Stadion Miejski im. Braci Gadajów

Pojemność1 500
Kraj Polska
MiastoTomaszów Mazowiecki
KlubyLechia Tomaszów Mazowiecki
Inne nazwy Stadion Sportowy XV-Lecia PRL
Inauguracja 19.07.1959
Renowacje 2016, 2019
Adres Nowowiejska 9/27, 97-200 Tomaszów Mazowiecki

Reklama

Stadion Braci Gadajów – opis stadionu

Jaka jest historia Stadionu Miejskiego im. Braci Gadajów w Tomaszowie Mazowieckim?

Stadion Miejski w Tomaszowie Mazowieckim został otwarty 19 lipca 1959. Razem z nowym stadionem oddano do użytku także halę sportową z zapleczem, zlokalizowaną za południowym łukiem bieżni. Obiekt początkowo nosił nazwę „Stadion Sportowy XV-Lecia PRL”. Z czasem do hali dobudowano budynek, w którym mieści się bar i hotel.

Na początku XXI wieku stadion otrzymał imię Braci Gadajów, na cześć trzech braci (Tadeusza, Mieczysława i Mariana), piłkarzy Lechii z okresu międzywojennego. Na początku drugiej dekady XXI wieku zaczęto planować gruntowną modernizację obiektu, pojawiło się kilka koncepcji, z których jednak żadna nie doczekała się realizacji.

Prace modernizacyjne na stadionie ruszyły w 2016, jednak ich zakres był znacznie skromniejszy od wcześniejszych planów. Rozbiórce uległa stara trybuna po stronie wschodniej, razem z nią zlikwidowano cały wał ziemny, na którym była oparta. W jej miejsce powstały dwie nieduże, metalowe konstrukcje trybun, które zamierzano w późniejszym okresie przenieść na nowy obiekt piłkarski, planowany przy ul. Strzeleckiej, obok Areny Lodowej. Prace wykonała firma Doublet-Polflag.

W 2019 zmodernizowano natomiast trybunę po stronie zachodniej. W ramach prac m.in. odnowiono betonowe stopnie, zainstalowano nowe krzesełka, wykonano zadaszenie w części centralnej i wygrodzono sektor gości. Głównym wykonawcą tych robót była firma Hoben.

Czym charakteryzuje się Stadion Miejski im. Braci Gadajów w Tomaszowie Mazowieckim?

Stadion może pomieścić ok. 1500 widzów. Boisko otacza szutrowa bieżnia lekkoatletyczna. Obiekt posiada trybuny po stronie wschodniej (dwie metalowe konstrukcje w centralnej części) i zachodniej (wzdłuż boiska oraz na fragmencie południowego łuku). Trybuny wyposażone są w plastikowe krzesełka z oparciami, w kolorach czerwonym i zielonym (barwy Lechii).

Ok. 300 miejsc w środkowym fragmencie zachodniej trybuny posiada membranowe zadaszenie. Znajdują się tam także wygodniejsze, składane krzesełka. Sektor gości mieści się na północnym fragmencie zachodniej trybuny. Na południowym łuku umieszczono elektroniczną tablicę wyników.

Obiekt położony jest blisko centrum miasta, nad rzeką Wolbórką. Za południowym łukiem stadionu stoi hala sportowa z zapleczem oraz przyległym do niej barem i hotelem. W otoczeniu znajdują się również korty tenisowe, a także boiska treningowe, w tym pełnowymiarowe boisko boczne ze sztuczną murawą, oświetleniem i trybuną na 896 widzów, oddane do użytku 14 stycznia 2014.

Stadion na co dzień służy przede wszystkim piłkarzom klubu Lechia Tomaszów Mazowiecki. W sezonie 2011/12 obiekt miał okazję gościć mecze Ekstraligi kobiet, w której występowały wówczas piłkarki zespołu MUKS Tomaszów Mazowiecki.

Reklama

Zdjęcia