Stadion Miejski im. Floriana Krygiera

Pojemność21 163
Kraj Polska
MiastoSzczecin
KlubyPogoń Szczecin SA
Inauguracja 16.05.2021 (Pogoń Szczecin – Raków Częstochowa, 1–3)
Czas budowy 11.04.2019 – 09.2022
Koszt 364,4 mln zł (81,4 mln $)
Projekt PPIP / Dedeco
Wykonawca Doraco, PBG
Adres ul. Karłowicza 28, 71-899 Szczecin, Polska

Reklama

Stadion Floriana Krygiera – opis stadionu

Nowy dom Pogoni znajduje się na osiedlu Pogodno, będącym częścią dzielnicy Zachód. Jest to niecałe 3 km od centrum miasta. Obiekt powstał w miejscu starego stadionu, który istniał w latach 1925-2019. Ostatni fragment starego stadionu, tzw. niska trybuna z pawilonem medialnym, został zlikwidowany pod koniec 2020 roku.

Od rozstrzygnięcia konkursu koncepcyjnego w 2013 roku minęło sporo czasu, zanim stadion w Szczecinie doszedł do fazy realizacji. Wizja wyglądu areny była zmieniana wielokrotnie, również wskutek presji kibiców i klubu, przeciwnych zachowaniu łuku. W związku ze zmianami inwestycja okazała się o wiele droższa niż wcześniej planowano. W 2013 zakładano 48 mln zł, a po zwiększeniu zakresu prac, najkorzystniejsza oferta opiewała na ponad 364 mln zł.

Rozbiórka pierwszych sektorów ruszyła w kwietniu 2019. Aby umożliwić Pogoni stałą grę na obiekcie w trakcie jego budowy, inwestycję podzielono na trzy etapy. W pierwszym powstała nowa trybuna zachodnia (dawny łuk) oraz południowa, obie oparte o nasyp ziemny. Nowe trybuny otrzymały zgodę na użytkowanie 30 grudnia 2020 roku.

W związku z pandemią koronawirusa, częściowe otwarcie stadionu nastąpiło dopiero 16 maja 2021 roku podczas meczu z Rakowem. Spotkanie z dwóch nowych trybun oglądało jedynie 2123 widzów z racji ograniczenia w dopuszczalnej pojemności.

W drugim etapie prace skoncentrowano na trybunie wschodniej, której budowa ruszyła w 2020. Pod koniec 2020 rozebrano także starą trybunę północną, w 2021 w jej miejscu zaczęto budowę nowej trybuny głównej. Wschodnią część trybun udostępniono widzom na mecz ligowy z Lechem Poznań 11 września 2022. Udostępnienie trybuny północnej, a tym samym pełne otwarcie trybun, nastąpiło przy okazji spotkania z Lechią Gdańsk 1 października 2022.

Zwarta, jednopoziomowa widownia dla 21 163 widzów została zamknięta w prostokątnej bryle, otoczonej nowoczesną fasadą z czarnej ciągnionej siatki. Dach kryje jasna blacha trapezowa, choć początkowo rozważano ciemną membranę. Rozwiązanie to zostało porzucone ze względu na konieczność cięcia kosztów. Nad częścią południowej trybuny poszycie jest niemal przezroczyste. W pozostałych miejscach i dach, i fasady, są ciemne.

Trybuna główna posiada pięć poziomów zaplecza. Znajdują się tam szatnie dla piłkarzy, pomieszczenia dla dziennikarzy, trenerów i przedstawicieli PZPN. Tam też umiejscowiono loże VIP, sale konferencyjne, a także pomieszczenia techniczne.

Z krajobrazu miasta zniknęły maszty oświetleniowe dzięki wbudowaniu reflektorów w dach stadionu. Wokół obiektu powstało Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży z pięcioma boiskami treningowymi, które wlicza się do kosztu całej inwestycji. Docelowo powstanie 850 miejsc parkingowych.

Jak stadion Pogoni Szczecin prezentuje się na tle pozostałych obiektów Ekstraklasy?

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024

2023