Belgia: Standard ma zielone światło, można budować!

źródło: własne [MK]; autor: michał

Belgia: Standard ma zielone światło, można budować! Po latach starań nie ma już żadnych przeszkód – ponowna analiza rządu Walonii zakończyła się zgodą na przebudowę Stade de Sclessin. Prace mają kosztować ok. 100 mln € i potrwają kilka lat.

Reklama

Wczoraj Service Public de Wallonie (SPW, główna administracja Walonii) wydał zgodę na przebudowę stadionu Standardu Liège. To ostatni krok po tym, jak w lutym swoje zielone światło wydała administracja miejska. Mając zgodę od samorządu i rządu, Standard może rozpocząć prace. A ponieważ w połowie 2020 klub wybrał wykonawców (BAM Galère, CIT Blaton), wiadomo też, kto zadanie wykona.

W tej chwili pozostaje już tylko czekać na harmonogram ze strony klubu. Wiadomo, że przebudowa miała potrwać co najmniej 3 lata i przebiegać etapami, ale szczególna sytuacja związana z pandemią mogła wpłynąć na plany. Tym bardziej, że obecnie mówi się już o koszcie rzędu 100 mln € (460 mln zł) zamiast dotychczasowych 80 milionów.

Stade de Sclessin reconstruction, Standard de Liege© Standard de Liège, Assar Architects

Na harmonogram mógł również mieć wpływ poślizg w otrzymaniu pozwolenia na budowę. Pierwotnie miało być w zeszłym roku i było, ale tylko na poziomie miasta. Rząd Walonii cofnął wniosek do ponownego rozpatrzenia. Dlatego zamiast w 2020 roboty ruszą w 2021.

Co się zmieni na Stade Maurice Dufrasne?

Słynący z wyjątkowo stromych trybun obiekt w Liège zostanie przede wszystkim domknięty. Dotyczy to wszystkich narożników. Te zachodnie będą uzupełnione, tymczasem na wschodzie powstanie całkowicie nowa główna trybuna z narożnikami. Całkowita pojemność po zakończeniu prac ma wynieść 32 126 miejsca, a więc wzrośnie o mniej niż 4 tys. miejsc.

Stade de Sclessin reconstruction, Standard de Liege© Standard de Liège, Assar Architects

Kluczowe zmiany mają jednak dotyczyć sfery komercyjnej. Na stadionie i wokół niego przewidziano rozległe funkcje pozasportowe, w tym przedszkole z placem zabaw, strefę wellness, sklepy i biura. To one mają decydować o skoku przychodów dla Standardu.

W ramach zadania klub wziął na siebie reorganizację dróg po wschodniej stronie stadionu. Dodatkowo, samorząd zamierza realizować niemal równolegle projekt linii tramwajowej z parkingiem P+R właśnie przy obiekcie piłkarskim. Docelowo nowy układ transportowy ma być gotowy w 2025.

Autor: MK

Reklama