Estadio BBVA (Estadio de Futbol de Monterrey)
Pojemność | 53 500 |
---|---|
Kraj | Meksyk |
Miasto | Guadalupe |
Kluby | CF Monterrey (Rayados) |
Inne nazwy | Estadio BBVA Bancomer (2015-2019) |
Inauguracja | 01.08.2015 |
Pierwszy mecz | 02.08.2015 (CF Monterrey - SL Benfica) |
Czas budowy | 10.2011 - 31.07.2015 |
Koszt | 200 mln $ |
Projekt | Populous, VFO Arquitectos |
Data projektu | 2008-2011 |
Wykonawca | Grupo Garza Ponce |
Reklama
Estadio BBVA – opis stadionu
W fazie projektu już od 2008, a w budowie od 2011. Później z opóźnieniami na samej budowie. Na ten stadion kibice CF Monterrey czekali wiele lat i doczekali się latem 2015 roku. Inauguracja zbiegła się więc z obchodami 70-lecia klubu.
Estadio de Futbol de Monterrey, komercyjnie nazwany Estadio BBVA Bancomer, to największy nowoczesny stadion w Meksyku powstały bez udziału środków prywatnych. Jest efektem partnerstwa CF Monterrey z gigantem branży spożywczej FEMSA (właściciel klubu i obiektu jednocześnie). Od początku do końca deklarowana przez inwestora cena została utrzymana na poziomie 200 mln $.
Jak na ironię, stadion w Monterrey… nie leży w samym Monterrey. Znajduje się w Gwadelupie, wschodniej części aglomeracji. Od zachodu graniczy z ogrodem zoologicznym, od wschodu z niską zabudową mieszkalno-komercyjną. Lokalizacja nie jest przypadkowa – to rozwijająca się dzielnica rozrywkowa, a stadion będzie jej dopełnieniem. Nie tylko ma gościć mecze CF Monterrey, w planie uwzględniono też organizację 2-4 koncertów rocznie.
Nominalna pojemność na poziomie 51 tysięcy to duży skok w porównaniu do starego Estadio Tecnológico. To również skok jakościowy, choćby w kwestii odległości widzów od boiska. Zamiast 27 metrów dzieli ich od murawy zaledwie 9. To oczywiście odległość z najniższych rzędów, które znajdują się w głębokiej niecce.
Trybuny rozdzielono na dwa duże poziomy przedzielone ogromną liczbą miejsc w lożach. Lóż jest aż 324 (ponad 3 tys. foteli), a do tego kolejnych 4,5 tys. miejsc biznesowych na trybunach. Jedynie południowa trybuna jest mniejsza od pozostałych, odsłaniając tysiącom widzów widok na górę Cerro de la Silla.
Estetycznie stadion jest mieszanką ciekawych skojarzeń związanych z Monterrey. Obszerne użycie blachy aluminiowej na elewacji ma nawiązywać do hutniczych tradycji miasta. Blacha i kształt mają również kojarzyć się z kadziami na piwo, z którego Monterrey jest znane. Z perspektywy odwiedzającego to jednak przede wszystkim rytmiczna i prawie organiczna bryła, przypominająca żywy organizm.
W elewacji powstały liczne otwory przywodzące na myśl skrzela, zresztą pełniące podobną funkcję. Dzięki nim powietrze naturalnie wentyluje obszerne zaplecze trybun i pozwala naświetlić je za dnia. Nocą to właśnie „skrzela” są podświetlane.
Poza samym stadionem (powierzchnia 187 tys. m2) na dużej działce (24,5 ha) znalazło się 3600 miejsc parkingowych. Parking jest o tyle istotny, że zaprojektowano go jako teren zielony. Zamiast oddawać deszczówkę do kanalizacji, parking wchłania ją, wspierając rozwój roślinności między sektorami i pomagając schłodzić „betonową patelnię”.
Reklama
Zdjęcia
Powiązane aktualności
2024
-
Meksyk: Stadion trzech drużyn wkrótce może opustoszeć
Atlante FC ogłosiło już swoją przeprowadzkę, Club América nie będzie w stanie rozegrać finału Apertura 2024 na swoim stadionie, a zarówno Orły jak i Cruz Azul rozważają zmianę obiektu. W ciągu kilku dni Estadio Ciudad de los Deportes może przestać gościć 3 kluby i całkowicie opustoszeć.
-
MŚ 2026: Jak będzie wyglądał mundial za oceanem?
FIFA ogłosiła już szczegóły Mistrzostw Świata 2026, które odbędą się w USA, Meksyku i Kanadzie. Jak to bywa, gdy turniej takiego kalibru współorganizuje kilka państw, nie zabrakło kontrowersyjnych decyzji. Sprawdźmy więc, co wiemy już o MŚ 2026.
2023
2022
2018
-
Mistrzostwa Świata 2026: Kanada, Meksyk i (głównie) USA
Przed nami radości i smutki Mistrzostw Świata 2018, a tymczasem właśnie dowiedzieliśmy się, że Mundial w 2026 roku odbędzie się – po raz pierwszy w historii – w trzech krajach. Jakie stadiony wystawiły Kanada, Meksyk i USA?
-
Meksyk: Stadion wspaniały, a boisko... no, po prostu, nie
Wybrany Stadionem Roku 2015, uznawany za najnowocześniejszy w Meksyku. A jednak od dwóch lat boryka się z fatalnym stanem boiska i właśnie dostał ultimatum od FIFA. Jeśli ma tu być rozgrywany Mundial 2026, to standard trzeba podnieść.
2017
2016
-
Stadion Roku 2015: Nagroda wędruje do…
Głosowaliście, wybraliście, a teraz my wysyłamy specjalnie wytopione statuetki do Zwycięzców! Estadio BBVA Bancomer i Matmut Atlantique zasłużenie dołączają do rosnącej galerii nagrodzonych.
-
Stadion Roku 2015: Podsumowanie Głosowania Publicznego
Skąd głosowali, ile osób wybrało dany stadion, ile „gwiazdek” dostawały nasze nominacje od głosujących – na wszystkie pytania odpowiemy właśnie tutaj.
-
SR 2015 Głosowanie Publiczne: Zwycięzca – Estadio BBVA Bancomer!
Od pierwszego dnia konkursu na pierwszym miejscu i do ostatniego przewaga już tylko rosła. Estadio BBVA Bancomer pod względem popularności zdeklasował konkurencję w Głosowaniu Publicznym!
-
SR 2015 Głosowanie Jury: Drugie miejsce – Estadio BBVA Bancomer
W każdej kategorii nieprzeciętnie wysokie noty, co świadczy o jakości największego meksykańskiego stadionu otwartego w 2015 roku! W dodatku efekt osiągnięty za niezłą cenę i prostymi środkami.
-
Stadion Roku 2015: Ostatnie 48 godzin na głosowanie!
Już tylko dwa dni zostały na wybór najlepszego stadionu 2015 roku. Czekamy na ostatnie noty jurorów oraz na Wasze głosy. Dotąd ponad 34 tysiące internautów wsparło swoich faworytów!
-
Ranking: Najmocniejsze kluby obu Ameryk
Przeprowadzka na nowy stadion to ogromna zmiana dla klubów piłkarskich, czego dowodem może być najnowszy ranking „Forbes Mexico”. Z 15 najsilniejszych klubów obu Ameryk tylko 4 mają stare areny.
-
Stadion Roku 2015: Jury wybrało 10 finalistów
Spośród 22 nominacji nasi Jurorzy wybrali 10 stadionów, które teraz będą podlegały szczegółowej ocenie. Wśród finalistów najwięcej jest stadionów z Azji.
-
Stadion Roku 2015: Poznaj kandydata – Estadio BBVA Bancomer
Wysoki na 55 metrów stadion z jednej strony dominuje nad okoliczną zabudową, a z drugiej niknie w cieniu wielkiej góry na południu. A widzowie mogą oglądać piękny krajobraz z trybun.
-
Stadion Roku 2015: Jury zaczyna oceniać według nowych zasad
Poznajcie naszych pięciu niesamowitych Jurorów i nowe reguły, według których będą oceniali stadiony podczas tegorocznej edycji Stadionu Roku.
-
Stadion Roku 2015: Telefony w dłoń, głosujemy!
Niezależnie z jakiego urządzenia, od teraz możecie głosować na swoje ulubione stadiony przez miesiąc. Zasady są proste, a konkurs dostępny dla wszystkich.
-
Stadion Roku 2015: Oto kandydaci w tegorocznej edycji!
W sumie wybraliście 22 nowe stadiony z 15 krajów do udziału w tegorocznym konkursie na Stadion Roku 2015. Jest jeden polski rodzynek – Stadion Miejski Tychy.
-
Stadion Roku 2015: Czekamy na Wasze nominacje!
Od dziś do piątku włącznie możecie zgłaszać swoje propozycje stadionów, które zasługują na udział w plebiscycie Stadion Roku 2015. Jak co roku – każdy może zgłosić propozycję.