Stadion Żużlowy w Grudziądzu

Pojemność8 000
5900 (Miejsca siedzące)
Kraj Polska
MiastoGrudziądz
KlubyGKM Grudziądz
Adres ul. gen. Józefa Hallera 4, 86-300 Grudziądz

Reklama

Stadion Żużlowy w Grudziądzu – opis stadionu

Kiedy powstał obecny stadion żużlowy w Grudziądzu?

Stadion w Parku Miejskim w Grudziądzu istniał jeszcze przed II wojną światową. Po wojnie obiekt wykorzystywany był przez klub Nadwiślan. W latach 1966–1967 na stadionie powstał tor żużlowy, oddany do użytku 26 września 1967. Początkowo nie organizowano na nim zbyt wielu zawodów z racji braku w mieście klubu żużlowego. Warto jednak dodać, że tradycje żużla w Grudziądzu sięgają lat 20. XX wieku, kiedy w klubie Olimpia powstała sekcja motocyklowa, a w miejscu obecnego Zespołu Placówek Młodzieżowych Bursa wybudowano pierwszy w mieście tor żużlowy.

Jaka jest historia stadionu GKM-u Grudziądz?

Regularne rozgrywki żużlowe zagościły na nowy tor w Grudziądzu dopiero w 1977, kiedy do ligowej rywalizacji przystąpiła nowo utworzona Grudziądzka Sekcja Żużlowa, będąca filią występującej w I lidze Stali Toruń. W 1979 sekcja usamodzielniła się, tworząc Grudziądzki Klub Motocyklowy. W 1982 dokonano pierwszego remontu toru, dostosowując go do nowych przepisów. Zmianie uległa jego geometria, a żużlową nawierzchnię wymieniono na granitową.

W 1996 GKM po raz pierwszy wystąpił w rozgrywkach I ligi (obecna Ekstraliga). Stadion doczekał się wówczas modernizacji, m.in. przebudowano trybuny i zainstalowano pierwsze plastikowe krzesełka, zamontowano też nowe nagłośnienie oraz utworzono miejsca parkingowe.

Wewnątrz toru żużlowego dawniej istniało boisko piłkarskie, z którego korzystał Stomil Grudziądz. W 1998 klub ten został rozwiązany; boisko następnie zlikwidowano, a w jego miejscu powstał mini-tor żużlowy. W 2007, po ciężkim wypadku Jacka Krzyżaniaka, na torze żużlowym pojawiły się dmuchane bandy. W 2009 stadion wzbogacił się o nowe krzesełka, które przywieziono z likwidowanego obiektu Apatora Toruń. Od 2012 prowadzono systematyczną modernizację stadionu.

Poza regularnymi występami ligowymi żużlowców GKM-u Grudziądz, stadion gości też inne zawody, odbywały się na nim m.in. finały mistrzostw Polski par klubowych, drużynowych mistrzostw Polski juniorów, a także Srebrnego i Brązowego Kasku. Na stadionie organizowane są też koncerty.

Jakich remontów dokonano na stadionie żużlowym w Grudziądzu w ostatnich latach?

Od 2012 trwa systematyczna rozbudowa infrastruktury stadionu. W 2012 zainstalowano oświetlenie toru. Na przełomie lat 2014 i 2015 przebudowany został północny fragment wschodniej trybuny. W latach 2015–2016 kontynuowano inwestycję, przebudowując pozostałą część trybuny wschodniej oraz trybunę na południowym łuku. Na przełomie lat 2017 i 2018 wyremontowano z kolei trybunę zachodnią, powstała także nowa wieżyczka sędziowska. Na przełomie 2019 i 2020 roku dokonano przebudowy toru żużlowego, który został wyraźnie skrócony (z 379 do 355 m). Kolejnych remontów na stadionie dokonano przed sezonem 2022.

Jakie są parametry toru żużlowego w Grudziądzu?

Długość toru żużlowego wynosi 355 m. Jego szerokość na prostych równa jest 10,5 m, a na łukach dochodzi do 16,8 m. Nawierzchnia toru jest granitowa. Wokół toru ustawione są maszty oświetleniowe, dające oświetlenie o natężeniu 1800 lx. Tor otaczają stosunkowo niskie trybuny, których brak jest jedynie we fragmencie na północnym łuku. Tam, tuż za torem, rośnie dąb, a kawałek dalej stoi budynek klubowy z hotelem i restauracją. Wieżyczka sędziowska znajduje się na trybunie zachodniej. Trybuny nie są zadaszone, a ich pojemność wynosi 8000 widzów, z czego 5900 miejsc jest siedzących. Krzesełka na trybunach są w barwach niebieskiej oraz żółtej.

Reklama

Zdjęcia