Stadion Miejski im. Władysława Króla (Stadion ŁKS-u)

Pojemność18 029
Kraj Polska
MiastoŁódź
KlubyŁKS Łódź
Inauguracja 02.08.2015 (ŁKS – Pogoń Lwów, 2-1)
Czas budowy 12.2013 – 07.2015 (I faza), 06.2019 – 04.2022 (II faza)
Koszt 94 mln zł (I faza), 129 mln zł (II faza) / razem 223 mln zł (52 mln $)
Projekt Perbo-Inwestycje sp. z o.o. sp.k., DiG Sowińscy
Wykonawca Mirbud SA
Adres Aleja Unii Lubelskiej 2, 94-020 Łódź

Reklama

Stadion ŁKS-u Łódź – opis stadionu

Kiedy zaczęła się budowa nowego stadionu dla ŁKS-u?

Nowy stadion ŁKS-u powstał tuż obok swojego poprzednika, na północ od niego. Pierwszą umowę na budowę podpisano na początku 2012. Według planów powstać miały trzy trybuny nowego stadionu, z opcją wybudowania czwartej w przyszłości. Z powodu upadku jednej ze spółek odpowiedzialnych za realizację inwestycji, budowa nie doszła do skutku, a umowę po roku rozwiązano.

Kolejną umowę na budowę podpisano w listopadzie 2013 z firmą Mirbud. Plan zakładał powstanie tylko jednej, zachodniej trybuny, wraz z szerokim zapleczem. Prace tym razem przebiegały sprawnie i 2 sierpnia 2015 rozegrano na stadionie inauguracyjny mecz towarzyski. Po otwarciu nowego stadionu, stary obiekt (już wcześniej częściowo rozebrany, choć ŁKS nadal rozgrywał na nim mecze) całkowicie zlikwidowano, a w jego miejscu powstały parkingi. Pojemność nowego stadionu z jedną trybuną wynosiła 5700 widzów.

Kiedy rozpoczął się drugi etap budowy stadionu przy al. Unii Lubelskiej?

5 czerwca 2019 podpisano, również z Mirbudem, umowę na realizację drugiego etapu budowy, obejmującego powstanie brakujących trybun od strony północnej, wschodniej i południowej. Trybunę północną postanowiono wyposażyć w dodatkowe zaplecze biurowe. W trakcie rozbudowy obiekt zachowywał pełną funkcjonalność i ŁKS nadal rozgrywał na nim swoje spotkania. Jesienią 2019 uruchomiony został system podgrzewania murawy.

Kto został patronem nowego stadionu ŁKS-u Łódź?

Latem 2021 oficjalnie nadano stadionowi imię Władysława Króla, piłkarza ŁKS-u w latach 1928–1946, czterokrotnego reprezentanta Polski. Jako trener zdobył on z ŁKS-em Puchar Polski (1957) oraz mistrzostwo kraju (1958). Władysław Król był wszechstronnie uzdolnionym sportowcem, grał też m.in. w hokeja na lodzie (był w hokejowej kadrze Polski na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1936 i Mistrzostwach Świata 1938).

Czy stadion ŁKS-u to jedyna inwestycja stadionowa Łodzi?

Obiekt jest jedną z trzech dużych inwestycji stadionowych, jakie zapoczątkowano w Łodzi w drugiej dekadzie XXI wieku, obok nowego stadionu Widzewa (2015–2017) i stadionu żużlowego (2016–2018).

Kiedy otwarto wszystkie trybuny nowego stadionu ŁKS-u?

Otwarcie stadionu po oddaniu do użytku wszystkich czterech trybun nastąpiło 22 kwietnia 2022. W ramach uroczystości odbył się m.in. koncert Margaret, prezentacja wszystkich sekcji ŁKS-u oraz klubów partnerskich i zespołów akademii piłkarskiej, a także wręczenie odznak zasłużonym sportowcom ŁKS-u. O godz. 20.30 rozegrano mecz 29. kolejki I ligi, w którym gospodarze zmierzyli się z Chrobrym Głogów (0:1).

Jak wygląda nowy stadion ŁKS-u Łódź?

Nowy stadion ŁKS-u posiada typowo piłkarski układ, z jednopoziomowymi trybunami otaczającymi boisko ze wszystkich stron. Pojemność stadionu wynosi 18 029 widzów, nieznacznie więcej od obiektu derbowego rywala, Widzewa. Trybuny w pełni przykrywa membranowe zadaszenie, którego końcowe fragmenty są przeszklone. W dachu stadionu osadzone jest LED-owe oświetlenie.

Układ kolorystyczny krzesełek utrzymany jest w barwach ŁKS-u, białej i czerwonej (z przewagą białej). Na trybunie wschodniej krzesełka układają się w napis „ŁKS ŁÓDŹ”. Odgrodzony barierkami sektor gości znajduje się we fragmencie trybuny północnej. W narożnikach stadionu zostały umieszczone dwa telebimy oraz tablica wyników z zegarem.

W części zachodniej znajduje się szerokie zaplecze sportowo-administracyjne na czterech piętrach, dwa poziomy przeszklonej strefy VIP, szatnie, natryski, fitness i część gastronomiczna. W dodatkowe zaplecze wyposażono również trybunę północną, która oferuje przestrzenie biurowe o powierzchni użytkowej ok. 3100 m².

Obiekt stanowi część wielofunkcyjnego kompleksu sportowego, wraz ze znajdującą się obok halą widowiskowo-sportową Atlas Arena i mniejszą halą sportową na 3000 widzów. Tuż obok kompleksu znajduje się drugi co do wielkości dworzec kolejowy Łodzi, Łódź Kaliska. W odległości ok. 2 km od stadionu mieści się ośrodek treningowy Akademii ŁKS-u przy ul. Minerskiej, dysponujący pięcioma boiskami.

Komu służy stadion przy al. Unii Lubelskiej w Łodzi?

Stadion jest własnością miasta, zarządzany jest przez spółkę MAKiS. Głównym użytkownikiem obiektu są piłkarze ŁKS-u Łódź, choć stadion przystosowany jest też m.in. do rozgrywania meczów rugby, a także do organizacji imprez pozasportowych, np. koncertów.

Jak stadion ŁKS-u prezentuje się na tle pozostałych obiektów Ekstraklasy?

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024

2023

2022