ORLEN Stadion im. Kazimierza Górskiego

Pojemność15 004
Kraj Polska
MiastoPłock
KlubyWisła Płock SSA
Inauguracja 02.09.2023
Czas budowy 2020–2023
Koszt 175 mln zł (43,6 mln $)
Projekt Perbo-Inwestycje
Wykonawca Mirbud
Adres ul. Ignacego Łukasiewicza 34, 09-400 Płock

Reklama

ORLEN Stadion – opis stadionu

Jak doszło do powstania nowego stadionu Wisły Płock?

Jak prezentował się poprzedni stadion Wisły Płock?

Prezentację poprzedniego stadionu Wisły Płock można zobaczyć na osobnej podstronie

Poprzedni stadion Wisły Płock wybudowały w latach 1968–1973 Mazowieckie Zakłady Rafineryjne i Petrochemiczne (obecny PKN Orlen), które wówczas patronowały drużynie „Nafciarzy”. Orlen był właścicielem obiektu aż do 2007, kiedy doszło do przekazania go miastu.

Stary stadion dawniej posiadał bieżnię lekkoatletyczną, która jednak z czasem zanikła, a obiekt pełnił już głównie funkcje piłkarskie. Pod koniec XX wieku na trybunach zainstalowano plastikowe krzesełka, w 2000 arena wzbogaciła się o sztuczne oświetlenie, a w 2006 zyskała podgrzewaną murawę. Do czasu boomu stadionowego przed Euro 2012 stadion uchodził za jeden z ciekawszych w Polsce. Dwukrotnie grała tutaj pierwsza reprezentacja i trzykrotnie organizowano mecz o Superpuchar.

Kiedy powstała pierwsza koncepcja przebudowy stadionu Wisły Płock?

Po przejęciu stadionu władze miasta postanowiły jednak przeprowadzić jego przebudowę, by stał się nowoczesnym obiektem na miarę XXI wieku i posiadał typowo piłkarski profil. W 2008 zamówiono koncepcję architektoniczną, której opracowaniem zajęło się Strzelecki Biuro Architektoniczne z Zielonej Góry.

Pracownia przygotowała dwie koncepcje, które zaprezentowano w marcu 2009. Pierwsza koncepcja zakładała budowę zupełnie nowych trybun od strony zachodniej, północnej i wschodniej, za południową bramką pozostałaby natomiast wolna przestrzeń oraz stojący tam budynek klubowy. Druga koncepcja zakładała przybliżenie boiska do trybuny głównej i budowę nowej trybuny po stronie wschodniej.

Miasto wybrało pierwszą koncepcję, zgodnie z którą obiekt miał otrzymać nowe trybuny w kształcie litery „U”. Realizacja miała kosztować niespełna 100 mln zł, a nowy stadion powinien pomieścić 15 tys. widzów. Plan zawierał ciekawą, efektowną wizję dachu nad trybunami. Pomysł spotkał się jednak z krytyką, ponieważ płocki stadion nie posiadał ograniczeń przestrzennych, które mogłyby usprawiedliwić wdrożenie niesymetrycznej koncepcji, z otwartą południową stroną.

Jak budowie nowego stadionu Wisły Płock pomógł awans do Ekstraklasy w 2016?

Pomimo przygotowania koncepcji, w kolejnych latach nie prowadzono żadnych konkretnych działań w kierunku przebudowy stadionu. Zmieniło się to dopiero wraz z awansem Wisły Płock do Ekstraklasy w 2016. W listopadzie 2016 zaprezentowano nową koncepcję architektoniczną autorstwa Bończa Studio.

Obiekt miał otrzymać zupełnie nowe, żelbetowe trybuny dookoła boiska. Trybuna główna otrzymałaby dwa piętra, a cała widownia zostałaby zadaszona. Stadion miał pomieścić 12 tys. widzów, a po poprawkach naniesionych w 2017, pojemność wzrosła do 15 tys. Koszt realizacji szacowano na 80-100 mln zł.

Koncepcję architektoniczną nowego stadionu Wisły Płock autorstwa Bończa Studio można zobaczyć na osobnej podstronie

Kiedy wybrano wykonawcę nowego stadionu Wisły Płock?

W sierpniu 2018 gotowy był program funkcjonalno-użytkowy, a 24 września tego samego roku ruszył przetarg na realizację przedsięwzięcia. Stadion miał powstać w formule „projektuj + buduj” i bazować na koncepcji stworzonej przez Bończa Studio.

Procedury przetargowe nieco się przedłużyły, a z początkowych czterech podmiotów chętnych do realizacji zadania na końcu pozostał tylko Mirbud, który w trakcie przetargu przedstawił własną koncepcję nowego stadionu, prostszą w swojej formie od wizji Bończa Studio. Na przeszkodzie stały m.in. kwestie finansowe, gdyż miasto chciało przeznaczyć na stadion niespełna 98 mln zł, tymczasem Mirbud oczekiwał prawie 166,5 mln zł.

Ostatecznie radni miejscy opowiedzieli się za zwiększonymi wydatkami na stadion i 29 listopada 2019 podpisano kontrakt z wykonawcą. Zawarcie umowy miało miejsce na stadionie, tuż przed meczem ligowym z Lechem Poznań. Wartość kontraktu wynosiła 166,5 mln zł, a Mirbud otrzymał trzy lata na postawienie nowego obiektu.

Koncepcję architektoniczną nowego stadionu Wisły Płock przedstawioną przez Mirbud można zobaczyć na osobnej podstronie

Jak przebiegała budowa nowego stadionu Wisły Płock?

Relację z budowy nowego stadionu Wisły Płock można zobaczyć na osobnej podstronie

Początkowo po podpisaniu umowy prowadzone były przede wszystkim prace projektowe (ostateczny projekt wykonała firma Perbo-Inwestycje). Wykonawca przejął teren inwestycji w lipcu 2020 i wówczas rozpoczęły się prace rozbiórkowe na starym stadionie.

Budowę podzielono na dwa główne etapy, tak aby zachować ciągłość funkcjonowania obiektu (w trakcie prac Wisła nadal rozgrywała na stadionie swoje spotkania, choć przy wyraźnie ograniczonej pojemności). W pierwszej części powstać miały trybuny po stronie wschodniej i za północną bramką, a następnie wybudowana miała zostać nowa trybuna główna (zachodnia) oraz południowa. Pozwolenie na budowę uzyskano 11 grudnia 2020 i wtedy ruszyły właściwe prace budowlane.

Budowa przypadła w niezbyt korzystnym okresie. Najpierw pandemia COVID-19, a następnie wojna na Ukrainie spowodowały liczne utrudnienia. Rosnąca inflacja, a także niedobory materiałów budowlanych oraz pracowników to problemy, z którymi borykał się wykonawca. Mimo to prace przebiegały w miarę sprawnie, m.in. dzięki zastosowaniu prefabrykowanych elementów.

Nową trybunę wschodnią udostępniono kibicom 28 listopada 2021, dzięki czemu można było rozebrać resztki starych trybun i przystąpić do budowy nowych konstrukcji po stronie zachodniej i południowej. Trybuna wschodnia pozostała jedyną udostępnioną dla widzów aż do pełnego otwarcia całego stadionu.

Terminu zakończenia prac ustalonego na 29 listopada 2022 nie udało się dotrzymać. Początkowo wydawało się, że opóźnienie będzie niewielkie i obiekt będzie gotowy na rundę wiosenną sezonu 2022/23. Ostatecznie prace trwały jeszcze przez całą rundę i dopiero na początku lata 2023 obiekt przekazano Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji.

Jakie były koszty budowy nowego stadionu Wisły Płock?

Koszt inwestycji, pokryty z budżetu miasta, z początkowych 166,5 mln zł wzrósł do ok. 175 mln zł. 2 marca 2023 ogłoszono sponsora tytularnego stadionu, którym został PKN Orlen. Umowa ma obowiązywać do końca 2027, z możliwością przedłużenia.

Kiedy zainaugurowano nowy stadion Wisły Płock?

Rozczarowaniem był spadek Wisły z Ekstraklasy w sezonie 2022/23, przez co nowy obiekt inaugurowano w Fortuna 1 Lidze. Pełne otwarcie nowego stadionu miało miejsce w dniach 1-2 września 2023. 1 września obiekt udostępniono mieszkańcom do zwiedzania, a kulminacja miała miejsce dzień później, kiedy w 7. kolejce ligowej Wisła zmierzyła się z Polonią Warszawa (3:0). Przy okazji wydarzenia dla kibiców przygotowano liczne dodatkowe atrakcje.

Czym charakteryzuje się nowy stadion Wisły Płock?

Stadion położony jest nad rzeką Brzeźnicą, przy ul. Łukasiewicza, łączącej centrum miasta z rafinerią w Płocku. W otoczeniu obiektu znajdują się parkingi, boiska treningowe oraz korty tenisowe, a także, wybudowana w latach 2009–2010, hala widowiskowo-sportowa Orlen Arena.

Obiekt powstał na planie zaokrąglonego prostokąta i posiada typowo piłkarski układ. Boisko otaczają jednopoziomowe trybuny, z lekko podniesionym pierwszym rzędem widowni dla poprawy widoczności. Składane krzesełka tworzą mozaikę z barwy białej i odcieni niebieskiego. Wygrodzony sektor gości znalazł się na fragmencie trybuny za północną bramką. Pojemność obiektu wynosi 15 004 widzów.

Trybuna główna z czterokondygnacyjnym zapleczem i 14 lożami VIP znajduje się po stronie zachodniej. W dwóch narożnikach umieszczono telebimy. Na stadionie zaplanowano 11 punktów cateringowych oraz sklep kibica.

Widownia w pełni przykryta jest dachem, którego poszycie wykonane zostało z blachy trapezowej (z przeszklonym fragmentem po stronie południowej). Do zadaszenia przymocowano reflektory oświetleniowe i elementy systemu nagłośnienia.

Stadion z zewnątrz osłonięty jest elewacją stworzoną z białych, pionowych żaluzji, na której zawieszono szyldy z nazwami klubu i sponsora tytularnego. Prześwitujący charakter elewacji pozwala na swobodniejszą cyrkulację powietrza i wpuszczenie większej ilości światła słonecznego. Wysokość budynku wynosi 23 m.

Komu służy nowy stadion w Płocku?

Obiekt spełnia wymagania trzeciej kategorii UEFA. Głównym użytkownikiem stadionu są piłkarze Wisły Płock, obiekt przystosowany jest także do organizacji imprez kulturalnych.

Jaką nazwę nosi nowy stadion w Płocku?

Sponsorem tytularnym obiektu został, mający swoją siedzibę w Płocku, Polski Koncern Naftowy Orlen. W nazwie stadionu zachowano także patrona poprzedniego obiektu, którym od 2004 był Kazimierz Górski – pełna nazwa nowej areny to: ORLEN Stadion im. Kazimierza Górskiego.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024

2023