Rumunia: Budowa 18-tysięcznika w Konstancy ma zielone światło

źródło: Stadiony.net; autor: Maciej Ściłba

Rumunia: Budowa 18-tysięcznika w Konstancy ma zielone światło Po ponad dwóch latach od przedstawienia projektu rumuńskie Ministerstwo Rozwoju, Robót Publicznych i Administracji zatwierdziło plany budowy nowego obiektu w czarnomorskim kurorcie Konstanca. Arena ma być centralnym punktem kompleksu sportowego, który powstanie wokół niej.

Reklama

FCV Farul Constanţa to bardzo młody klub zarejestrowany w czerwcu 2021. Powstał on w wyniku wchłonięcia drużyny Viitorulu przez Farul. Jego czołowymi postaciami są dwie legendy rumuńskiej piłki – główny współwłaściciel i menadżer Gheorghe Hagi oraz prezes Gheorghe Popescu. Aktualnie drużyna jest liderem Liga I, z przewagą 7 punktów nad broniącym tytułu CFR Cluj. Trzeba jednak nadmienić, że mają oni rozegrane dwa mecze mniej. 

Stadionul Gheorghe Hagi© Igloo Associated Architects

Patrząc na dynamiczny rozwój futbolu w największym rumuńskim porcie, zaczęto rozważać budowę nowoczesnego obiektu zgodnego z najwyższymi europejskimi standardami. Póki co FCV Farul Constanţa jest zmuszone rozgrywać swoje spotkania na kameralnym Stadionul Central Academia Hagi z powodu fatalnego stanu Stadionul Farul. Ten stan rzeczy ma się jednak zmienić na początku 2025 roku, bo na ten okres przewidziano oddanie do użytku Stadionul Gheorghe Hagi. Inwestycja ma już wszelkie niezbędne pozwolenia i nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć jej realizację.

Nowy stadion powstanie przy ul. Primăverii w miejscu wysłużonego poprzednika. Jego ostateczna pojemność ma wynieść 18 000 widzów. Boisko będzie posiadać hybrydową murawę z niezbędnymi systemami nawadniania, odwadniania oraz podgrzewania. Ogromne zaplecze komercyjne będzie wyposażone w sale treningowe, centrum konferencyjne, przestrzeń handlową, gastronomiczną, administracyjną oraz wystawienniczą. Takie rozwiązania mają pomóc w spełnieniu wymogów czwartej i zarazem najwyższej kategorii obiektów UEFA.

Wokół areny powstanie nowoczesne miasteczko sportowe. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdzie się stadion do rugby z 5000 miejsc. Aby zachować spójny wygląd architektoniczny, ma on mieć fasadę przypominającą sieć, tak jak przyszły dom Farulu. Jest to nieprzypadkowe rozwiązanie, ponieważ Konstanca ma bardzo bogate tradycje rybackie. Obok znajdzie się także piłkarskie boisko treningowe oraz kompleks tenisowy, którego patronką ma być urodzona i wychowana w tym mieście najlepsza rumuńska tenisistka w historii, Simona Halep. Największy z sześciu kortów ma mieć zadaszone trybuny o pojemności 4750 miejsc i spełniać najwyższe kryteria ATP i WTA. Plany przewidują  także kameralny obiekt lekkoatletyczny z sześcioma torami i widownią dla 1000 osób. 

Stadionul Gheorghe Hagi© Igloo Associated Architects

Koszt całego przedsięwzięcia wyceniono w 2020 roku na 533 milionów lei (510 milionów złotych). Budowa samego Stadionul Gheorghe Hagi ma pochłonąć 240 milionów lei (229 milionów złotych). Szacunkowe dane pochodzą sprzed ponad dwóch lat. Można się spodziewać, że przez panującą na świecie inflację, koszty budowy wzrosną. Wykonawcą będzie największy publiczny deweloper w Rumunii – CNI. Kompleks zajmie powierzchnię ponad 90 000 metrów kwadratowych w miejscu aktualnej bazy sportowej przy ul. Primăverii. 

Reklama