Bytom: Nowy stadion, stary mistrz Polski
źródło: Stadiony.net; autor: Kuba Kowalski
Tak, Bytom kiedyś mógł pochwalić się mistrzami Polski! Dla młodszych czytelników - największe sukcesy Polonia odnosiła w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. Zostawała wtedy dwukrotnie mistrzem Polski i czterokrotnie wicemistrzem. Teraz może co najwyżej poszczycić się nowym stadionem…
Reklama
Jaki jest nowy stadion Polonii Bytom?
Nowy stadion Polonii Bytom posiada pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią oraz trybuny o metalowej konstrukcji zlokalizowane po stronie wschodniej. Za południową bramką rozciąga się trzykondygnacyjny budynek klubowy. Natomiast za drugą z bramek ulokowano skromny sektor dla kibiców gości. W narożnikach stanęły cztery 36-metrowe maszty wyposażone w reflektory LED.
Całkowita pojemność trybun wynosi 1175 widzów. Trybuny po stronie wschodniej podzielone są na pięć segmentów. Część centralna, mogąca pomieścić 255 osób, jest zadaszona. Znajdują się tam miejsca dla mediów i gości klubu. Miejsca położone na północ od części centralnej to sektory rodzinne, z zakazem palenia. Sektory po drugiej stronie są zajmowane przez kibiców najaktywniej dopingujących Polonię. Miejsc na trybunach nie ma dużo, a fani, zarówno obecni na stadionie, jak i przed telewizorami, chętnie odwiedzają również zakłady bukmacherskie, dzięki czemu dobrą zabawę łączą z dodatkowym zarobkiem.
Plany na przyszłość odnośnie nowego stadionu Polonii Bytom
Planuje się, że pełne zakończenie inwestycji nastąpi w 2024 roku. Realizacja drugiego etapu prac ma zająć kilka miesięcy i powinna kosztować kilkanaście mln zł. Obejmie ona budowę drugiej trybuny, wykończenie górnych kondygnacji budynku klubowego i rozbudowę dróg wokół obiektu. Arena spełnia wymogi dla rozgrywania meczów w II lidze, a przy niedużych nakładach będzie ją można przystosować także na potrzeby spotkań I ligi.
W dalszej perspektywie nastąpić powinna przebudowa stadionu im. Edwarda Szymkowiaka, a obiekt przy ul. Piłkarskiej będzie służył głównie akademii oraz celom treningowym, jednak wizja przebudowy głównego stadionu wydaje się być obecnie dość odległa.
© Hubert Klimek (Archiwum UM Bytom)
Kawał historii na Stadionie Miejskim w Bytomiu
Zanim Polonia zaczęła występować na nowym obiekcie, klub rozgrywał mecze w roli gospodarza na Stadionie Miejskim w Bytomiu. Obiekt ten został wybudowany w 1929 roku i nosił imię feldmarszałka von Hindenburga. Stadion w swojej historii był kilkakrotnie przebudowywany, m.in. na początku lat sześćdziesiątych XX wieku i w latach 2007–2008 – wtedy zamontowano oświetlenie i podgrzewaną murawę oraz zadaszono główną trybunę.
Na obiekcie odbył się jeden mecz międzypaństwowy – 16 sierpnia 1942 roku reprezentacja Niemiec pokonała Rumunię 7:0, a ostatnią bramkę strzelił Ernest Wilimowski, przedwojenny piłkarz Ruchu Chorzów i reprezentant Polski.
Reklama