Podsumowanie Roku: Najciekawsze projekty 2019

źródło: własne [MK]

Podsumowanie Roku: Najciekawsze projekty 2019 Przez ostatnie 12 miesięcy prezentowaliśmy Wam prawie 40 nowych koncepcji stadionów z całego świata. Nie wszystkie z nich doczekają się realizacji, dlatego warto zapamiętać te najciekawsze dodane w 2019 roku.

Reklama

Nie bez powodu o wizualizacjach nowych stadionów mówi się „stadium porn”. Jeśli ktoś kocha obiekty sportowe, to może dostać rumieńców od patrzenia na to, co przyniesie przyszłość. Dla przykładu, w 2020 przybędą dwa najdroższe stadiony w historii. Z obiektów otwartych w 2019 już w lutym będziecie wybierać Stadium of the Year 2019, ale dziś na chwilę zatrzymajmy się przy tym, co pokazali nam architekci w mijającym roku. Z góry zastrzegamy, że poniższe zestawienie jest ściśle subiektywne...

1. Nuovo Stadio Milano, Mediolan

Best designs of 2019

Z dwóch zaprezentowanych wizji Milan i Inter muszą wybrać jedną, takie samo zadanie postawili przed swoimi kibicami. Więc i my za kluczową dla 2019 uznajemy też tylko jedną koncepcję, tę od Populous. Z jednej strony nie próbuje naśladować San Siro, ale z drugiej – może się równać jeśli chodzi o majestatyczność i rozpoznawalność konstrukcji. Czy jest piękna, to już zostawiamy każdemu z osobna. Na pewno jednak projekt nazwany „katedrą” wyróżnia się na tle większości nowych koncepcji stadionów. A czy 60-tysięcznik za ogromne 650 mln € powstanie, to już zupełnie inne pytanie...

2. Bramley-Moore Dock Stadium, Liverpool

Best designs of 2019

Drugie miejsce obowiązkowo trzeba oddać nowemu stadionowi Evertonu. Mówili o nim przez trzy lata, konsultowali zawzięcie, więc wypada się cieszyć, że w końcu został zaprezentowany. Już sama lokalizacja na północy historycznego nabrzeża Liverpoolu jest niesamowita, a architektura będąca połączeniem industrialnej cegły z nowoczesnymi metalicznymi obłościami może się podobać. Do tego kibice dostali od Dana Meisa naprawdę sporo, na czele ze stromym młynem dla stojących widzów, więc nie dziwi, że poparcie dla koncepcji wynosi sporo ponad 90% w społeczności...

3. Kai Tak SP Stadium, Hongkong

Best designs of 2019

W 2019 roku o Hongkongu mówiło się bardzo wiele, ale zdecydowanie nie dobrze. Życzymy jego mieszkańcom pokoju i bezpieczeństwa, ale z racji profilu naszej strony wracamy do tematu stadionu. Co prawda koncepcję pokazano w grudniu 2018, ale uwzględniamy ją w zestawieniu. „Perła Orientu” ma być nowym stadionem narodowym państwa-miasta, z 50 tysiącami miejsc i ruchomym zadaszeniem. Wybrana forma nie jest w żaden sposób rewolucyjna, ale skala projektu i jego ranga – a także lokalizacja w miejscu dawnego lotniska Kai Tak – nie pozwalają pominąć go w zestawieniu.

4. San Siro, Mediolan

Best designs of 2019

To nie jest oficjalna koncepcja, a jednak musieliśmy ją uwzględnić. Rzadko przecież zdarza się tak, że plan zmiany stadionu na nowy wywołuje międzynarodową debatę i prowokuje utytułowanych projektantów do stworzenia kontrpropozycji. W 2019 mieliśmy tego przykład, a koncepcja Jacopo Mascheroniego pokazuje, jak poważnie można walczyć o ocalenie ikony światowego futbolu. Osobiście nie mielibyśmy nic przeciwko, gdyby Inter i Milan jednak przekonali się do pomysłu przebudowy San Siro, nawet jeśli daliśmy pierwsze miejsce w rankingu ich oficjalnej koncepcji.

5. Hongkou Stadium, Szanghaj

Best designs of 2019

Ta koncepcja również sięga 2018 swoją historią, ale nie może wyjść nam z głowy zwłaszcza w dobie ciągłego rozwoju chińskiej piłki nożnej. Hongkou to stadion symboliczny, pierwszy typowo piłkarski w kraju, a może też być jedną z futbolowych pereł Azji. Wizja architektoniczna Sasaki przewiduje nie tylko jego przebudowę i powiększenie do 50 tys, miejsc, ale też „wpuszczenie” w stadion całej masy funkcji rekreacyjnych i naprawdę widowiskowej architektury.

6. West End Stadium, Cincinnati

Best designs of 2019

FC Cincinnati do nowego stadionu przymierzali się długo i choć prace na terenie inwestycji ruszyły jeszcze w 2018, to dopiero w 2019 poznaliśmy ostateczną koncepcję. I było to niemałe zaskoczenie, ponieważ wydawało się, że architektonicznie powinna to być kontynuacja pracy Dana Meisa z lat 2017-18, tymczasem Populous pokazali zupełnie przeprojektowany stadion. To będzie jeden z najbardziej zaawansowanych i nowoczesnych obiektów piłkarskich w USA – w całości pokryty multimedialnymi żaluzjami – a przecież mówimy o lidze, w której co roku otwiera się co najmniej jeden nowoczesny stadion.

7. Stade de Sclessin, Liege

Best designs of 2019

Choć młodość ma dawno za sobą, obecny stadion w belgijskim Liege należy do naszych ulubionych obiektów Beneluksu. Skrajnie strome trybuny z aż trzema poziomami trudno porównać do czegokolwiek innego. Tym bardziej więc cieszy fakt, że Standard Liege zamierza te trybuny ocalić i uzupełnić czwartą, która domknie bryłę areny. Z zewnątrz wizualnie zmieni się niemal wszystko, a stadion ma być oklejony dodatkowymi funkcjami, ale od środka to wciąż ten sam kocioł piętrzący się nad boiskiem.

8. Stadiumi Kombëtar, Drenas

Best designs of 2019

Kosowo jako członek UEFA wciąż budzi polityczne kontrowersje, ale piłkarsko i kibicowsko pokazuje się z naprawdę dobrej strony. Reprezentacja była bliżej niż dalej do awansu na Euro 2020, a wszystkie mecze drużyny były wyprzedane. Nie dziwi więc plan budowy 30-tysięcznika dla narodowego zespołu. Architektura jest prosta i ma być tania w realizacji, za to efektowna, otwarta na wschód, gdzie zlokalizowana jest Prisztina.

9. Stadion Polonii, Warszawa

Best designs of 2019

Pewnie byłby w zestawieniu wyżej, gdyby nie fakt, że jeszcze przed końcem roku jego realizacja stanęła pod poważnym znakiem zapytania. Nowy stadion dla Polonii był obiecywany od wielu lat, ale nigdy nie powstała przekonująca wizja jego realizacji. Natomiast rozstrzygnięty w 2019 konkurs architektoniczny dostarczył wreszcie wysokiej jakości koncepcję, która szanuje historyczną trybunę główną i daje szansę kompleksowi sportowemu przy Konwiktorskiej na nowe życie. Oczywiście zakładając, że mimo wszystko powstanie...

10. Cambridge United Stadium, Cambridge

Best designs of 2019

To wstępna koncepcja, więc nie warto przywiązywać się do jej szczegółowych rozwiązań. Jednak do planu trudno się nie przywiązać w ogóle, ponieważ KSS stworzyło plan rzadkiej urody, w dodatku nietypowej dla Wysp Brytyjskich. Takie bryły znamy z Hiszpanii czy Szwajcarii, ale w Cambridge? Jest odważnie i estetycznie, teraz pozostało już tylko... zabezpieczyć finansowanie i przejść do prac nad szczegółową dokumentacją. Może być z tym gorzej, więc nacieszmy oczy, póki wizja jeszcze wydaje się realna!

Reklama