Stadion Miejski w Toruniu im Grzegorza Duneckiego (Stadion Elany Toruń)

Pojemność4 300
Kraj Polska
MiastoToruń
KlubyTKP Elana Toruń
Inauguracja 1961
Renowacje 1997-2004, 2007, 2010
Adres ul.Gen. J. Bema 23/29 Toruń

Reklama

Opis: Stadion Grzegorza Duneckiego

Stadion przy ul. Bema jest centralnym obiektem piłkarskim i lekkoatletycznym Torunia. Dzięki licznym modernizacjom przeprowadzonym w latach 90. XX wieku i w pierwszej dekadzie XXI wieku spełnił najważniejsze wymogi krajowych rozgrywek.

Początki istnienia toruńskiego stadionu sięgają roku 1961. Pierwszych renowacji obiekt doczekał się w 1997 roku, kiedy to w ramach programu rozwoju bazy sportowej województwa kujawsko-pomorskiego rozpoczęła się jego niespełna siedmioletnia przebudowa.

W wyniku prac modernizacyjnych stał się obiektem wielofunkcyjnym na bardzo wysokim poziomie, służącym nie tylko toruńskiej Elanie, ale także miejscowym lekkoatletom. Ponownie otwarty w sierpniu 2004 roku stadion oferował 6,5 tysiąca miejsc (z czego 5 tysięcy siedzących), pełnowymiarowe boisko pokryte naturalną trawą, bieżnię lekkoatletyczną, rzutnie do rzutu oszczepem, młotem, dyskiem czy pchnięcia kulą, skocznię do skoku w dal, skoku o tyczce oraz trójskoku, a także rozbudowane zaplecze z szatniami dla zawodników oraz pomieszczeniami dla sędziów i mediów.

W następnych latach na stadionie prowadzone były kolejne prace remontowe. W ich wyniku obiekt zyskał między innymi zadaszenie zachodniej trybuny czy nowe krzesełka. W bezpośrednim sąsiedztwie stadionu wybudowane zostało treningowe boisko piłkarskie o sztucznej nawierzchni, a także stadion do hokeja na trawie. Znajdująca się na stadionie infrastruktura lekkoatletyczna posiada certyfikat IAAF, co umożliwia organizację prestiżowych zawodów lekkoatletycznych.

Stadion nie posiada sztucznego oświetlenia, jednak, według zapowiedzi władz klubu Elana Toruń, ma to ulec zmianie w 2019 roku.

Od czasu inauguracji na stadionie odbyło się wiele zawodów lekkoatletycznych, które przyciągały zawodników nie tylko z całego kraju, ale także z zagranicy. Niejednokrotnie obiekt stawał się areną lekkoatletycznych mistrzostw Polski, zarówno w kategoriach juniorskich jak i seniorskich. W 2009 i 2017 roku był miejscem zmagań zawodników z całego świata na Światowych Igrzyskach Polonijnych.

Stadion gościł nie tylko wysokiej rangi zawody lekkoatletyczne, ale także mecze piłki nożnej na najwyższym poziomie, warto wspomnieć choćby o rozegranym tutaj finale Pucharu Polski Kobiet w 2012 roku.

Stadion nosi imię Grzegorza Duneckiego, związanego z miastem Toruniem czołowego polskiego sprintera sprzed II wojny światowej.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2019

2017

2010

2008