#MisjaStadion: Kalisz, Zgierz, Pilzno i Lublinianka

źródło: własne | MK

#MisjaStadion: Kalisz, Zgierz, Pilzno i Lublinianka Trochę historii, trochę świeżych prac budowlanych i modernizacyjnych, a to wszystko w ramach przygotowywania 100 polskich prezentacji na stulecie odzyskania niepodległości. Oto kolejne stadiony dodane w ramach #MisjaStadion.

Reklama

Misja Stadion

 

#32 | Stadion Miejski, Kalisz (8166)

Stary stadion Calisii przy ulicy Łódzkiej powstał jeszcze w latach 50. XX wieku i od tego czasu służył zawodnikom klubu. W swojej historii był areną wielu meczów na poziomie ogólnokrajowym, w tym nawet finałowego spotkania Pucharu Polski (w 1981 roku). Z czasem jednak, ze względu na coraz mniej zadowalający stan techniczny oraz niewystarczające dla grającej w drugiej lidze Calisii warunki, gruntowna przebudowa obiektu stała się koniecznością.

Pierwsza faza budowy rozpoczęła się jeszcze w grudniu 2011 roku. Obejmowała rozbiórkę starej trybuny głównej i wybudowanie nowoczesnego budynku administracyjnego zintegrowanego z trybuną na 1523 widzów. W trzykondygnacyjnym budynku znalazło się zaplecze dla zawodników o powierzchni prawie 1,3 tys. m2. W 2012 roku zainstalowane zostało także sztuczne oświetlenie.

Misja Stadion

Dalsze prace były zaplanowane na 2013 rok, jednak ze względu na niedostateczne środki finansowe zostały odłożone na czas późniejszy. Ostatecznie dalsza modernizacja ruszyła w 2016 roku. Prace obejmowały budowę nowej trybuny na 4807 miejsc po stronie wschodniej, a także zadaszonego drugiego poziomu trybuny na 1436 miejsc. Ponadto powstała bieżnia lekkoatletyczna, a także bieżnia do skoku w dal oraz trójskoku. Zamontowany został nowy system nawadniający i oświetleniowy.

Powstały w efekcie stadion jest duży i nowoczesny, choć architektonicznie niespójny. Budynek administracyjny i całkowicie odkryta trybuna główna znajdują się po stronie zachodniej. Stojąca naprzeciw trybuna wschodnia składa się z dwóch części. Trybuna naziemna jest całkowicie odkryta. Ponad nią góruje wyższa zadaszona żelbetowa trybuna z wbudowanym zapleczem, w którym znajdują się między innymi pomieszczenia techniczne i toalety. Na północy znajduje się sektor gości, oferujący kibicom przyjezdnego klubu 400 miejsc siedzących.

Infrastruktura stadionu umożliwia również trenowanie sportów lekkoatletycznych. Jako stadion lekkoatletyczny obiekt uzyskał kategorię IVA, co daje możliwość organizowania na nim zawodów na poziomie okręgowym.

Stadion służy trzecioligowemu KKS Kalisz jako miejsce treningów i spotkań domowych. Ponadto jest także miejscem treningów kaliskich lekkoatletów oraz areną zawodów lekkoatletycznych i różnych imprez sportowych.

 

#33 | Stadion Boruty, Zgierz (2000)

Stadion Boruty znajduje się w południowej części miasta, niedaleko dworca kolejowego. Jest częścią należącego do MOSiR kompleksu sportowego, w którego skład wchodzą również hala sportowa, siłownia, pełnowymiarowe boisko treningowe i park sprawnościowy.

Misja Stadion

Powstały w 1933 roku klub sportowy nazwany imieniem miejscowych Zakładów Chemicznych.zrzeszał w swoich szeregach zawodników wielu dyscyplin, między innymi piłkarzy, lekkoatletów czy łuczników. Uprawianie któregokolwiek z tych sportów nie byłoby możliwe bez odpowiedniej infrastruktury i dlatego już trzy lata później, w ramach odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie miejscowej społeczności, został wybudowany kompleks sportowy przy ulicy Wschodniej.

W skład obiektu wchodziły wówczas boisko piłkarskie, bieżnia, strzelnica, tory łucznicze oraz zaplecze techniczne dla zawodników. W niedługim czasie zawodnicy zgierskiego klubu sportowego zaczęli odnosić sukcesy zarówno na szczeblu lokalnym, jak i krajowym.

Stadion jest obiektem całkowicie odkrytym. Jedyna trybuna mogąca pomieścić nawet do 1500 osób znajduje się po stronie zachodniej. Pokryte naturalną trawą boisko otacza bieżnia lekkoatletyczna. Stadion nie posiada sztucznego oświetlenia.

Na co dzień na stadionie odbywają się mecze, treningi i mecze wszystkich drużyn piłkarskich Boruty. Ponadto obiekt jest miejscem organizacji miejskich imprez okolicznościowych i koncertów.

 

#34 | Stadion Rzemieślnika, Pilzno (700)

Miejski stadion znajduje się przy północnym wylocie, przy ul. Legionów w Pilźnie. Posiada jedną żelbetową trybunę. Parter zajmuje w całości zaplecze dla sportowców – tak piłkarzy Rzemieślnika, jak miejscowej młodzieży – a obiekt ma dodatkowe pomieszczenia na pierwszym piętrze.

Misja Stadion

Tym samym pierwszy rząd widowni znajduje się ponad 2 metry nad boiskiem i pozwala oglądać mecze z lepszej perspektywy. Zadaszenie utrudnia jednak podziwianie rozgrywek z uwagi na 8 słupów podtrzymujących je.

Stadion przeszedł modernizację w 2018 roku, dzięki której zyskał nowy wizerunek. Jednak kontrowersje wzbudziło umieszczenie na fasadzie nazwy klubu bez członu sponsorskiego (Rzemieślnik-Taurus). Poważnych inwestycji wymaga wciąż zapomniany przez samorząd sektor gości za południową bramką.

 

#35 | Stadion Lublinianki, Lublin (440)

Stadion Lublinianki, jednego z najstarszych na lubelszczyźnie klubów sportowych, znajduje się we wschodniej części lubelskiej dzielnicy Wieniawa. Jest trzecim w historii klubu stadionem piłkarskim, jako arena zmagań Lublinianki zastąpił nieistniejące już obiekty przy ulicy Okopowej i Lipowej.

Misja Stadion

Pierwsze plany powstania stadionu pojawiły się w drugiej połowie lat 40. XX wieku. Miejscem budowy nowej areny sportowej było poniemieckie boisko powstałe w czasie drugiej wojny światowej na miejscu zburzonego podczas okupacji kirkutu i synagogi.

W ramach czynu społecznego przy budowie stadionu pracowali uczniowie lubelskich szkół średnich i zawodowych, żołnierze i milicjanci. Kilkuletnia budowa została zwieńczona uroczystym otwarciem w 1951 roku.

W kolejnych latach stadion służył głównie jako miejsce rozgrywek klubu zarówno w drugiej jak i trzeciej lidze, a także organizacji imprez okolicznościowych. W 1981 roku spotkanie przewodniczącego Solidarności Lecha Wałęsy z mieszkańcami Lublina odbyło się właśnie na stadionie Lublinianki, mieszczącym wówczas ok. 9 tysięcy osób na widowni o kształcie nieregularnej podkowy.

W kolejnych latach stan techniczny obiektu uległ znacznemu pogorszeniu. Po raz ostatni mecze II ligi z udziałem Lublinianki odbyły się na stadionie w sezonie 1995/1996. Pięć lat później teren stadionu został wykupiony przez norweską grupę inwestycyjną, która planowała wyburzenie obiektu i przeznaczenie terenu pod budowę centrum handlowego. Plany te jednak nie doszły do skutku i w 2010 obiekt został przejęty przez lubelski MOSiR.

W 2017 roku rozpoczęła się gruntowna przebudowa wiekowego stadionu, wskutek której stare trybuny nasypowe zlikwidowano. Doraźnie obiekt posiada tylko widownię tymczasową.

Reklama