Stadion Miejski w Toruniu im Grzegorza Duneckiego (Stadion Elany Toruń)

Pojemność4 300
Kraj Polska
MiastoToruń
KlubyTKP Elana Toruń
Oświetlenie 1600 lux
Inauguracja 1961
Renowacje 1997-2004, 2007, 2010, 2019
Koszt 4,9 mln zł (2019)
Adres ul.Gen. J. Bema 23/29 Toruń

Reklama

Stadion Grzegorza Duneckiego – opis stadionu

Stadion przy ul. Bema jest centralnym obiektem piłkarskim i lekkoatletycznym Torunia. Dzięki licznym modernizacjom przeprowadzonym w latach 90. XX wieku i w pierwszej dekadzie XXI wieku spełnił najważniejsze wymogi krajowych rozgrywek.

Początki istnienia toruńskiego stadionu sięgają roku 1961. Pierwszych renowacji obiekt doczekał się w 1997 roku, kiedy to w ramach programu rozwoju bazy sportowej województwa kujawsko-pomorskiego rozpoczęła się jego niespełna siedmioletnia przebudowa.

W wyniku prac modernizacyjnych stał się obiektem wielofunkcyjnym na bardzo wysokim poziomie, służącym nie tylko toruńskiej Elanie, ale także miejscowym lekkoatletom. Ponownie otwarty w sierpniu 2004 roku stadion oferował 6,5 tysiąca miejsc (z czego 5 tysięcy siedzących), pełnowymiarowe boisko pokryte naturalną trawą, bieżnię lekkoatletyczną, rzutnie do rzutu oszczepem, młotem, dyskiem czy pchnięcia kulą, skocznię do skoku w dal, skoku o tyczce oraz trójskoku, a także rozbudowane zaplecze z szatniami dla zawodników oraz pomieszczeniami dla sędziów i mediów.

W następnych latach na stadionie prowadzone były kolejne prace remontowe. W ich wyniku obiekt zyskał między innymi zadaszenie zachodniej trybuny czy nowe krzesełka. W bezpośrednim sąsiedztwie stadionu wybudowane zostało treningowe boisko piłkarskie o sztucznej nawierzchni, a także stadion do hokeja na trawie. Znajdująca się na stadionie infrastruktura lekkoatletyczna posiada certyfikat IAAF, co umożliwia organizację prestiżowych zawodów lekkoatletycznych.

Stadion od początku 2020 roku posiada pierwsze w swojej historii sztuczne oświetlenie. Cztery maszty powstały, by umożliwić spełnienie wymogu na drugim poziomie rozgrywkowym.

Od czasu inauguracji na stadionie odbyło się wiele zawodów lekkoatletycznych, które przyciągały zawodników nie tylko z całego kraju, ale także z zagranicy. Niejednokrotnie obiekt stawał się areną lekkoatletycznych mistrzostw Polski, zarówno w kategoriach juniorskich jak i seniorskich. W 2009 i 2017 roku był miejscem zmagań zawodników z całego świata na Światowych Igrzyskach Polonijnych.

Stadion gościł nie tylko wysokiej rangi zawody lekkoatletyczne, ale także mecze piłki nożnej na najwyższym poziomie, warto wspomnieć choćby o rozegranym tutaj finale Pucharu Polski Kobiet w 2012 roku.

Stadion nosi imię Grzegorza Duneckiego, związanego z miastem Toruniem czołowego polskiego sprintera sprzed II wojny światowej.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2020

2019

2017

2010

2008