Chiny: 18 żurawi buduje największy stadion klubowy

źródło: własne [MK]

Chiny: 18 żurawi buduje największy stadion klubowy W sumie ma ich być 20 i będą odpowiadać za najbardziej widowiskowe prace. Do końca roku ma być gotowa nie tylko główna konstrukcja trybun, ale i dachu.

Reklama

W chińskim Guangzhou (Kanton) rozmachu nabiera najważniejszy stadion piłkarski w kraju i zarazem największy klubowy stadion budowany na całym świecie. Wkrótce minie rok od formalnego rozpoczęcia prac budowlanych i zmiany na południu metropolii są imponujące.

W pierwszej kolejności usunięto ponad 300 000 m3 ziemi, by zrobić miejsce dla fundamentów i kondygnacji podziemnych przyszłego stadionu. Do października udało się zrealizować palowanie (3200 pali), a z końcem listopada gotowa była płyta fundamentowa.

W połowie grudnia na placu budowy zainstalowano pierwszego żurawia, model T2200. To ogromna konstrukcja o zasięgu do 80 metrów. W sumie na terenie obejmującym ok. 151 000 m2 ma się pojawić 20 żurawi, w tym 12 wielkich i 8 mniejszych. Obecnie jest ich już 18, z czego 4 pracujące w narożnikach przyszłego boiska.

Guangzhou FC Football Stadium

W tej chwili trwa układanie stropów nad ostatnią kondygnacją podziemną. Właśnie tu, pod ziemią, zmieści się dwupoziomowy parking o łącznej pojemności szacowanej na 5300 samochody. Choć prace nad parkingami potrwają jeszcze kilka miesięcy, to już dziś widać, gdzie pojawią się pierwsze sektory widowni. Trzeba jednak pamiętać, że mówimy o obiekcie o pojemności 100 000 widzów, na którym sam tylko dolny poziom zmieści ok. 40 000. Najbardziej widowiskowe prace dopiero więc przed nami.

Guangzhou FC Football Stadium© Guangzhou Evergrande

Do końca roku nawet diamentowa kopuła

Wśród obserwatorów wielkiej chińskiej inwestycji znaleźliśmy sporo głosów krytycznych, uskarżających się na wolne postępy. Jednak zgodnie z harmonogramem najbardziej mozolne prace już za nami, a teraz pojawią się bardzo widowiskowe postępy. Na budowę czeka aż 7 kondygnacji nadziemnych dla zaplecza stadionu.

Guangzhou FC Football Stadium

Do końca roku główna misa trybun ma być gotowa. Co więcej, wart 12 mld juanów (dziś 7,07 mld zł) monstrualny stadion jeszcze w tym roku może osiągnąć swą docelową wysokość, czyli aż 92 metry. Stanie się tak, jeśli uda się złożyć w całość główną konstrukcję stalową dachu – ten krok planowany jest jeszcze w listopadzie. Od tego momentu będzie jeszcze rok na pozostałe prace.

Guangzhou FC Football Stadium© Guangzhou Evergrande

Szczególnie efektowny nocą

Od letniej prezentacji ostatecznej wizji stadionu nie informowaliśmy o tej inwestycji, a sporo się wydarzyło. Gospodarz zdążył nawet zmienić nazwę z Guangzhou Evergrande na Guangzhou FC. Wcześniej jednak zaprezentował ostateczną koncepcję iluminacji. Przypominający diament stadion ma nocą lśnić i migotać w zróżnicowanych kolorach, zależnie od potrzeb. Choć technologicznie rozwiązania są już dobrze znane, to skala projektu w połączeniu z futurystycznymi fasadami zasługuje na szczególną uwagę.

Autor: Michał Karaś

Guangzhou FC Football Stadium© Guangzhou Evergrande

Reklama