Nowy projekt: Stadion jak statek dla klubu Gheorghe Hagiego

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz

Nowy projekt: Stadion jak statek dla klubu Gheorghe Hagiego Przydomek Farulu Constanţa to „Żeglarze”. Nic więc dziwnego, że jego nowa arena ma przypominać kadłub statku. W projekt zaangażowany jest Gheorghe Hagi - legenda rumuńskiej piłki.

Reklama

Najpierw fuzja, teraz czas na stadion

FCV Farul Constanţa powstał 21 czerwca 2021 roku z połączenia dwóch lokalnych klubów, Farulu i Viitorulu, choć w zasadzie to ten pierwszy wchłonął tego drugiego. Jednym ze współwłaścicieli jest Gheorghe Hagi, który pełni też funkcję trenera. Co ciekawe, prezesem jest inna legenda rumuńskiego futbolu - Gheorghe Popescu.

Nowo powstały zespół rozgrywa mecze na kameralnym Stadionul Central Academia Hagi w Ovidiu, gdyż Stadionul Farul nie nadaje się do użytku ze względu na fatalny stan techniczny. To się ma zmienić, gdyż coraz bardziej realnych kształtów nabierają plany nowej areny.

Stadionul Gheorghe Hagi, Complex Sportiv Constanta© Igloo Associated Architects

W lecie 2020 roku przedstawiono koncepcję stadionu na minimum 15 000 miejsc. Jej autorem jest Bruno Andreșoiu z pracowni Igloo Associated Architects. Wstępne studium wykonalności zostało następnie zatwierdzone przez radę miejską.

W tym momencie trwają prace nad ostatecznym projektem, które powinny się zakończyć jeszcze tego lata. Pojawiają się głosy, że stadion może mieć nawet 18 000 fotelików. Opracowanie dokumentacji techniczno-ekonomicznej w celu uzyskania pozwoleń powierzono firmie Popp & Asociații SRL.

Stadionul Gheorghe Hagi, Complex Sportiv Constanta© Igloo Associated Architects

Koszt powstania kompleksu sportowego według szacunków z 2020 roku ma wynieść 533 mln lei (497 mln zł), a samego stadionu 240 mln lei (224 mln zł). Państwowa spółka (CNI), zajmująca się w Rumunii budową aren sportowych, uwzględniła środki na nowy obiekt w Konstancy w swoim budżecie w ramach podprogramu „Kompleksy Sportowe". Prawdopodobnie część wspomnianej wyżej kwoty wyłożą władze lokalne. Stadion ma być gotowy za 2-3 lata.

Dwa stadiony (statki) obok siebie

W planach jest budowa kompleksu sportowego z arenami nacechowanymi symboliką marynistyczną. Jego centralnym punktem będzie stadion piłkarski, który zostanie wybudowany w miejscu starego stadionu Farulu. Tuż obok niego powstanie arena do rugby dla 5 000 kibiców. Oba obiekty mają mieć kształt przypominający statki, co nawiązuje do tradycji morskich Konstancy.

Stadionul Gheorghe Hagi, Complex Sportiv Constanta© Igloo Associated Architects

Koncepcja zakłada, że stadion piłkarski będzie miał dwupoziomowe trybuny w kształcie półksiężyca z wyjątkiem trybuny głównej, która przyjmie prostokątną formę. Przewiewną fasadę pokryją jasne żaluzje u góry i perforowana kortenowska stal u dołu. Efekt ten ma wyglądać z oddali jak kadłub statku.

Oprócz tego zaplanowano boisko treningowe i dwie hale tenisowe. Pierwsza z nich (w kształcie fali) otrzyma 4750 miejsc, co powinno umożliwić organizację turniejów WTA i ATP. Druga będzie dużo mniejsza, gdyż będzie mieć do dyspozycji niecałe 1000 krzesełek. Uzupełnieniem oferty tenisowej mają być 4 korty pod gołym niebem.

Ponadto przewidziano powstanie centrum administracyjnego (kształt żagla) z miejscami noclegowymi, treningowymi i regeneracyjnymi dla sportowców. Dopełnieniem będzie deptak i niewielkich rozmiarów park.

Autor: Tomasz Sobura

Stadionul Gheorghe Hagi, Complex Sportiv Constanta© Igloo Associated Architects

Stadionul Gheorghe Hagi, Complex Sportiv Constanta© Igloo Associated Architects

Reklama