Nowy projekt: Monstrum z Guangzhou

źródło: własne [MK]; autor: michał

Nowy projekt: Monstrum z Guangzhou Ma być wzorowany na kwiecie lotosu, ma imponować skalą i przepychem. Ale wizualizacje niektórych wręcz przerażają, bo największy na świecie piłkarski stadion ocieka kiczem.

Reklama

Wczoraj w chińskim Guangzhou (15 mln mieszkańców) doszło do ceremonii wbicia pierwszej łopaty pod nowy stadion. I, jak wiele ceremonii już widzieliśmy, tak takiej jeszcze nigdy. W samej Korei Północnej by się nie powstydzili – ustawiono ponad 200 ciężarówek, dziesiątki koparek i ogromne, wielkopowierzchniowe nadruki tego, co ma tu wkrótce powstać.

Guangzhou Evergrande Stadium

Zlokalizowany w dzielnicy Panyu nowy stadion Evergrande ma stanąć w nieodległym sąsiedztwie nowego dworca Guangzhou South. Lokalizacji zawdzięcza swoją roboczą nazwę, Pan Jilian Stadium.

Koncepcja to efekt zamkniętego konkursu, do którego zaproszono 8 znanych pracowni architektonicznych. Pomimo futurystycznych i wyjątkowo ambitnych wizji zwyciężyła propozycja Genslera (pod przewodnictwem Hasana A. Syeda) o bardzo tradycyjnym nawiązaniu do kwiatu (w domyśle: lotosu), ponieważ Guangzhou ma przydomek miasta kwiatów. Podstawowa barwa „płatków” kwiatu to płomienna czerwień – symbol tak klubu piłkarskiego, jak i miasta.

Guangzhou Evergrande Stadium

Jak na ironię, efekt końcowy bardziej od lotosu przypomina popularny kwiat doniczkowy eszeweria, który z Chinami nie ma nic wspólnego. Jak informują chińskie media, miliarder Xu Jiayin (właściciel Evergrande Group) miał duży wpływ na ostateczny kształt stadionu. Co może tłumaczyć wybrany ostatecznie kształt i jego dosłowność.

Guangzhou Evergrande Stadium

Nie mniej widowiskowe są aspiracje. Choć Evergrande w sezonie poprzedzającym rozpoczęcie budowy miało widownię meczową rzędu 50 tysięcy widzów (na mieszczącym 58 tys. Tianhe Stadium), to cel dla nowej areny wyznaczono nieporównanie wyżej: 100 tysięcy miejsc. Inwestycja ma dostarczyć największy na świecie stadion typowo piłkarski (choć zostanie wyprzedzony przez Camp Nou po przebudowie).

Widownia zostanie podzielona na trzy pierścienie, uwzględniając 16 lóż VVIP oraz aż 152 loże VIP. Przy powierzchni 300 tys. m2, będzie to stadion z potencjalnie największym w historii zapleczem.

Guangzhou Evergrande Stadium

Jego cenę awizowano wyjściowo na poziomie 6,8 mld juanów, jednak w chwili rozpoczęcia budowy potwierdzona została kwota 12 mld juanów (7,1 mld zł).

Od wczoraj biegnie czas na dostarczenie rekordowego stadionu. Spodziewana data ukończenia inwestycji to końcówka 2022 roku.

Guangzhou Evergrande Stadium

Reklama