MŚ 2026: Stadion z największą ilością meczów zmieni nazwę. Mieszkańcy protestują

źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra

MŚ 2026: Stadion z największą ilością meczów zmieni nazwę. Mieszkańcy protestują W północnym Teksasie odbędzie się dziewięć meczów mistrzostw świata. Areną tych zmagań będzie stadion AT&T w Arlington. Jak się okazuje nazwa ta, na potrzeby turnieju, zostanie tymczasowo zmieniona. Nie wszystkim to jednak odpowiada. Jaka będzie nazwa obiektu?

Reklama

Wybieramy stadion roku 2023

Dallas Stadium

Na początku lutego FIFA ogłosiła, że Dallas będzie gospodarzem dziewięciu meczów podczas Mistrzostw Świata 2026 roku. To najwięcej ze wszystkich miast spośród trzech krajów-gospodarzy: pięć meczów w fazie grupowej, trzy mecze pucharowe i półfinał. Choć wydarzenia związane z mistrzostwami świata będą prawdopodobnie odbywać się w całym północnym Teksasie, dziewięć meczów zostanie rozegranych na stadionie AT&T, siedzibie drużyny Dallas Cowboys, w Arlington.

W komunikacie prasowym znalazła się informacja mówiąca, że AT&T Stadium na czas trwania turnieju zostanie przemianowany na Dallas Stadium, aby spełnić politykę FIFA zakazującą sponsorowania korporacyjnego obiektów, na których rozgrywane są mecze. Kandydatura została nazwana na cześć największego miasta regionu, czyli Dallas, więc nazwa stadionu pójdzie tym samym śladem.

AT&T Stadium© Grzegorz Kaliciak

Co na to społeczność?

W mediach społecznościowych zawrzało. Mieszkańcy regionu przywiązani do obecnej nazwy obiektu protestują przeciwko tej zmianie. Jestem zaskoczony, że nie próbowali zmienić nazwy na Arlington, gdy już pracowali nad kandydaturą, Tarrant County mówi nie, protestujemy!. Inne zdanie na ten temat ma jednak burmistrz Arlington, Jim Ross: Dallas to największe miasto w północnym Teksasie. Logiczne jest nazywanie turnieju Mistrzostwami Świata w Dallas. Nie wzrusza mnie to, nie przeszkadza. Nie obchodzi mnie to – powiedział Ross w rozmowie z NBC 5. Zagrają w Arlington, będą mieszkać i trenować w całym północnym Teksasie, więc wszyscy na tym skorzystamy i nie przeszkadza nam to.

Burmistrz dodał, że ten sukces to wysiłek całej społeczności, a nie tylko efekt pracy włodarzy Arlington, oraz że wiele miast w północnym Teksasie odniesie korzyści z organizacji meczów w Arlington. Szczególnie pochwalił Monikę Paul i jej zespół z Komisji Sportu Dallas za ciężką pracę, jaką podjęli, aby zapewnić regionowi kandydaturę.

Oczywiście przypadek ten nie jest odosobniony. Każdy obiekt mający w nazwie firmę komercyjną będzie musiał dokonać zmiany. Dotyczy to wszystkich obiektów Stanach Zjednoczonych, BMO Field w Kanadzie oraz stadiony Akron i BBVA w Meksyku.

AT&T Stadium© Grzegorz Kaliciak

Reklama