USA: Nowe wizualizacje przyszłej areny Tennessee Titans

źródło: Stadiony.net; autor: Maciej Ściłba

USA: Nowe wizualizacje przyszłej areny Tennessee Titans Kilka tygodni temu informowaliśmy o tym, że dni przestarzałego Nissan Stadium są już policzone. W Nashville powstanie obiekt, który już na etapie projektowania wzbudza zachwyt nie tylko lokalsów, ale także fanów stadionowej architektury z całego świata.

Reklama

W październiku 2022, firma MANICA z Kansas City pokazała pierwsze rendery areny, mającej za kilka lat służyć grającemu na co dzień w NFL zespołowi Tennessee Titans. Biuro odpowiadające za stworzenie tych planów, posiada spore doświadczenie w tej dziedzinie, co potwierdzają niezwykle mocne pozycje w ich portfolio. Wśród nich znajdziemy m.in. Allegiant Stadium w Las Vegas oraz Chase Center w San Francisco – halę widowiskowo-sportową użytkowaną przez aktualnych mistrzów NBA, Golden State Warriors. 

Obiekt, który ma stanąć w stolicy stanu Tennessee pomieści co najmniej 60 000 kibiców. Największe wrażenie robi bryła stadionu. Nie przypomina ona klasycznej areny, tylko gigantyczny budynek usługowy o dość nieregularnym kształcie. Charakterystycznym elementem fasady są stalowe kolumny w stylu industrialnym, a także duża ilość szklanych drzwi oraz okien. Mimo imponującego kształtu, który utrzymywałby architektoniczną harmonię z otoczeniem, nie wszyscy jednak wydają się być zadowoleni z faktu, że obiekt nie będzie przypominał klasycznego stadionu.

Tennessee Stadium© MANICA

Ostatnie informacje potwierdzają jednak, że wygląd areny nie ulegnie znaczącym modyfikacjom w fazie planowania. MANICA pokazała nowe wizualizacje pokrywające się z tym, co ujrzeliśmy jakiś czas temu. Widać na nich m.in. jak konstrukcja ma prezentować się po zmroku podczas innych imprez, np. koncertów. Ogromne LED-owe ekrany znajdujące się nad sektorami za bramkami, mają służyć nie tylko podczas spotkań NFL. Wciąż najbardziej imponująca wydaje się być jednak skala tego projektu. Całkowita powierzchnia użytkowa konstrukcji wyniesie ponad 157 tysięcy metrów kwadratowych! Dla porównania – podobną wielkość mają największe centra handlowe na świecie. 

Na gigantyczne zaplecze będą składały się nie tylko liczne punkty gastronomiczne, ale także oferta hospitality, w której skład wejdą sale konferencyjne oraz sektory VIP. Obiekt ma mieć aż 170 luksusowych lóż biznesowych, co z pewnością przełoży się na ogromne zyski z tytułu ich wynajmu. Stadion będzie w posiadał pełny dach bez możliwości jego otwarcia. Pokryty zostanie on przepuszczającym światło materiałem ETFE. Takie warunki powodują, że nie będzie technicznych możliwości montażu naturalnej murawy. Warto wspomnieć także o ogromnych tarasach znajdujących się nad wejściami. W najnowszych wizualizacjach pokazano, jak mają one prezentować się z bliska. 

Arena planowo zostanie oddana do użytku w 2026 roku. Rozmach projektu ma przełożenie na ostateczne koszty jego powstania. Nowy obiekt, który będzie użytkowany przez “Tytanów” to planowany wydatek 2,1 miliarda $! Będą w nim partycypować zarówno klub grający w NFL (840 milionów), jak i stan Tennessee (500 milionów). Pozostałe 760 milionów ma pochodzić z obligacji wyemitowanych przez Metro Sports Authority, sprzedaży spersonalizowanych miejsc oraz dochodów z tytułu podatku hotelowego. Stadion będzie budowany z myślą o tym, aby zarabiał na siebie przez 365 dni w roku, a nie tylko podczas meczów futbolu amerykańskiego.

Tennessee Stadium© MANICA

Reklama