Biała Podlaska: Rozegrano pierwszy mecz na nowym stadionie!

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Biała Podlaska: Rozegrano pierwszy mecz na nowym stadionie! Na ten moment długo czekali kibice bialskopodlaskiego MKS-u. Po czterech latach tułaczki po okolicznych boiskach, piłkarze wreszcie powrócili do siebie. W sobotę, 13 sierpnia, odbyło inauguracyjne spotkanie na nowym stadionie. Rywalem Podlasia była naszpikowana gwiazdami Wieczysta Kraków.

Reklama

Historia budowy nowego Stadionu Miejskiego w Białej Podlaskiej sięga 2016 roku. Wtedy to pojawiła się ambitna koncepcja areny na blisko 8 000 miejsc. Prace rozpoczęły się dwa lata później i ich koszt miał wynieść blisko 40 milionów złotych. Niestety, wykonawcę przerosło zadanie, którego się podjął i pod koniec 2018 roku, miasto zerwało umowę.

Stadion Miejski w Białej Podlaskiej© MKS Podlasie Biała Podlaska

Na rozgrzebanym terenie przez lata nic się nie działo, a stan stadionu uniemożliwiał rozgrywanie tam meczów. Zmusiło to MKS do korzystania z uprzejmości lokalnych instytucji, które pozwoliły mu używać swoich obiektów (były to m.in. bialskopodlaska wyższa uczelnia i Szkoła Trenerów PZPN).

Nadzieja na dokończenie budowy pojawiła się w 2021 roku. Wtedy to narodziła się koncepcja uszczuplenia zakresu robót i postawienia tylko jednej trybuny. Dodatkowo powstać miała hala sportowa. W lipcu tegoż roku podpisano umowę z nowym wykonawcą i po 12 miesiącach budowa znalazła szczęśliwy finał.

Stadion Miejski w Białej Podlaskiej2022 © Robert Romaniuk, Stadionowi Oprawcy

13 sierpnia 2022 roku odbył inauguracyjny mecz na nowej arenie. W ramach rozgrywek III ligi do Białej Podlaskiej przyjechał nie byle kto, bo sama Wieczysta Kraków. Kibice dopisali, bo już na kilka dni przed spotkaniem wyprzedano wszystkie bilety. Nowa trybuna może pomieścić około 1 200 widzów, ale nie zapomniano też o przygotowaniu skromnego sektora dla gości po przeciwnej stronie boiska. Zasiadła na nim grupa sympatyków krakowian. Sam mecz też mógł się podobać, bo po emocjonującym boju lokalny MKS zremisował 1:1 z faworyzowanym rywalem.

Po spotkaniu, lokalnemu portalowi „Biała się dzieje” wywiadu udzielił trener Wieczystej, Franciszek Smuda. Popularny „Franz” był pod wrażeniem atmosfery panującej na trybunach i przyznał, że trudno mu było dawać wskazówki swoim piłkarzom, bo kibice go zagłuszali. Bardzo podobał mu się również sam stadion, o którym powiedział: „Piękny obiekt. Trybuna prezentuje się świetnie. Do tego murawa. Jest idealna”. Jeśli do czegoś można się przyczepić, to do pogody, która nie dopisała. Obfite deszcze bardzo utrudniły rozgrywanie meczu, bo na trawie pojawiły się kałuże, ale to już nie wina organizatorów.

Stadion Miejski w Białej Podlaskiej2022 © Robert Romaniuk, Stadionowi Oprawcy

Na 4 września zaplanowano uroczyste otwarcie stadionu. W towarzyskim meczu rywalem Podlasia będzie drużyna Szkoły Trenerów PZPN. W jej składzie znajdą się byli reprezentanci Polski, m.in. Łukasz Piszczek, Sławomir Peszko, Jakub Wawrzyniak czy Sebastian Mila. Gośćmi na trybunach będą władze związku oraz wybitni trenerzy: Jerzy Engel, Antoni Piechniczek, Andrzej Strejlau oraz Paweł Janas. Na imprezie pojawi się też Dariusz Szpakowski.

Reklama