Stadion Resovii

Pojemność3 420
250 (Sektor gości)
Kraj Polska
MiastoRzeszów
KlubyCWKS Resovia
Inauguracja 1949
Renowacje 1984, 2004-2006
Adres ul. Wyspiańskiego 22, 35-111 Rzeszów

Reklama

Stadion Resovii – opis stadionu

Wybudowany pod koniec lat 40. XX wieku stadion Resovii został uroczyście otwarty w 1949 roku. Na nowym obiekcie rzeszowscy sportowcy mogli uprawiać różne dyscypliny, między innymi piłkę nożną, siatkówkę, tenis ziemny, lekkoatletykę czy żużel. Ponadto do dyspozycji mieli spore zaplecze z szatniami. Stadion Resovii uchodził wówczas za jeden z najbardziej nowoczesnych obiektów sportowych w regionie.

W kolejnych latach stadion przy ul. Wyspiańskiego służył zarówno miejscowym sportowcom jak i rzeszowskiej społeczności, nie tylko jako miejsce treningów i zawodów, ale również arena miejskich imprez okolicznościowych. Pierwsza większa modernizacja obiektu została przeprowadzona w 1984 w ramach przygotowań do organizacji Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży, która odbyła się rok później właśnie na rzeszowskim stadionie. W ramach prac remontowych została wybudowana między innymi tartanowa bieżnia lekkoatletyczna.

W kolejnych latach coraz bardziej pogarszała się sytuacja finansowa Resovii, co doprowadziło do przekazania w 1997 roku stadionu Wyższej Szkole Pedagogicznej. W zamian za to WSP zobowiązała się do utrzymania obiektu, który dalej mógł być użytkowany przez zawodników związanych z Resovią.

Kolejny remont stadionu przypada na lata 2004-2006. Wybudowano nowe trybuny z miejscami siedzącymi oraz wymieniono infrastrukturę do uprawiania lekkoatletyki. Modernizacja ta wzbudziła wiele kontrowersji, między innymi ze względu na długi czas trwania prac, wysokie koszty, a także wiele wad, które wymuszały dodatkowe prace naprawcze.

W kolejnych latach pojawiały się plany następnych modernizacji stadionu, jednak nie mogły dojść do skutku ze względu na brak porozumienia pomiędzy właścicielem obiektu, Uniwersytetem Rzeszowskim, a Resovią i władzami miasta. Sytuacja uległa zmianie dopiero pod koniec 2012 roku, gdy Uniwersytet zdecydował się na oddanie obiektu miastu.

Na modernizację stadion musiał jednak jeszcze trochę poczekać. Dopiero na początku 2018 roku doszło do porozumienia pomiędzy władzami miasta Rzeszowa a Urzędem Marszałkowskim. Na jego mocy stadion miałby stać się częścią nowoczesnego kompleksu sportowego – Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki. Według wstępnych założeń rzeszowscy sportowcy będą mogli trenować na wyremontowanym stadionie już w 2021 roku.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024

2023

2021

2020

2019

2018