Stadion Stoczniowy (Stadion Stali Szczecin)

Pojemność300
Kraj Polska
MiastoSzczecin
KlubyKS Stal Szczecin
Inauguracja 1972
Adres ul. Bandurskiego 35, 71-685 Szczecin

Reklama

Stadion Stoczniowy – opis stadionu

Choć nominalnie stadion na północy Szczecina ma tylko 300 miejsc siedzących, to jego faktyczny rozmiar jest zdecydowanie większy. W szczycie mogło się tu pojawić nawet 5 tysięcy widzów, którzy zajmowali miejsca na dwóch ziemnych trybunach – północnej i południowej – o wysokości 10 rzędów każda.

Gdy stadion powstał w 1971 roku było to zrozumiałe: chodziło o odłączenie stoczniowej części od gwardyjsko-stoczniowej Arkonii po wydarzeniach Grudnia 1970, gdy milicja i wojsko brutalnie stłumiły protesty, między innymi te w Stoczni Szczecińskiej. Powołana wówczas do życia Stal Stocznia (dziś KS Stal) miała więc od razu niemałe zaplecze społeczne i potrzebowała obiektu o wystarczającej pojemności.

Stal Stocznia nie doczekała jednak wielkich sukcesów, niemal zawsze pozostając w cieniu większej Pogoni (jedynie w sezonie 1979/80 udało się uplasować wyżej) i rozegrawszy do dziś w sumie 13 sezonów w drugiej lidze, bez awansu do ekstraklasy.

Po transformacji, podobnie jak wiele innych drużyn przyzakładowych, Stal popadła w poważne kłopoty, a jej stadion nigdy nie doczekał się istotnych modernizacji. Z czasem wyłączono z użytku całkowicie trybunę południową, a północna funkcjonuje dziś tylko dzięki poważnemu ograniczeniu pojemności. Charakterystyczny układ zapewniają obiektowi budynki zaplecza technicznego (za zachodnią bramką), a także biura Stali i kawiarenka sportowa na koronie północnej trybuny.

Obiekt należał przez większość swego istnienia do Stoczni Szczecińskiej. Od 2008 jest własnością miasta Szczecin, które zarządza nim poprzez MOSRiR.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2018