Belgia: Standard zdradza koszt przebudowy

źródło: VoetbalBelgie.be / RTBF.be

Belgia: Standard zdradza koszt przebudowy Choć tylko jedna trybuna powstanie od podstaw, to będzie to najdroższa belgijska inwestycja stadionowa. Jeśli uda się uzyskać komplet pozwoleń, budowa może ruszyć już w drugiej połowie 2020.

Reklama

Standard Liege złożył wniosek o pozwolenie na przebudowę swojego stadionu już w czerwcu tego roku. Dopiero teraz jednak dowiadujemy się, jaka może być cena planowanych zmian. Budżet robi wrażenie, ponieważ z sumą 80 mln € (343 mln zł) inwestycja okaże się droższa niż budowana w całości od podstaw Ghelamco Arena w Gandawie (76 mln €).

Stade de Sclessin© Standard de Liège, Assar Architects

Cena może zaskakiwać, skoro tylko jedna trybuna w przypadku Standardu ma powstać od podstaw. Trzeba jednak pamiętać, że zakres prac jest znacznie większy: obejmuje zmianę infrastruktury drogowej, dobudowanie centrum biznesowego, supermarketu i innych funkcji, a na deser parkingu dla 1500 aut. Stąd właśnie wysoka kwota.

O budżecie otwarcie powiedział kilka dni temu prezes klubu Bruno Venanzi. Zdradził też, że on oraz kilku innych inwestorów zamierzają wyłożyć ze swoich środków 15 mln €, a resztę zabezpieczy kredyt. Przebudowany stadion ma zostać przekazany w emfiteuzę (forma dzierżawy) klubowi, który będzie miał 35 lat na spłatę inwestycji.

W Standardzie liczą, że pozwolenie na przebudowę zostanie wydane do marca 2020 włącznie. Dzięki temu prace budowlane będą mogły ruszyć w drugiej połowie przyszłego roku. Planowane ich zakończenie to 2023.

Reklama