Stadion Respect Energy (Stadion Dyskobolii)

Pojemność5 383
Kraj Polska
MiastoGrodzisk Wielkopolski
KlubyKS Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski, Warta Poznań SA
Oświetlenie 2555 lux
Inauguracja 11.11.1925
Renowacje 1996-2003
Rekord frekwencji 6100 (Groclin Dyskobolia - Lech Poznań, 19.10.2007)
Adres ul. Powstańców Chocieszyńskich 52, 64-340 Grodzisk Wielkopolski

Reklama

Stadion Respect Energy – opis stadionu

Inicjatywę powstania stadionu podjęto już w 1923 roku, jednak władze samorządowe nie zdecydowały się jej wesprzeć. Za to dzięki wkładowi wielu możnych (w tym gen. Sosnkowskiego, książę Czartoryski i miejscowi hrabiowie) udało się zebrać teren i surowce na wzniesienie pierwszej trybuny. Już w 1925, w 7. rocznicę odzyskania niepodległości, nastąpiło otwarcie.

W swych pierwszych latach obiekt lekkoatletyczny (dodatkowo z kortem, basenem i boiskami do innych dyscyplin) słynął z zawodów właśnie „Królowej Sportu”, nie tych futbolowych. Wkrótce wybuchła II wojna światowa, a wraz z nią obiekt wszedł w posiadanie młodzieżowych organizacji hitlerowskich.  

Do dziś na obiekcie stoi zabytkowa, drewniana i zadaszona trybuna zachodnia. Od 1996 roku rozpoczął się jednak piłkarski renesans, dzięki któremu ta niegdyś największa część obiektu zaczęła stawać się tłem dla nowych trybun. Po obu jej stronach na zachodzie powstały odkryte jednopoziomowe trybuny. Podobne pojawiły się za bramkami, ale największa, zadaszona główna została zbudowana wraz z łukami i przylegającym do niej hotelem na wschodzie obiektu. Od 2003 roku obiekt posiada sztuczne oświetlenie.

Wszystkie wymienione zabiegi modernizacyjne były efektem wejścia firmy Groclin, silnego prywatnego inwestora. Dzięki Groclinowi miejscowa Dyskobolia grała tu m.in. z Manchesterem City, RC Lens czy Crveną Zvezdą Belgrad, a inwestycje pozwoliły nawet zorganizować mecz towarzyski Polski z Białorusią. W 2003 roku Dyskobolia wywalczyła wicemistrzostwo Polski i powtórzyła ten wyczyn rok później, ale po odejściu inwestora w 2008 roku klub podupadł, występując później w lidze amatorskiej.

Jak stadion w Grodzisku Wielkopolskim prezentuje się na tle pozostałych obiektów Ekstraklasy?

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024

2023