Mistrzostwa Świata 2026: Kanada, Meksyk i (głównie) USA

źródło: własne | MK; autor: michał

Mistrzostwa Świata 2026: Kanada, Meksyk i (głównie) USA Przed nami radości i smutki Mistrzostw Świata 2018, a tymczasem właśnie dowiedzieliśmy się, że Mundial w 2026 roku odbędzie się – po raz pierwszy w historii – w trzech krajach. Jakie stadiony wystawiły Kanada, Meksyk i USA?

Reklama

Na niewiele ponad 24 godziny przed meczem otwarcia Mistrzostw 2018 FIFA podjęła decyzję o przyznaniu kolejnego wolnego Mundialu. Turniej w 2026 wywalczyła – zgodnie z oczekiwaniami – kandydatura łączona Kanady, Meksyku i USA. Dwie trzecie głosujących delegatów (134 z 200) opowiedziały się za tym wnioskiem, uznając jego wyższość nad kolejną już nieudaną kampanią Maroka (65 głosów, 1 wstrzymujący się).

Tym samym mamy do czynienia nie tylko z pierwszymi Mistrzostwami Świata FIFA z udziałem 48 drużyn (zamiast 32), ale też z pierwszymi, które ugoszczą aż trzy kraje naraz. W sumie do rozegrania jest aż 80 meczów, a trzy północnoamerykańskie państwa zaproponowały podział promujący bardzo poważnie USA. Tylko po 10 meczów odbędzie się na stadionach Kanady i Meksyku, a pozostałe 60 w Stanach.

Co interesujące, będzie to również pierwszy turniej FIFA od 1994 roku, na który nie powstanie ani jeden nowy stadion. Na liście startowej pojawiła się wyjątkowo długa lista aż 23 (!) stadionów, choć FIFA wymagała zgłoszenia tylko 16. Teraz od decyzji FIFA będzie zależało, które areny zostaną na liście, a które z niej wypadną.

We wniosku trzech krajów czytamy, że prawie wszystkie kluczowe mecze mają odbyć się w USA. Jedynie otwarcie jest przewidziane na legendarnym Estadio Azteca, jeśli nie zapadnie inna decyzja. Półfinały wyłącznie na amerykańskich stadionach (Mercedes-Benz Stadium, AT&T Stadium, Levi's Stadium, FedEx Field, Gillette Stadium), a o finał zabiegają MetLife Stadium w Nowym Jorku i Rose Bowl w Los Angeles.

Jak możecie zobaczyć na poniższej mapie, wśród wybranych stadionów brakuje niektórych z najnowocześniejszych aren sportowych świata. US Bank Stadium w Minneapolis, nowy stadion w Los Angeles i kolejny moloch z Las Vegas – wszystkie one nie zmieściły się na wyjściowej liście.

2026 World Cup

W celu zobaczenia pełnej rozdzielczości grafiki zapraszamy na nasz profil na facebooku!

Reklama