Stadion Miejski BBOSiR w Bielsku Białej

Pojemność14 963
Kraj Polska
MiastoBielsko-Biała
KlubyTS Podbeskidzie Bielsko-Biała, Bialski Klub Sportowy Stal
Oświetlenie 2900 lux
Inauguracja 08.10.2016 (Podbeskidzie - Stal Mielec, 0-1)
Czas budowy 08.08.2012 - 30.06.2015
Koszt 110 mln zł
Projekt ATJ Architekci
Wykonawca Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego (BPBP)
Adres Ul. Rychlińskiego 19, Bielsko-Biała

Reklama

Stadion Miejski w Bielsku-Białej – opis stadionu

Idea budowy nowego stadionu pojawiła się w Bielsku-Białej na początku XXI wieku, gdy w Polsce otwarto pierwszy nowoczesny obiekt – Arenę Kielc. I właśnie twórcy tego stadionu zwyciężyli w konkursie architektonicznym, projektując dla Bielska-Białej zmodyfikowaną wersję swojego pierwszego dzieła. Pojemność na poziomie 15 tysięcy dopasowano do populacji miasta i aspiracji Podbeskidzia, które miało na stałe zagościć w Ekstraklasie.

Budowa ruszyła latem 2012 i od razu miała trwać długo, by umożliwić klubowi rozgrywanie meczów podczas prowadzenia prac. Pierwsza powstała trybuna północna, po niej południowa i wschodnia, a pod koniec 2013 przyszedł czas na zburzenie starej trybuny zachodniej i stawianie następczyni.

Prace miały zakończyć się rok później, z końcem 2014. Wykonawca otrzymał jednak pół roku więcej na realizację zadania. Formalnie budowa skończyła się w czerwcu 2015, ale po niej przyszedł czas na najbardziej kuriozalne odbiory wśród polskich stadionów. Nie udało się otworzyć dwóch ostatnich trybun przez ponad rok!

Stadion miał kosztować pierwotnie ok. 80 milionów, ale późniejszy kontrakt na budowę pochłonął ponad 94 mln zł, by wraz z dodatkowymi pracami dać koszt ponad 130 milionów, zniwelowany jedynie przez zwrot podatku VAT do ok. 110 mln zł (stan na wiosnę 2016).

Dwupoziomowe trybuny otrzymały krzesełka tworzące barwną tęczową mozaikę. Ruch wzbudził kontrowersje w chwili ogłoszenia, ale barwna kompozycja uwzględniająca barwy obu klubów-gospodarzy (BKS i Podbeskidzie) w rzeczywistości stworzyła ciekawy efekt wizualny.

Z uwagi na lokalizację w miejscu znacznie mniejszego stadionu BKS-u, nowy obiekt ma ograniczone możliwości komunikacji i parkowania wokół. Poziom gruntu na zachodzie znajduje się aż o jedną kondygnację niżej niż na wschodzie, a istniejący układ dróg sprawia, że w dni meczowe stadion jest trudnym sąsiadem dla okolicznych osiedli.

Jak Stadion Miejski w Bielsku-Białej prezentuje się na tle pozostałych obiektów 1 Ligi?

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024

2023

2022

2021

2020

2019