Stadion Cracovii im. Józefa Piłsudskiego

Pojemność15 016
922 (Miejsca VIP)
106 (Miejsca dla prasy)
1057 (Sektor gości)
Kraj Polska
MiastoKraków
KlubyCracovia, Puszcza Niepołomice
Nazwy potoczne Stadion przy Kałuży, Ziemia Święta, El Passo
Oświetlenie 3000 lux
Inauguracja 25.09.2010 (Cracovia - Arka Gdynia)
Rekord frekwencji 14 000 (Cracovia - Wisła Kraków, 06.11.2011)
Koszt 156,9 mln zł
Adres Kałuży 1, 30-111 Kraków
Inne Scena wbudowana w trybunę zachodnią.

Reklama

Stadion Cracovii – opis stadionu

Pierwszy stadion Cracovii stanął w tym miejscu w 1912 roku, co czyni lokalizację na południu Błoń najstarszym używanym wciąż stadionem w Polsce. Konstrukcja oglądana dziś nie ma jednak żadnego związku z tą pierwotną i jest efektem starań o budowę nowego stadionu rozpoczętych na początku XXI wieku.

W 2005 roku władzom Krakowa udało się przejąć od sióstr norbertanek niemal cały teren z poprzednim stadionem, by przeprowadzić gruntowną przebudowę. W 2007 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny, w którym zwyciężył polsko-hiszpański zespół Estudio Lamela, znanego biura odpowiedzialnego m.in. za wygląd słynnego Santiago Bernabeu.

Zgodnie z wytycznymi konkursu stadion musiał być niski, by nie psuć panoramy zamku królewskiego na Wawelu i nie zakłócać swą formą niskiego otoczenia Błoń. Dlatego architekci zaproponowali trybuny rosnące stopniowo – najniższe przy granicy z Błoniami. Tam, od północnej strony, zaplanowano również pasaż komercyjny, który w odróżnieniu od wielu innych obiektów sportowych w Polsce szybko znalazł najemców.

Bardzo prosta forma stadionu nawiązuje do innych projektów Lameli z Hiszpanii i korzysta z motywu pasów, nawiązując symbolicznie do przydomka Cracovii. W południowo-wschodnim narożniku zaplanowano również zintegrowaną ze stadionem halę widowiskową, jednak na jej budowę w pierwotnym terminie nie było środków. Za to prace nad samym stadionem przebiegły bardzo sprawnie, udało się je zakończyć w zaledwie 14 miesięcy.

Trybuny z ok. 15 tysiącami miejsc siedzących nie pozwalają stadionowi zbliżyć się do widowni z najlepszych lat, gdy stary stadion gromadził ponad 30 tysięcy, jednak nowy rozmiar jest dostosowany do zapotrzebowania. Na zachodniej trybunie powstał sektor składany z myślą o ulokowaniu w jego miejscu sceny koncertowej, jednak wkrótce po otwarciu Cracovia stworzyła w jego miejscu taras z miejscem zabaw dla dzieci chodzących na mecze.

Jak stadion Cracovii prezentuje się na tle pozostałych obiektów Ekstraklasy?

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024

2023