ 2026. Pojawiają się plotki, że prezydent federacji Gianni Infantino faworyzuje Nowy Jork, czyli MetLife Stadium. Z drugiej strony, według niektórych źródeł drugi obiekt brany pod uwagę, AT&T Stadium, jest bliżej osiągnięcia tego celu. Oba stadiony musiałyby jednak przejść renowację, która pozwoliłaby na organizację ostatniego meczu mundialu. Jakie są wymogi FIFA dla stadionu finałowego MŚ?

Brazylijski sen dyrektora Pucharu Świata w skokach narciarskich

Podczas gdy USA szykuje się na piłkarską ucztę, w Brazylii powstał bardziej niekonwencjonalny pomysł. A w zasadzie w Europie, bo na pomysł skoków w egzotycznych krajach wpadł dyrektor Pucharu Świata w skokach narciarskich, Sandro Pertile. System mobilny, o którym wspomniał Włoch, mógłby stanąć nie tylko na Maracanie, ale też… w Dubaju. Mamy świetne opcje: możemy skakać po śniegu, na matach lub hybrydowo, - powiedział Pertile.

Stadion Maracana© Copa2014.gov.br | Estadio Jornalista Mário Filho (Maracanã)

 

Reklama