MŚ 2026: Wiemy, gdzie rozegrany zostanie finał

źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra

MŚ 2026: Wiemy, gdzie rozegrany zostanie finał W niedzielne popołudnie odbyło się oficjalne ogłoszenie terminarza Mistrzostw Świata, które w 2026 roku rozegrane zostaną w Stanach Zjednoczonych, Meksyku oraz Kanadzie. Poznaliśmy także stadion, który dostąpi zaszczytu organizacji finału.

Reklama

Pierwsza taka edycja w historii

Mistrzostwa Świata w 2026 roku będą pierwszym w historii turniejem tej rangi, w którym udział weźmie aż 48 drużyn. To kolejna zmiana liczby uczestników - poprzednia miała miejsce w 1998 roku. Od tego czasu w mundialach brały udział 32 drużyny. Ponadto po raz pierwszy turniej zostanie zorganizowany w trzech krajach. Dotąd tylko w 2002 roku mecze rozgrywano w więcej niż jednym państwie, gdy gospodarzami były Japonia i Korea Południowa. Wspólna kandydatura USA, Meksyku oraz Kanady pokonała w głosowaniu Maroko 134:65. Odbyło się ono podczas kongresu FIFA w 2018 roku.

Mecze tej edycji Mistrzostw Świata zostaną rozegrane na 16 stadionach: w jedenastu amerykańskich miastach, trzech meksykańskich i dwóch kanadyjskich. Od ćwierćfinałów rywalizacja toczyć się ma już tylko w Stanach Zjednoczonych. Największymi faworytami w wyścigu o organizację finału, niemal od początku były trzy obiekty. MetLife Stadium w New Jersey, AT&T Stadium w Arlington w Teksasie oraz SoFi Stadium w Los Angeles. Jednak w związku z głównym przeznaczeniem wyżej wymienionych stadionów, którym nie jest piłka nożna, trzeba będzie wykonać szereg prac, aby boiska zostały przystosowane do wymogów FIFA. Niedawno pisaliśmy szerzej o problemach amerykańskich obiektów w związku z organizacją finału.

Estadio AzetecaEstadio Azteca - stadion meczu otwarcia Mistrzostw Świata 2026

W połowie stycznia bieżącego roku pojawiły się przecieki o tym, że włodarze FIFA dokonali już wyboru i ten najważniejszy mecz turnieju zostanie rozegrany na stadionie AT&T. Czy te informacje są zgodne z oficjalną decyzją federacji, która została ogłoszona 4 lutego? Sprawdźmy!

Trzy kraje, trzy mecze otwarcia

Pierwsze spotkanie w Meksyku odbędzie się 11 czerwca na Estadio Azteca, a w Kanadzie 12 czerwca na BMO Field w Toronto. W ten sam dzień mundial zawita także do USA. Gospodarzem tego meczu będzie SoFi Stadium w Los Angeles.

Finał mistrzostw świata w New Jersey!

Wbrew przeciekom, finał mistrzostw świata 2026 zostanie rozegrany na MetLife Stadium. Obiekt w New Jersey został oddany do użytku w 2010 roku i jest domem dla dwóch drużyn: New York Jets i New York Giants. Na stadionie MetLife w związku z mundialem planuje się usunąć 1740 miejsc siedzących, aby poszerzyć boisko do wymiarów wymaganych przez FIFA (68 na 105 metrów). Spowoduje to zmniejszenie pojemności do około 80 000 miejsc. Przebudowa będzie kosztowała łącznie ponad 14 mln $. Prace rozpocznie się najprawdopodobniej po zakończeniu Copa América 2024. Mecz finałowy zostanie rozegrany 19 lipca.

MetLife Stadium© Hari Menon (cc: by-nc-sa) | MetLife Stadium - stadion finałowy Mistrzostw Świata 2026

 

Reklama