Stadion MOSiR w Jaśle (Stadion Czarnych Jasło)

Pojemność873
793 (Miejsca siedzące)
78 (Miejsca zadaszone)
80 (Sektor gości)
Kraj Polska
MiastoJasło
KlubyJKS Czarni 1910 Jasło
Inauguracja 1928
Renowacje 1948, 1970–1972
Projekt Stanisław Macudziński
Adres Śniadeckich 15, 38-200 Jasło

Reklama

Stadion Czarnych Jasło – opis stadionu

Główny piłkarski stadion w Jaśle powstał w 1928 roku z inicjatywy rady miasta. W jego budowie uczestniczyli sami zawodnicy Czarnych Jasło, ale również osoby bezrobotne. Pracy było o tyle mało, że początkowo poza boiskiem przewidziano jedynie parę rzędów widowni.

Boisko powstało bezpośrednio na północ od miejscowej huty szkła, co spowodowało, że między zawodnikami a murami huty mogło zmieścić się bardzo niewielu widzów. Dlatego rolę głównej trybuny od razu przyjęła północna.

W okresie II wojny światowej obiektowi przypadła niechlubna rola. Najpierw służył jako miejsce stacjonowania niemieckiej dywizji pancernej, a następnie był miejscem zwożenia ludzi z łapanek. Mecze w okresie okupacji były co prawda z rzadka rozgrywane, ale nie tutaj.

Po wojnie stadion przeszedł doraźny remont. Kolejna faza jego modernizacji nadeszła na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, gdy powstał niewielki zadaszony sektor na głównej trybunie. Do dziś jednak piłkarze nie przebierają się na samym stadionie, a w budynku za nim.

Z uwagi na niski poziom bezpieczeństwa, południowa trybuna nie jest dziś używana. Sektor gości znajduje się z kolei na wschodnim krańcu północnej trybuny i dopuszczona przez policję liczba odwiedzających jest ograniczona do 80.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2018