Stadion Miejski w Białej Podlaskiej

Pojemność1 200
Kraj Polska
MiastoBiała Podlaska
KlubyMKS Podlasie Biała Podlaska
Inauguracja 13.08.2022
Czas budowy 2021–2022
Koszt 24 mln zł
Adres ul. Piłsudskiego 38, 21-500 Biała Podlaska

Reklama

Stadion Miejski w Białej Podlaskiej – opis stadionu

Kiedy powstał pierwszy stadion przy ul. Piłsudskiego w Białej Podlaskiej?

Stary stadion przy ul. Piłsudskiego w Białej Podlaskiej powstał w 1976, w związku z organizacją wojewódzkich dożynek. Obiekt posiadał trybuny po obu stronach boiska i bieżnię lekkoatletyczną, która z czasem została mocno zaniedbana. Jednym z ważniejszych wydarzeń w pierwszych latach jego funkcjonowania, był mecz lokalnego AZS-u przeciwko Legii Warszawa w Pucharze Polski (1977/78). Rok później drużynie zabrakło jednego punktu do awansu do II ligi. Z kolei od 2006 obiekt gościł mecze Ekstraligi kobiet z udziałem piłkarek AZS-u PSW Biała Podlaska.

Jak doszło do budowy nowego stadionu piłkarskiego w Białej Podlaskiej?

W 2016 zaprezentowana została ciekawa, ambitna wizja nowego stadionu piłkarskiego w Białej Podlaskiej. Nowa arena miała powstać w miejscu dotychczasowego obiektu przy ul. Piłsudskiego. Stadion docelowo miał posiadać trybuny ze wszystkich stron boiska, które mogłyby pomieścić 7800 widzów. Projekt zamierzano jednak realizować etapami, a jako pierwsza powstać miała trybuna główna po stronie wschodniej.

Przetarg na budowę nowej trybuny ogłoszono w czerwcu 2017, ale z powodu problemów z wyłonieniem wykonawcy, umowę podpisano dopiero rok później, po wyasygnowaniu przez Radę Miasta dodatkowych środków. Głównym wykonawcą została firma S-Sport, a wartość kontraktu wynosiła 39,5 mln zł. Niemal od samego początku budowa miała jednak spore opóźnienia, były także problemy z wypłacaniem pieniędzy podwykonawcom. Z tego powodu w grudniu 2018 miasto zerwało umowę z S-Sport.

Wykonawca zostawił po sobie kompletnie rozkopany stadion, niezdolny do organizacji jakichkolwiek meczów. Powstały pytania o przyszłość całego projektu. Ostatecznie zdecydowano się na radykalne cięcie planów. Na początku 2021 upubliczniono nową wizję, zgodnie z którą przy boisku miała powstać tylko jedna, zadaszona trybuna, po stronie zachodniej.

W lipcu 2021 wyłoniono wykonawcę nowej trybuny, firmą PNB. Kwota kontraktu wyniosła 16,54 mln zł (wliczając wydane już wcześniej ponad 7 mln zł, koszt powstania nowego stadionu wyniósł w sumie ok. 24 mln zł). Przy okazji zakontraktowano również budowę nowej hali sportowej w sąsiedztwie stadionu.

Prace nad nową trybuną tym razem szły sprawnie i po około roku obiekt był gotowy na otwarcie. Tymczasem, przez ponad cztery lata, MKS Podlasie z konieczności rozgrywał swoje mecze na boiskach Państwowej Szkoły Wyższej, Szkoły Trenerów PZPN, sztucznej murawie przy ul. Piłsudskiego, a także w nieodległym Piszczacu.

Kiedy oddano do użytku nowy stadion przy ul. Piłsudskiego w Białej Podlaskiej?

Pierwszy mecz ligowy na nowym stadionie rozegrano 13 sierpnia 2022 przeciwko Wieczystej Kraków. Zakończone remisem 1:1 spotkanie przeciwko drużynie mającej w składzie byłych reprezentantów kraju było sporym wydarzeniem. Wielkie otwarcie planuje się jednak na 4 września, kiedy ma się odbyć mecz towarzyski MKS-u Podlasie z drużyną Szkoły Trenerów PZPN, z udziałem byłych reprezentantów i innych znanych osobistości.

Jak wygląda nowy stadion MKS-u Podlasie?

Nowy stadion posiada jedną, zadaszoną trybunę, usytuowaną po zachodniej stronie boiska. Po przeciwnej stronie znalazł się także skromny sektor gości. Obiekt wyposażony jest ponadto w sztuczne oświetlenie. Pojemność obiektu wynosi ok. 1200 widzów. Niewykluczone, że w przyszłości stadion będzie rozbudowywany.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2022