Stadion Polonii Bytom

Pojemność1 175
Kraj Polska
MiastoBytom
KlubyTS Polonia Bytom
Inauguracja 02.09.2023
Czas budowy 2022–2023
Koszt 30,478 mln zł (7,5 mln $)
Projekt arch. Bartosz Michalski (ABM - Anna i Bartosz Michalscy s.c.)
Wykonawca Tamex Obiekty Sportowe SA
Adres ul. Piłkarska 8, 41-902 Bytom

Reklama

Stadion Polonii Bytom – opis stadionu

Jak powstały plany nowego, kameralnego stadionu Polonii Bytom?

Po fiasku planowanej od 2014 przebudowy stadionu im. Edwarda Szymkowiaka (w 2018 podpisano umowę z wykonawcą, jednak po dokonaniu demontażu niektórych elementów stadionu, w tym krzesełek i dachu, pod koniec roku realizująca inwestycję spółka S-Sport odstąpiła od umowy), obiekt pozostał w ruinie.

Polonia Bytom z konieczności przeniosła się na stadion Szombierek, później rozgrywała spotkania również na stadionie im. Edwarda Szymkowiaka, choć z uwagi na jego stan, odbywały się one bez udziału publiczności. Obiekt pozbawiony był także należytego zaplecza, dlatego podjęto kroki, by ta sytuacja nie trwała w nieskończoność.

Kiedy powstały plany budowy nowego stadionu Polonii Bytom?

Koncepcję architektoniczną nowego stadionu Polonii Bytom można zobaczyć na osobnej podstronie

W 2020 powstały plany budowy nowego, kameralnego stadionu, który miałby zostać wybudowany przy ul. Piłkarskiej, tuż obok stadionu im. Edwarda Szymkowiaka (na zachód od niego). Znajdowały się tam wówczas od dawna nieużywane boiska treningowe, powstałe częściowo w miejscu dawnej hałdy pobliskiej kopalni Centrum.

Obiekt docelowo miał być przeznaczony dla akademii piłkarskiej, ale do czasu odbudowy głównego stadionu (co wydaje się być odległą perspektywą), miał się stać domem także dla pierwszej drużyny Polonii Bytom. Częścią projektu był również nowy budynek klubowy.

Kiedy powstał nowy stadion Polonii Bytom?

Relację z budowy nowego stadionu Polonii Bytom można zobaczyć na osobnej podstronie

Przetarg na budowę w formule projektuj i buduj ogłoszono 30 grudnia 2020. Umowę z głównym wykonawcą, firmą Tamex Obiekty Sportowe SA, podpisano 10 czerwca 2021. Wartość kontraktu wyniosła 30,478 mln zł. Przez pierwsze pół roku trwały prace nad realizacją dokumentacji projektowej, a prace budowlane rozpoczęły się 7 lutego 2022. Projekt wykonała firma ABM - Anna i Bartosz Michalscy s.c.

Umowa obejmowała realizację pierwszego etapu budowy, w którym miało powstać nowe boisko, jedna trybuna oraz budynek klubowy. 23 sierpnia 2023 na nowym obiekcie odbyły się pierwsze treningi. Pierwszy mecz i właściwa inauguracja nowej areny miała miejsce 2 września 2023, kiedy Polonia Bytom zmierzyła się w spotkaniu II ligi z Pogonią Siedlce (1:1).

Czym charakteryzuje się stadion Polonii Bytom?

Nowy stadion Polonii Bytom posiada pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią oraz trybuny o metalowej konstrukcji zlokalizowane po stronie wschodniej. Za południową bramką rozciąga się trzykondygnacyjny budynek klubowy. Za drugą z bramek ulokowano skromny sektor dla kibiców gości. W narożnikach stanęły cztery 36-metrowe maszty wyposażone w reflektory LED.

Trybuny po stronie wschodniej podzielone są na pięć segmentów. Część centralna (sektor B), mogąca pomieścić 255 osób, jest zadaszona. Znajdują się tam miejsca dla mediów i gości klubu. Miejsca położone na północ od części centralnej to sektory rodzinne (A1, A2), z zakazem palenia. Sektory po drugiej stronie (C1, C2) przynależą do kibiców aktywnie dopingujących Polonię. Całkowita pojemność trybun wynosi 1175 widzów.

Budynek klubowy podzielony jest na trzy kondygnacje. Docelowo cały parter przeznaczony ma być dla akademii, na pierwszym piętrze mają mieścić się szatnie drużyn seniorskich, gabinety fizjoterapeutyczne czy pokoje kontroli antydopingowej, a na drugim piętrze m.in. muzeum klubowe, kawiarenka z tarasem widokowym i pomieszczenia dla nowej sekcji e-sportowej. Na dachu znajdują się panele fotowoltaiczne. Pełne wykończenie pomieszczeń na I i II piętrze ma nastąpić w drugim etapie budowy.

W drugim etapie budowy planuje się również budowę drugiej trybuny, mającej stanąć po stronie zachodniej. Ma ona prezentować lepszy standard od trybuny wschodniej. Nowa trybuna będzie konstrukcji żelbetowej, wzniesiona nieco wyżej i zadaszona, a także wyposażona w pełne zaplecze dla mediów. Dopiero po powstaniu drugiej trybuny uruchomiony zostanie sektor gości. Docelowa pojemność stadionu to 2220 widzów.

Jakie są dalsze plany odnośnie nowego stadionu Polonii Bytom?

Planuje się, że pełne zakończenie inwestycji nastąpi w 2024. Realizacja drugiego etapu prac (budowa drugiej trybuny, wykończenie górnych kondygnacji budynku klubowego, rozbudowa dróg wokół obiektu) ma zająć kilka miesięcy i powinna kosztować kilkanaście mln zł. Obiekt spełnia wymogi dla rozgrywania meczów w II lidze, a przy niedużych nakładach będzie go można przystosować także na potrzeby spotkań I ligi.

W dalszej perspektywie nastąpić powinna przebudowa stadionu im. Edwarda Szymkowiaka, a obiekt przy ul. Piłkarskiej będzie służył głównie akademii oraz celom treningowym, jednak wizja przebudowy głównego stadionu wydaje się być obecnie dość odległa.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024

2023