Pandemia COVID-19: Stadiony otwarte… na ostatni mecz Ekstraklasy

źródło: własne [MK]; autor: michał

Pandemia COVID-19: Stadiony otwarte… na ostatni mecz Ekstraklasy Kibice walczyli o wpuszczenie na trybuny od wielu tygodni. Tymczasem luzowanie obostrzeń przychodzi tak późno, że niewielu w pełni z niego skorzysta przed końcem sezonu.

Reklama

Podczas dzisiejszej konferencji premiera i ministra zdrowia pojawiła się informacja wyczekiwana co najmniej od marca: „odmrażanie” w końcu obejmie stadiony piłkarskie. Od 15 maja na stadionach będzie można udostępnić co czwarte krzesełko (25% nominalnej pojemności), natomiast od 28 maja – co drugie (50%). Okres bez udziału widzów zakończy się więc po 210 dniach.

Wiadomość to co prawda pożądana, ale dla części kibiców zdecydowanie zbyt późna. Dla przykładu, finał Pucharu Polski odbędzie się aż dwa tygodnie przed pierwszym progiem otwierania. W PKO Ekstraklasie pierwszy etap odmrożenia nastąpi tuż przed ostatnią kolejką, zaplanowaną na 16 maja, o 17:30 (wszystkie 8 meczów o tej samej porze).

Trochę więcej czasu dostali kibice zespołów z niższych lig, bowiem I i II Liga grają do 13 czerwca (5 kolejek z częściowym udziałem widzów). W III Lidze zakończenie sezonu zaplanowano na 19 czerwca. Znacznie lepiej sytuacja wygląda dla miłośników żużla. Tutaj otwarcie trybun w 25% przypadnie już na 6. rundę, a w 50% – na 7. rundę sezonu 2021.

Ważne mecze z dużą widownią

Otwieranie stadionów na finiszu sezonu 2020/21 ma niemałe znaczenie dla meczów Reprezentacji Polski, która przed Euro 2020 ma do rozegrania jeszcze dwa mecze towarzyskie przed własną publicznością. Oba odbędą się już na drugim pułapie, z połową widowni. A że przeciwko Rosji (1 czerwca) i Islandii (8 czerwca) przyjdzie grać na dużych arenach – kolejno we Wrocławiu i Poznaniu – mówimy o wpuszczeniu ok. 20 000 osób na każdy z nich.

Zanim jeszcze skupimy się na meczach reprezentacyjnych, wydarzy się coś innego: finał Ligi Europy w Gdańsku. Stadion Gdańsk również dysponuje widownią dla prawie 40 000 widzów, ale przejście z 25% na 50% widowni odbędzie się dosłownie 2 dni po  finałowym meczu. W Gdańsku pojawi się więc do 10 tys. widzów.

Stadion Gdańsk, miejsce finału Ligi Europy 2021© Stadiony.net

Autor: MK

Reklama