Stadion Miejski w Kaliszu

Pojemność8 166
Kraj Polska
MiastoKalisz
KlubyKKS 1925 Kalisz
Oświetlenie 1200 lux
Inauguracja 10.03.2018 (KKS Kalisz - Bałtyk Gdynia, 2-1)
Czas budowy 2011–2017
Koszt 37,7 mln zł
Wykonawca Novum Management, Saltex Europa
Adres ul. Łódzka 19/29, 62-800 Kalisz

Reklama

Stadion Miejski w Kaliszu – opis stadionu

Stary stadion Calisii przy ulicy Łódzkiej powstał jeszcze w latach 50. XX wieku i od tego czasu służył zawodnikom klubu. W swojej historii był areną wielu meczów na poziomie ogólnokrajowym, w tym nawet finałowego spotkania Pucharu Polski (w 1981 roku). Z czasem jednak, ze względu na coraz mniej zadowalający stan techniczny oraz niewystarczające dla grającej w drugiej lidze Calisii warunki, gruntowna przebudowa obiektu stała się koniecznością.

Pierwsza faza budowy rozpoczęła się jeszcze w grudniu 2011 roku. Obejmowała rozbiórkę starej trybuny głównej i wybudowanie nowoczesnego budynku administracyjnego zintegrowanego z trybuną na 1523 widzów. W trzykondygnacyjnym budynku znalazło się zaplecze dla zawodników o powierzchni prawie 1,3 tys. m2. W 2012 roku zainstalowane zostało także sztuczne oświetlenie.

Dalsze prace były zaplanowane na 2013 rok, jednak ze względu na niedostateczne środki finansowe zostały odłożone na czas późniejszy. Ostatecznie dalsza modernizacja ruszyła w 2016 roku. Prace obejmowały budowę nowej trybuny na 4807 miejsc po stronie wschodniej, a także zadaszonego drugiego poziomu trybuny na 1436 miejsc. Ponadto powstała bieżnia lekkoatletyczna, a także bieżnia do skoku w dal oraz trójskoku. Zamontowany został nowy system nawadniający i oświetleniowy.

Powstały w efekcie stadion jest duży i nowoczesny, choć architektonicznie niespójny. Budynek administracyjny i całkowicie odkryta trybuna główna znajdują się po stronie zachodniej. Stojąca naprzeciw trybuna wschodnia składa się z dwóch części. Trybuna naziemna jest całkowicie odkryta. Ponad nią góruje wyższa zadaszona żelbetowa trybuna z wbudowanym zapleczem, w którym znajdują się między innymi pomieszczenia techniczne i toalety. Na północy znajduje się sektor gości, oferujący kibicom przyjezdnego klubu 400 miejsc siedzących.

Infrastruktura stadionu umożliwia również trenowanie sportów lekkoatletycznych. Jako stadion lekkoatletyczny obiekt uzyskał kategorię IVA, co daje możliwość organizowania na nim zawodów na poziomie okręgowym.

Stadion służy trzecioligowemu KKS Kalisz jako miejsce treningów i spotkań domowych. Ponadto jest także miejscem treningów kaliskich lekkoatletów oraz areną zawodów lekkoatletycznych i różnych imprez sportowych.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2021

2020

2018