Stadion Miejski w Gubinie

Pojemność2 000
454 (Miejsca siedzące, w tym 27 zadaszonych)
Kraj Polska
MiastoGubin
KlubyMLKS Carina Gubin
Inauguracja 01.06.1935
Czas budowy 1934-1935
Adres ul. Sikorskiego 89, 66-620 Gubin

Reklama

Stadion Miejski w Gubinie – opis stadionu

Ukryty przed okiem postronnego obserwatora, największy miejski stadion w Gubinie znajduje się na północnym wylocie z miasta, w gęstej otulinie leśnej. Jego historia sięga czasów nazistowskich, gdy miasto nosiło nazwę Guben i było w całości na terenie Niemiec.

Właśnie w trakcie rządów Adolfa Hitlera powstał obiekt zdolny pomieścić ok. 25 tys. widzów, z trybunami na wysokich nasypach. Skala była imponująca, ponieważ Guben nie miało nawet tylu mieszkańców. Na koronie widowni znalazł się monument honorujący niemieckich żołnierzy poległych podczas I wojny światowej.

Na reprezentacyjnym obiekcie odbywały się mecze, ale i wydarzenia polityczno-militarne, wliczając manewry Hitlerjugend czy wiece NSDAP. Podczas jednego z nich miał podobno nawet być sam Hitler, jednak obecności wodza nigdy nie potwierdzono.

Po wojnie stadion znalazł się po polskiej części granicy, choć leży niewiele ponad 100 metrów od niej. Zapotrzebowania na tak duży stadion nie było, dlatego popadał w ruinę, aż zapadła decyzja o usunięciu większości widowni.

W cząstkowych modernizacjach zachowano jedynie niewielkie centralne sektory na wschodzie i zachodzie, gdzie do dziś mieszczą się jedyne miejsca siedzące. Podczas meczów widzowie często stoją również na koronie, skąd dobrze widać zmagania. Czyje? Przez lata spotkania rozgrywało tu kilka gubińskich drużyn, w tym Gubinianka i Granica, a ostatnio Carina.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2021

2018