Stadion Hutnika Warszawa

Pojemność1 328
Kraj Polska
MiastoWarszawa
KlubyBKS Hutnik Warszawa
Oświetlenie 500 lux
Inauguracja 25.08.2021
Czas budowy 2019–2021
Koszt 48 mln zł
Projekt PIG Architekci
Wykonawca Interhall, Gardenia Sport
Adres ul. Marymoncka 42, 01-977 Warszawa

Reklama

Stadion Hutnika Warszawa – opis stadionu

Jak doszło do przebudowy obiektów Hutnika Warszawa?

W 2016 warszawscy radni przegłosowali przekazanie 16,6 mln zł na modernizację mocno zaniedbanego stadionu Hutnika Warszawa. Latem 2017 zarządzające obiektem Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa rozpisało przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej przebudowy stadionu wraz z całym ośrodkiem wokół niego. W 2018 upubliczniono koncepcję architektoniczną autorstwa pracowni PIG Architekci.

Pierwszy przetarg na budowę ogłoszono pod koniec 2018. Ponieważ najniższe oferty (ok. 40 mln zł) znacząco przekraczały oczekiwania inwestora (ok. 15 mln zł), pierwsze konkursy zostały unieważnione. W marcu 2019 Rada Miasta zatwierdziła zwiększenie środków na modernizację obiektów Hutnika. Wykonawcę (konsorcjum firm Interhall i Gardenia Sport) wybrano ostatecznie w czerwcu 2019.

Jak przebiegała przebudowa Ośrodka Hutnik?

Podpisanie umowy i początek robót miało miejsce w sierpniu 2019. Przebudowany kompleks miał być gotowy w listopadzie 2020. Wartość kontraktu wynosiła 41,8 mln zł. Budowa miała jednak opóźnienia, a wykonawcy wnieśli o przesunięcie terminu oddania do użytku, powołując się na problemy wywołane pandemią COVID-19. Koszt inwestycji wzrósł na koniec do ok. 48 mln zł.

Kiedy otwarto nowy stadion Hutnika Warszawa?

Otwarcie nowego stadionu nastąpiło po dwóch latach budowy, 25 sierpnia 2021. Na inaugurację zorganizowano piknik rodzinny z rozmaitymi atrakcjami i turniejem dla dzieci z warszawskich akademii piłkarskich. Wśród obecnych na otwarciu byli m.in. prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, prezes PZPN-u, Cezary Kulesza, Andrzej Strejlau czy tenisista Mariusz Fyrstenberg. Na koniec rozegrano mecz Drużyny Samorządowców z Drużyną Gwiazd Piłkarskiej Warszawy (2:7).

Dla kogo przeznaczony jest nowy stadion na warszawskich Bielanach?

Gospodarzem nowego stadionu naturalnie jest drużyna Hutnika Warszawa, która rozegrała na nim pierwsze spotkanie już trzy dni po otwarciu. Obiekt jest jednak otwarty również na inne kluby i podmioty. W marcu 2022 na stadion wprowadziła się drużyna KTS Weszło będąca pod kierownictwem dziennikarza Krzysztofa Stanowskiego, która zasłynęła m.in. z pozyskania 4,5 mln zł w ciągu 90 minut w ramach sprzedaży udziałów.

Jak wygląda nowy stadion Hutnika Warszawa?

Boisko nowego stadionu mieści się w tym samym miejscu, co poprzednie. Po przebudowie obiekt zyskał jednak zupełnie nowy wygląd. Po rozbiórce wałów ziemnych zlikwidowany został jego lekkoatletyczny układ. Po obu stronach boiska stanęły dwie nowe, zadaszone trybuny. Pod trybunami znalazło się zaplecze sanitarne oraz szatniowe (dla zawodników, trenerów i sędziów), pomieszczenia administracyjne, dla pracowników ochrony, magazynowe i techniczne, sala konferencyjna, a także toalety.

Ławki dla zawodników rezerwowych mieszczą się przy trybunie zachodniej, na której znajdują się również miejsca dla prasy oraz VIP-ów. Boisko stadionu wyposażone jest w system drenażu i podgrzewania murawy. Po bokach trybun stanęły cztery maszty oświetleniowe, dające światło o natężeniu 500 luksów. Pojemność stadionu wynosi 1328 widzów. Obiekt przystosowany jest do rozgrywania spotkań maksymalnie w III lidze.

Szczególną uwagę przywiązano do kolorystyki trybun, która nawiązuje do barw klubowych Hutnika, pomarańczowej i czarnej. Konstrukcję trybun stanowi barwiony w masie beton – na pomarańczowo na trybunie zachodniej oraz na czarno po stronie zachodniej. W ślad za barwą betonu podąża również kolorystyka krzesełek, natomiast dla kontrastu „pomarańczowa” trybuna zachodnia przykryta jest czarnym dachem, a „czarna” trybuna zachodnia zadaszeniem o barwie pomarańczowej.

Co znajduje się w otoczeniu stadionu Hutnika Warszawa?

W ramach projektu zrekonstruowano również całe otoczenie stadionu. Dwa znajdujące się w pobliżu boiska treningowe zyskały nową, syntetyczną nawierzchnię. Odnowiono też nawierzchnię kortów tenisowych. Zarówno korty, jak i boiska treningowe są przystosowane do montażu sezonowej powłoki pneumatycznej (tzw. balonu), umożliwiającej korzystanie z obiektów w dogodnych warunkach w okresie zimowym.

Boiska oraz korty uzupełniono o kontenerowe zaplecze szatniowo-sanitarne, oświetlenie, piłkochwyty i niezbędne wyposażenie. Do boisk treningowych przypisana jest przenośna trybuna na 120 miejsc. Zakres prac objął także wykonanie dróg, ciągów pieszych, parkingów, zieleni, elementów małej architektury, oświetlenia terenu, monitoringu, nagłośnienia, ogrodzenia oraz infrastruktury podziemnej.

Reklama

Zdjęcia