Belgia: Liège znów wydało zgodę na przebudowę stadionu Standardu

źródło: własne [MK]

Belgia: Liège znów wydało zgodę na przebudowę stadionu Standardu Po wymuszonych zmianach w dokumentacji Standard de Liège ponownie otrzymał zgodę miasta na przebudowanie swojego stadionu. Projekt ponownie zmierza ku realizacji.

Reklama

W miniony piątek kolegium radnych w belgijskim Liège wydało zgodę na kompletną przebudowę Stade Maurice-Dufrasne (Sclessin). Decyzja zapadła po tym, jak Standard wprowadził zalecane w zeszłym roku zmiany w dokumentacji.

Modyfikacje dotyczą przede wszystkim rozwiązań dla pieszych i rowerzystów, nie samego stadionu. Trzeba bowiem pamiętać, że dla budowy nowej trybuny zachodniej konieczna jest przebudowa układu drogowego wzdłuż trybuny wschodniej, a także zmiana komunikacji przy pozostałych trybunach. Klub zamierza obudować stadion dodatkowymi funkcjami, w tym komercyjnymi, biurowymi, a nawet przedszkolem. Wszystko to wymusza reorganizację ruchu pieszego wokół areny.

Stade de Sclessin reconstruction, Standard de Liege© Standard de Liège, Assar Architects

W zeszłym roku miasto wydało już zgodę na realizację planu, decyzja zapadła w czerwcu. Była jednak warunkowa i 2 miesiące później SPW (Service Public de Wallonie) odrzuciła wniosek. To cofnęło go znów na poziom miasta. Po wprowadzeniu poprawek samorząd wydał drugą zgodę i teraz ponownie inwestycję musi zatwierdzić SPW. Jeśli będzie zielone światło, będzie można ruszyć z pracami.

Pierwotnie Standard planował rozpoczęcie prac budowlanych jeszcze w minionym roku, jednak procedury związane z pozwoleniami zniweczyły plany mocniej niż trwająca pandemia. Jeśli jednak tym razem SPW nie zgłosi sprzeciwu, będzie można ruszyć z realizacją projektu wartego 80 mln € (obecnie 360 mln zł) w tym roku. Docelowo stadion ma urosnąć do 32 000 miejsc, a jego potencjał komercyjny wzrośnie parokrotnie.

Stade de Sclessin reconstruction, Standard de Liege© Standard de Liège, Assar Architects

Stade de Sclessin reconstruction, Standard de Liege© Standard de Liège, Assar Architects

Reklama