Nowy projekt: Standard podnosi standard

źródło: własne [MK]

Nowy projekt: Standard podnosi standard W belgijskim Liège szykują się wielkie zmiany. Wniosek o pozwolenie na budowę już złożony, a oto plan, jaki Standard przygotował dla swojego słynnego stadionu. Dalej będzie stromo, ale ma być też nowocześniej i komfortowo.

Reklama

W piątek przedstawiciele klubu pojawili się w magistracie, by złożyć wniosek o pozwolenie na gruntowną przebudowę stadionu. Jeśli wszystko się uda, w ciągu roku powinno być zielone światło i prace będą mogły ruszyć. Ceny tego prywatnego przedsięwzięcia jeszcze nie znamy, ale pewnie będzie okazała. Bo choć plan nie jest równie ambitny, jak sugerowały pierwsze wzmianki z 2016 roku, to wciąż robi wrażenie.

Stade de Sclessin

Z pojemności szacowanej wtedy w okolicach 40 tys. miejsc klub zszedł do maksymalnie 35 tys. widzów. Zysk względem stanu wyjściowego wyniesie ok. 4 tys. miejsc. To zasługa budowy nowej głównej trybuny z narożnikami, po wschodniej stronie boiska.

Choć otrzyma inne nachylenie i gabaryty niż pozostałe, to podział na trzy poziomy oraz sylweta sprawią, że ma domknąć bryłę stadionu w niemal niezauważalny sposób. Na sześciu piętrach zaplecza znajdą się biura, nowe pomieszczenia dla piłkarzy, a także strefa hospitality. Na nowej trybunie miejsce dla siebie znajdą też osoby z ograniczoną mobilnością (ok. 110).

Stade de Sclessin© Standard de Liège, Assar Architects

Co ciekawe, budowa nowej trybuny wschodniej jest możliwa dzięki porozumieniu z władzami Walonii, na mocy którego Standard może zburzyć biegnący wzdłuż obecnej konstrukcji pas drogi, ale pod warunkiem budowy nowego na swój koszt.

Na przebudowie skorzystają też inne trybuny. Częściowo zagospodarowane będzie ich zaplecze, a wokół całego stadionu powstanie esplanada, dzięki której tłum nie będzie wylewał się bezpośrednio na ulice, jak przed przebudową. Częściowo zadaszona, esplanada ma się stać miejscem spotkań nie tylko w dni meczowe.

Stade de Sclessin© Standard de Liège, Assar Architects

Na zachodnim przedpolu stadionu zaplanowano zupełnie nowe budynki, gdzie ma się znaleźć ok. 6000 m2 biur pod wynajem, prawie 1000 m2 pod komercję, a także plac zabaw (600 m2), przedszkole (400 m2), duży tor do laser tag (2000 m2) i strefa wellness (500 m2). Przewidziano także fanshop i muzeum klubowe.

Stade de Sclessin© Standard de Liège, Assar Architects

Położony w poprzemysłowej okolicy obiekt ma korzystać na nowej linii i terminalu tramwajowym, systemie autobusów pomeczowych, a także drastycznie powiększonej dostępności parkingów. 272 miejsca postojowe znajdą się wewnątrz trybuny wschodniej, aż 600 po drugiej stronie ulicy, a kolejny wielopoziomowy parking przewidziano za północną trybuną. W sumie ma być ponad 1500 miejsc.

Reklama