Poznań: Wstrzymany proces uzyskania przez Wartę pozwolenia na budowę

źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra

Poznań: Wstrzymany proces uzyskania przez Wartę pozwolenia na budowę Warta Poznań złożyła wniosek do Urzędu Miasta o pozwolenie na budowę zaplecza sportowego przy boisku na Drodze Dębińskiej 12. Teraz okazało się, że proces został tymczasowo wstrzymany.

Reklama

Warta ma wszystko pod kontrolą?

Według dostępnych informacji, inwestor był wzywany do dostarczenia brakujących dokumentów dotyczących budowy budynku, który ma być zapleczem dla remontowanych obecnie boisk treningowych, a podczas meczów ligowych będzie pełnił funkcję szatni oraz niezbędnego zaplecza technicznego stadionu.

Pierwsze wezwanie do uzupełnienia braków formalnych zostało wysłane 11 lutego, a klub dostarczył wymagane poprawki 8 dni później. Następnie, 26 lutego, poproszono o kolejne dokumenty. W rejestrze brak jednak informacji o tym, czy i kiedy wymagane dokumenty zostały dostarczone. W związku z brakiem dostarczenia brakujących dokumentów, postępowanie administracyjne zostało zawieszone 13 marca.

Zawieszenie postępowania nastąpiło z inicjatywy klubu – dzięki temu możemy poczynić z gestorami sieci odpowiednie uzgodnienia, nanieść je na projekt i złożyć do urzędu bez ryzyka niedotrzymania 14-dniowego terminu na odpowiedź, co skutkowałoby odrzuceniem całego wniosku i rozpoczęciem procedowania wszystkiego od nowa – powiedział Piotr Komorowski, rzecznik prasowy Warty Poznań w rozmowie ze sportowy-poznan.pl. Przerwanie tego procesu może skutkować opóźnieniami w i tak już dość napiętym harmonogramie Warty.

Stadion Warty Poznań (Ogródek)© Sebastian Spychała, Stadiony.net

Co obejmie inwestycja?

W ramach działań na stadionie przy Drodze Dębińskiej 12, oprócz wyżej wspomnianego budynku, zostanie przeprowadzona rozbiórka istniejącego ogrodzenia, a także budowa nowego obiektu z pełnym zapleczem technicznym. Zrealizowane zostanie przyłączenie do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, elektrycznej oraz kanalizacji deszczowej. Ponadto teren zostanie utwardzony poprzez budowę chodników, placów i miejsc postojowych (łącznie 26, w tym 5 dla osób z niepełnosprawnościami oraz 2 dla autobusów). W ramach prac zamontowane zostaną także elementy małej architektury, w tym stojaki na rowery.

Dodatkowo planowana jest retencja wód opadowych poprzez budowę szczelnego zbiornika o pojemności 10 m³, co umożliwi ich wykorzystanie do podlewania zieleni. Jednocześnie Warta Poznań zapewnia, że nie zostanie zmieniony układ komunikacyjny, a do boisk będzie można dojechać istniejącą już drogą. Zachowana zostanie również zieleń wokół obiektu, ponieważ nie jest planowana żadna wycinka drzew.

Warta w ogniu krytyki ze strony Dyskobolii Grodzisk

Po niedawnym meczu pomiędzy Dyskobolią a Lubuszaninem Trzcianka gospodarze zostali ukarani przez WZPN karą w wysokości 850 zł oraz zakazem rozgrywania meczów na boisku ze sztuczną murawą, z warunkowym dopuszczeniem dwóch najbliższych spotkań. Klub podkreśla, że boisko nie otrzymało zgody na organizację rozgrywek V ligi z powodu istotnych braków w zakresie wymogów infrastrukturalnych, jak również z uwagi na kwestie związane z bezpieczeństwem wszystkich uczestników meczów.

Filip Groszczyk, prezes klubu Nasza Dyskobolia, wyraził niezadowolenie z decyzji o braku zgody na rozegranie pierwszych meczów wiosennych na głównej płycie Stadionu Dyskobolii. Zaznaczył, że klub wielokrotnie składał wnioski w tej sprawie, ale zostały one odrzucone z powodu planowanych prac naprawczych i pielęgnacyjnych na boisku. Jak jednak podkreślił, w okresie, w którym klub ubiegał się o możliwość gry na głównej murawie, operator obiektu nie przeprowadził żadnych działań konserwacyjnych.

Stadion Respect Energy (Stadion Dyskobolii)© Styko na Stadionach

Kolejny raz zostaliśmy potraktowani w sposób cyniczny i bezczelny - powiedział Groszczyk cytowany przez grodzisk.naszemiasto.pl. Strasznie jestem zmęczony gryzieniem się w język więc odpowiem wprost - Stadion Miejski w Grodzisku Wielkopolskim staje się ruiną - skwitował. Według informacji przekazanych przez prezesa Dyskobolii, klub wystąpił do gminy z prośbą o możliwość rozegrania meczów z Koroną Stróżowo oraz Spartą Oborniki w Ptaszkowie.

Warta Poznań odpiera zarzuty i odpowiada, że jako operator obiektu umożliwia wszystkim chętnym korzystanie z infrastruktury zgodnie z ich zapotrzebowaniem. Oprócz Dyskoboli żaden inny klub nie zgłasza zastrzeżeń. Należy również podkreślić, że Warta Poznań ponosi większość kosztów utrzymania obiektu - odpiera zarzuty Piotr Komorowski, rzecznik prasowy Warty Poznań. Wyjaśnił on także, że Warta każdorazowo konsultuje z Dyskobolią wybór boiska do zgłoszenia w WZPN, zachowując wymagane terminy. W tym przypadku również zaproponowano rozwiązanie, do którego klub nie zgłosił uwag.

Odnosząc się do kwestii płyty głównej, zaznaczył, że zgodnie z umową Dyskobolia ma prawo do korzystania z niej raz w sezonie i z tej możliwości regularnie korzysta. Inne drużyny, w tym sekcje młodzieżowe Warty, nie rozgrywają tam meczów ligowych, szczególnie zimą, aby chronić stan murawy. Tegoroczny mecz Dyskobolii na głównej płycie zaplanowano na czerwiec – termin ten został uzgodniony i zaakceptowany przez klub.

Stadion Respect Energy (Stadion Dyskobolii)© Styko na Stadionach

Reklama