USA: “Tytani” przeprowadzą się wkrótce do nowego domu?

źródło: Stadiony.net; autor: Maciej Ściłba

USA: “Tytani” przeprowadzą się wkrótce do nowego domu? Tennessee Titans udostępnili wizualizację obiektu, który najprawdopodobniej zastąpi wysłużony Nissan Stadium i stanie się ich domową areną. Projekt robi niesamowite wrażenie i po wybudowaniu z pewnością będzie jedną z wizytówek Nashville.

Reklama

Nowy dom “Tytanów” miałby posiadać powierzchnię bliską 200 tys. metrów kwadratowych! Wszystko z powodu zaplecza komercyjnego, które miałoby na siebie zarabiać nie tylko podczas meczów NFL. Wizualizacje sugerują, że nie będzie to stadion z klasyczną bryłą, tylko budynek handlowo-usługowy, którego sercem będzie arena, mogąca pomieścić 60 000 widzów.

Tennessee Stadium© MANICA

Na ten moment nie wiadomo, czy obiekt otrzyma rozsuwany dach, lecz jak twierdzi CEO Tennessee Titans, Burke Nihil jest to mało prawdopodobne. O wiele istotniejsze wydaje się być znalezienie rozwiązania pozwalającego na korzystanie z naturalnej murawy. Jako jedno z nich rozważany jest montaż mechanizmu ruchomej nawierzchni, która po zakończonym wydarzeniu byłaby wysuwana na zewnątrz areny. Z takiego rozwiązania korzystają chociażby zarządcy State Farm Stadium mieszczącego się w Arizonie.

Nihil przekonuje, że nowy obiekt będzie chlubą dla całej społeczności związanej z zespołem. Na ten moment pokazano tylko i wyłącznie wizualizację, dlatego zarząd klubu skupia się aktualnie na tym, aby stadion został zaprojektowany w taki sposób, by służyć Nashville i Tennessee przez następnych kilka pokoleń. Koncepcję areny stworzyła firma MANICA z Kansas City, która ma w swoim portfolio takie budowle jak Allegiant Stadium w Las Vegas, a także Chase Center w San Francisco. Zaprezentowany render ma ułatwić opracowanie planów zagospodarowania terenu wokół sportowego kompleksu, a także przygotowanie kosztorysu wraz z przewidywanymi przychodami. Tą częścią ma się zająć miejscowe biuro architektoniczne Hastings z Nashville. 

Tennessee Stadium© MANICA

Głównym założeniem projektu wielofunkcyjnej areny ma być zmaksymalizowanie ilości wydarzeń, które mają się na niej odbywać. Władze Nashville i Tennessee Titans chciałyby, aby obiekt żył od poniedziałku do niedzieli przez cały rok, a nie tylko przy okazji meczów NFL. Należy zwrócić także szczególną uwagę na wygląd stadionu, który ma być spójny architektonicznie z otoczeniem reprezentacyjnej dzielnicy East Bank. 

W wizualizacji od razu rzucają się w oczy tarasy znajdujące się nad głównym wejściem. Podtrzymywane za pomocą smukłych i ciemnych kolumn w stylu industrialnym robią piorunujące wrażenie, nadając całej budowli wyjątkowego charakteru. Z nich ma się roztaczać widok na okolicę. To też pokazuje, że zastosowanie arena będzie mieć zarówno sportowe, jak i komercyjne. 

Tennessee Titans na razie użytkują Nissan Stadium otwarty w 1999 roku. Ten obiekt nie jest zbyt stary, lecz nie pozwala on skutecznie maksymalizować potencjalnych zysków. Brak dachu i przeciętne zaplecze powoduje, że ilość imprez nie jest tak duża, jaka mogłaby być na nowoczesnym w pełni zadaszonym stadionie. Z pewnością jest on wystarczający dla “Tytanów”, którzy na co dzień grają w lidze NFL.

Tennessee Stadium2022 © MANICA

Reklama