Stadion MOSiR Cieszyn

Pojemność4 000
3200 (Miejsca siedzące)
Kraj Polska
MiastoCieszyn
KlubyPiast Cieszyn
Inauguracja 1931
Adres al. Jana Łyska 21, 43-400 Cieszyn

Reklama

Stadion MOSiR Cieszyn – opis stadionu

Kiedy powstał stadion MOSiR w Cieszynie?

Historia stadionu przy al. Jana Łyska w Cieszynie rozpoczyna się w 1931, kiedy w tym miejscu powstało boisko szkolne, nazywane potocznie „gimpel”. W latach 50. XX wieku obiekt przejął klub Stal Cieszyn. Na stadionie przeprowadzono wówczas prace modernizacyjne, m.in. powstała nowa płyta boiska i trybuny dla widzów.

Wyremontowany stadion ponownie oddano do użytku w 1955, a na inaugurację rozegrano mecz pomiędzy reprezentacjami Śląska i Ostrawy. Działacze Śląskiego Okręgowego Związku Piłkarskiego zlekceważyli uroczystość, wystawiając zespół złożony z trzecioligowców. W efekcie cieszyńska publiczność, która stawiła się na otwarciu stadionu w komplecie (8 tys. widzów), była świadkiem sromotnej porażki drużyny Śląska (0:8).

Kto jest gospodarzem stadionu MOSiR w Cieszynie?

W 1969 doszło do fuzji dwóch cieszyńskich klubów, Stali i Piasta (grającego na na nieodległym boisku „Pod Wałką”), w wyniku czego powstał nowy twór o nazwie KS Cieszyn. Inicjatywa połączenia zespołów w zamyśle miejscowych działaczy miała na celu stworzenie w mieście jednego silnego klubu, co nie do końca jednak się udało. Z piłkarskiego krajobrazu Cieszyna zniknęły natomiast interesujące spotkania derbowe. Dekadę po fuzji, KS Cieszyn zmienił nazwę na Piast Cieszyn.

Kiedy powstał kompleks sportowy wokół stadionu MOSiR w Cieszynie?

W 1972 tuż obok stadionu oddano do użytku nową halę sportową. W ciągu kolejnych kilku lat zmodernizowano pawilon sportowy przy stadionie, powstała nowa sala dla tenisistów stołowych, hotel, kawiarenka czy magazyn, wyremontowano także sam stadion. W maju 1978 odnowiony obiekt był gospodarzem dwóch spotkań fazy grupowej 31. edycji Turnieju Juniorów UEFA (prekursor obecnych Mistrzostw Europy do lat 19).

Kiedy stadion MOSiR w Cieszynie zostanie zmodernizowany?

W 1999 stadion został przejęty przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji (MOSiR). Na wiosnę 2022 ruszyła planowana od kilku lat modernizacja stadionu. Obiekt otrzyma m.in. nową murawę, poliuretanową bieżnię lekkoatletyczną i trybuny na 800 miejsc. Zakończenie robót planowane jest na lipiec 2023.

Czym charakteryzuje się stadion MOSiR w Cieszynie?

Przed rozpoczęciem modernizacji pojemność stadionu szacowano na 4000 widzów. Wokół boiska biegła szutrowa bieżnia lekkoatletyczna. Obiekt posiadał trybuny po obu stronach. Trybuna główna znajdowała się po zachodniej stronie i w centralnej części posiadała zadaszenie.

Stadion położony jest nad rzeką Olzą, która jest na tym odcinku rzeką graniczną, oddzielającą od siebie polską i czeską część Cieszyna. Co ciekawe, po drugiej stronie, niemal naprzeciwko, znajduje się stadion klubu FK Český Těšín. Za południowym łukiem stadionu MOSiR znajduje się kąpielisko miejskie, powstałe w latach 1949–1953. Po północnej stronie mieści się natomiast hala sportowa i hotel. Od strony wschodniej stadion opływa kanał Młynówka i otacza Lasek Miejski.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2023

2022