MŚ 2026: Ogłoszono miasta-gospodarzy turnieju!

źródło: Stadiony.net; autor: Rafał Dadura

MŚ 2026: Ogłoszono miasta-gospodarzy turnieju! Po raz pierwszy piłkarski mundial będzie zorganizowany przez aż trzy państwa: USA, Meksyk i Kanadę. Tak naprawdę głównym gospodarzem będą Stany Zjednoczone, a dwa pozostałe kraje pomogą w organizacji imprezy symbolicznie. Tak czy owak, piłkarski mundial w 2026 będzie rozgrywany na imponujących obiektach!

Reklama

Lista chętnych wystarczyłaby na przynajmniej dwa mundiale!

Spośród gospodarzy następnych mistrzostw świata, Meksyk organizował dwie jego pamiętne edycje w 1970 i 1986 roku. USA z kolei jedną, w 1994, która zapisała się w historii m.in. najwyższą frekwencją (w sumie 3,6 mln widzów) w historii tych imprez. Dla Kanady będzie to pierwszy światowy turniej piłkarski, choć i ten kraj ma doświadczenie w organizacji wielkich imprez sportowych. W 1976 gościł letnie Igrzyska Olimpijskie w Montrealu, a całkiem niedawno, w 2010, zimowe w Vancouver.

Lista miast, które były chętne do goszczenia u siebie najlepszych reprezentacji piłkarskich świata była tak obszerna, że bez przesady można powiedzieć, iż wystarczyłoby ich w sumie do organizacji przynajmniej dwóch mundiali!  Od momentu przyznania przez FIFA praw do Mistrzostw Świata w 2026 roku, z rywalizacji odpadły takie miasta jak Las Vegas, Waszyngton, Chicago, Detroit, Cincinnati, Pittsburgh, Minneapolis, Nashville, Nowy Orlean, San Antonio, Cleveland, Phoenix, Denver, Baltimore, Indianapolis i jeszcze kilka innych w samych tylko Stanach Zjednoczonych!

ESPN

Szesnastu wybrańców

W gronie gospodarzy znalazło się z kolei 11 miast (o dwa więcej niż w 1994) z USA oraz trzy meksykańskie i dwa kanadyjskie. Oto ich lista (jako miasta wymienione zostają największe ośrodki w pobliżu stadionu, a nie dokładne ich lokalizacje, które często znajdują się w małych miasteczkach przylegających do wielkich miast):

USA: 

Miasta-gospodarze mundialu w 1994 (choć często z innymi stadionami):

Pozostałe miasta-gospodarze:

Meksyk:

Kanada:

  • Vancouver - BC Place
  • Toronto - BMO Field - najmniejszy ze stawki (pojemność max. 45 000 widzów)

Historię budowy SoFi Stadium, jednego z najdroższych obiektów w historii i stadionu na którym być może odbędzie się finał MŚ, możecie prześledzić oglądając filmik na naszym kanale YouTube:

Co ciekawe, nie będzie to jednak mundial z największą liczbą aren. Ten rekord dzierży impreza z 2002, kiedy to organizatorami były wspólnie Japonia i Korea Południowa, które przygotowały po 10 stadionów każde.

Pięć obiektów posiada całkowite zadaszenie (co ciekawe - pierwszy mecz w historii mistrzostw świata w piłce nożnej rozegrano na tego typu obiekcie we wspomnianym 1994 w Detroit, na nieistniejącym już Pontiac Dome).

Myliłby się ten, kto sądzi, że piłka nożna i nadchodzące mistrzostwa w 2026 nie wzbudzają za oceanem żadnych emocji. Wybór gospodarzy mundialu odbił się w USA szerokim echem, zwłaszcza w wybranych miastach, gdzie organizowano wspólne oglądanie z ceremonii ogłoszenia miast-gospodarzy.

Sądząc po reakcjach w mediach i internecie, największe zadowolenie okazywali chyba mieszkańcy Kansas City. Cieszono się też na specjalnie zorganizowanych imprezach m.in. w Filadelfii i Dallas. W Nowym Jorku z kolei, z okazji uzyskania praw do goszczenia mundialu w barwy narodowe specjalnie z tej okazji podświetlono słynny Empire State Building.

Reklama