Stadion Miejski im. Floriana Krygiera

Pojemność9 300
20 500 (Pojemność docelowa)
Kraj Polska
MiastoSzczecin
KlubyPogoń Szczecin SA
Inauguracja 16.05.2021 (Pogoń Szczecin - Raków Częstochowa, 1-3)
Czas budowy 11.04.2019 - 04.2022
Koszt 364,4 mln zł
Projekt PPIP / Dedeco
Wykonawca Doraco, PBG
Adres ul. Karłowicza 28, 71-899 Szczecin, Polska

Opis: Stadion Floriana Krygiera

Nowy dom Pogoni znajduje się na osiedlu Pogodno, będącym częścią dzielnicy Zachód. Jest to niecałe 3 km od centrum miasta. Obiekt powstał w miejscu starego stadionu, który istniał w latach 1925-2019. Ostatni fragment starego stadionu, tzw. niska trybuna z pawilonem medialnym, został zlikwidowany pod koniec 2020 roku.

Od rozstrzygnięcia konkursu koncepcyjnego w 2013 roku minęło sporo czasu, zanim stadion w Szczecinie doszedł do fazy realizacji. Wizja wyglądu areny była zmieniana wielokrotnie, również wskutek presji kibiców i klubu, przeciwnych zachowaniu łuku. W związku ze zmianami inwestycja okazała się o wiele droższa niż wcześniej planowano. W 2013 zakładano 48 mln zł, a po zwiększeniu zakresu prac, najkorzystniejsza oferta opiewała na ponad 364 mln zł.

Rozbiórka pierwszych sektorów ruszyła w kwietniu 2019. Aby umożliwić Pogoni stałą grę na obiekcie w trakcie jego budowy, inwestycję podzielono na trzy etapy. W pierwszym powstała nowa trybuna zachodnia (dawny łuk) oraz południowa, obie oparte o nasyp ziemny. Nowe trybuny otrzymały zgodę na użytkowanie 30 grudnia 2020 roku.

W związku z pandemią koronawirusa, częściowe otwarcie stadionu nastąpiło dopiero 16 maja 2021 roku podczas meczu z Rakowem. Spotkanie z dwóch nowych trybun oglądało jedynie 2123 widzów z racji ograniczenia w dopuszczalnej pojemności.

W drugim etapie prace skoncentrowano na trybunie wschodniej (2021), a w trzecim na domknięciu bryły obiektu nową trybuną główną od północy (zakończenie na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2022 roku).

Zwarta, jednopoziomowa widownia dla 20 500 widzów została zamknięta w prostokątnej bryle, otoczonej nowoczesną fasadą z czarnej ciągnionej siatki. Dach kryje jasna blacha trapezowa, choć początkowo rozważano ciemną membranę. Rozwiązanie to zostało porzucone ze względu na konieczność cięcia kosztów. Nad częścią południowej trybuny poszycie jest niemal przezroczyste. W pozostałych miejscach i dach, i fasady, są ciemne.

Trybuna główna posiada pięć poziomów zaplecza. Znajdują się tam szatnie dla piłkarzy, pomieszczenia dla dziennikarzy, trenerów i przedstawicieli PZPN. Tam też umiejscowiono loże VIP, sale konferencyjne, a także pomieszczenia techniczne.

Z krajobrazu miasta zniknęły maszty oświetleniowe dzięki wbudowaniu reflektorów w dach stadionu. Wokół obiektu powstało Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży z pięcioma boiskami treningowymi, które wlicza się do kosztu całej inwestycji. Docelowo powstanie 850 miejsc parkingowych.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2022

2021